Naked Lunch: Beat’e Giriş


On the Road ve Kill your Darlings gibi Beat kuşağıyla ilgili haberler kulağımıza gelirken, yapımı David Cronenberg’ ait 1991 yapımı Naked Lunch’ı hatırlamakta yarar var.
Beat kuşağı Amerika’nın sancılı özgürleşme sürecinde asla küçümsenmemesi gereken bir grup çılgın insandı. En önemli üyeleri Allen Ginsberg, Jack Kerouac ve William S. Burroughs’dan oluşan grup, Amerika’nın o döneme ait kültürel bunalımlarını çok iyi bir biçimde aktardılar. Öncelikle edebiyat yoluyla kanımıza girmiş olsalar da, sonrasında Beat Kuşağıyla ilgili çekilen filmler ve belgeseller yoluyla hafızalarımıza kazındılar.

Burroughs karısını yanlışlıkla (!) öldürmesinin sonucunda Amerika’da yargılanmamak için o günlerde bohem yaşam tarzını seçen sanatçıların sıklıkla tercih ettiği Tanca’nın (Fas) yolunu tutar. Bu ülkede kanun, hukuk başka türlü işlemektedir ancak Burroughs’un o dönemde çekinmeden deneysellik üzerine kurulu oluşmuş uyuşturucu bağımlılığı için biçilmiş kaftandır. Kısa süre sonra kullandığı uyuşturucu türlerinin denemeleri esnasında Burroughs, Naked Lunch isimli kitabını oluşturmaya başlar. Türkçeye Çıplak Şölen ismiyle adapte edilmiş olan kitap, Burroughs’un Tanca’da yaşadığı sanrılarla dolu dönemin en iyi tanığıdır. Burroughs, Ginsberg ve Kerouac’dan yaşca büyük olmasına ve kendini son derece hoyratça kullanmasına rağmen ikisinden de uzun yaşadı. Yaşamının son yıllarında bazı filmlerde kısa roller üstlenerek (Drugstore Cowboy) kendini yeni kuşak izleyiciye de tanıttı. Ancak son yıllarında özellikle üstüne basa basa dile getirdiği gerçek; uyuşturucunun ve hoyratça yaşamanın zararlarıydı.

Maalesef diğer Beat kuşağı üyeleri böyle bir mesaj iletecek kadar dahi uzun yaşamadılar. Uyuşturucuyla olan serüvenleri ise, o dönemde Amerika’da henüz zararları idrak edilmemiş kimyasal uyuşturucu türlerini para karşılığında namı bilinmiş üniversitelerde denek olarak kullanmalarıyla başlamıştı.
Cronenberg, Naked Lunch’ta işte bu sanrıları görselliğe taşıyor. Pek çok kişi için çok rahatsızlık verici olabilecek dev böcekler, kitabın sayfalarında durduğundan kesinlikle daha gerçekçi. Beat kuşağıyla ilgili bilgi edinmek isteyenler için ise mutlaka izlenmesi gereken bir film.


Leave a Reply