Moebius: Sinema Tarihini Çizerek Değiştiren Adam

Moebius: Sinema Tarihini Çizerek Değiştiren Adam

Çizgi roman dünyası en yaratıcı, en çalışkan, işbirliğine en açık isimlerinden Jean “Moebius” Giraud’yu kaybetti. 73 yaşında kansere yenik düşen Moebius çizgi romanla uğraşmaya 12 yaşında başladı ve 60 yıl boyunca hiç durmadan devam etti. Bu 60 yıl, birçok sanatı oloduğu gibi sinemayı da derinden etkiledi.

Sinemaya teknik anlamda 1979’da konsept sanatçısı olarak adım attı. Alien ile girdiği yedinci sanata TRON, Willow, The Abyss, Space Jam, Fifth Element gibi önemli filmlerde farklı dünyaları ve karakterleri yaratarak katkı verdi.

Ancak tüm bunlardan daha önemlisi dünyanın dört bir yanından “dahi” olarak adlandırdığımız birçok yönetmen, bilimkurgu yazarı, dünyanın en önemli çizerleri hep onu “esin kaynağı” olarak gösterdi. Moebius, ustaların “Hep onun gibi olmak istedim” dediği ulaşılmaz bir figür oldu. Walking Dead’in yaratıcılarından Tony Moore, Moebius’un ölümü üzerine söylediği “Ben onun insan olduğunu bilmiyordum, doğanın bir gücü olduğunu düşünüyordum” sözleriyle sanırız bu etkiyi en iyi şekilde açıkladı.

Moebius’un etkilediği en önemli isimlerin başında hiç kuşkusuz Hayao Miyazaki geliyor. İki ustayı bir araya getiren bir röportajda Miyazaki’nin ağzından dökülen sözler sanırız durumu en iyi şekilde açıklıyor.

“Kendi tarzımı 70’lerin başında yaratmaya başladım. Jean Giraud’nun çizgilerini tanıyordum ama elime bir çizgi romanını alıp yakından ilgilenmeye başlamam 80’leri bulur. Hayatımı değiştirdiğini söylemeliyim. 1984’te Nausicaa’yı tamamen onun etkisinde oluşturdum. 90’larda Mononoke’nin karakterini Moebius’un romanlarındaki kadın karakterlerden etkilenerek yarattığımı söyleyebilirim.”

Moebius’un ise aynı röportajda sözleri büyük ustanın sanatçı kişiliği hakkında en net resmi ortaya koyuyor:

“Benim çizdiklerime benzer çizgiler, benden esinlenen isimler gördüğümde hep mutlu oluyorum. Bana göre biz sanatçılar büyük bir topluluğun parçalarıyız. Birbirimizi etkiliyor, hayata bakış açılarımızı değiştiriyor, birbirimizi yükseltiyoruz. Benim de etkilendiğim çok isim var ve Hayao Miyazaki de bu isimler arasında ilk sıralarda… Kendimi tek başıma bir yıldız değil, hep dünyayı değiştirmeye çalışan bir sanatçı ordusunun parçası olarak gördüm.”

Moebius hakkında çekilen ve Avrupa’nın önemli TV’lerinde yayınlanan bu belgeselde ise Alejandro Jodorowsky’den Stan Lee’ye, Ridley Scott’tan günümüzün popüler kahramanlarını yaratan genç ustalara birçok isim Moebius’u anlatıyor.


In Search of Moebius – Jean Giraud clip1/3 ile foivosloxias


In Search of Moebius – Jean Giraud _clip2/3 ile foivosloxias

In Search of Moebius – Jean Giraud_clip3/3 ile foivosloxias


Leave a Reply