Mothers: Kurgudan Gerçekliğe…

mothers-1.jpg

YÖNETMEN: 1994’te Before The Rain ile ilk adımını attığı uluslararası sinema sahnesinde az ama öz film çeken bir yönetmen olarak ismini yazdıran makedon Milcho Manchevski, 2007 tarihli Shadows’un ardından 3 yıl sonra üç ayrı hikayeden oluşan bir filmle karşımıza geliyor.

OYUNCULAR: Manchevski diğer filmlerinde de olduğu gibi Ana Stojanovska, Vladimir Jacev, Dimitar Gjorgjievski, Ratka Radmanovic ve Salaetin Bilal’den oluşan oyuncu kadrosuyla yine Yugoslavya’nın tüm renklerini taşıyan yelpaze oluşturmuş.

KONU: Makedonya’nın üç ayrı kentinde, Üsküp, Mariovo ve Kicevo’da geçen üç ayrı hikayeden oluşan filmin ortak yönü filmin isminden de anlaşılacağı gibi anneler. Filmin ilk bölümünde hayalgücü kuvvetli bir çocuğun kendi başına açtığı belaları izliyoruz. İkinci bölümde neredeyse hiç sakini kalmayan terk edilmiş bir köye gelen belgesel ekibini ve köyde buldukları aileyle olan etkileşimlerini seyrediyoruz. Üçüncü ve son film ise gerçek bir olaydan alınmış. Makedon bir seri katilin öldürdüğü kadınların hayatlarına belgesele yakın bir yaklaşımla dokunuyoruz. Filmi değerlendiren eleştirmenler ilk bölümü kurgu, ikinci bölümü yarı kurgu yarı gerçek, üçüncü ve son bölümü ise gerçek olarak tanımlamış ve filmi “Manchevski’nin kurgudan gerçeğe dönüşümü” olarak değerlendirmişler.

mothers-2.jpg

AÇIKLAMALAR:  (Milos Manchevski) Film her türden annelerle ilgili… Kendini adamış, yaşayan, yokluğu hissedilen, ihmalkar veya sevgi dolu… Toplumla ilgili bir film olsa da bireyleri de odak noktasına almaya çalıştım. Film hem Makedonya hem de dünyanın geri kalanı hakkında… Aslında Makedonya hakkında değil, Makedonya kaynaklı bir film.

NOTLAR: Film makedon, bulgar, fransız ortak yapımı. İlk gösterimi 9 Eylül’de başlayacak Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirilecek.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın