Nadine Labaki’den Barış Filmi2007’de Caramel ile yılın en etkili filmlerinden birine imza atan lübnanlı yönetmen Nadine Labaki, aralık ayında çekimlerini tamamladığı “Where Do We Go Know”ın kurgusunu da bitirdi. Labaki, yeni filminde ülkesi Lübnan için çok nazik bir konu olan savaşın üzerine bir kadın yorumu getirmeyi amaçlıyor.

Film bir köyde kadınların hristiyan ve müslüman çocuklarını kaybetmesi ve cenazelerini birlikte kaldırmaları anlatılıyor. Kadınlardan Takla, Amal, Yvonne ve Afaf’ın öykülerine odaklanan Labaki, tüm engellemelere rağmen kadınların aralarında acıdan doğan dostluğu sinemaya taşıyor.

Labaki, aynı Caramel’de olduğu gibi kendisinden başka profesyonel oyuncuyla çalışmamış. Dokuz haftada sadece iki kamerayla çektiği, amatör oyuncuları yaşadıkları ortamda görüntülediği filmde doğallığı olabildiğince korumuş.

Cannes’da ilk gösterimi yapılacak filmde sadece savaşın acılarını değil, umudu koruyabilmek adına komedi unsurlarını da perdeye getireceğini belirten Labaki “Film politik bir mesaj içeriyor. Ama bu politik mesaj bir taraf tutma değil, hümanizm, barış, kardeşlik ve birliği savunan bir mesaj.” sözleriyle filmini anlatıyor.


Leave a Reply