Soundtrack: Neredesin Firuze (2004)

neredesin-firuze.jpg

Soundtrack köşesinde bugüne dek pek çok filme yer verdik. Güzel şarkılardan oluşması, filmlerine artı değer katması gibi ortak noktalarından biri de, şu ana kadar soundtrackini yayınladığımız bütün filmlerin yabancı sinemalara ait olmasıydı. طريقة لعبة القمار Eller birbirinden orijinal soundtrackler diziyor da biz yapamıyor muyuz?

Şimdi listemize yerli bir filmle devam edelim ve gerçek anlamda “olmuş” bir soundtracki ağırlayalım. اندرويد كازينو Ezel Akay’ın türk sinema sektörüne yönetmen olarak yaptığı enteresan giriş Neredesin Firuze, dönemli ünlü müzik yapım şirketlerinden birinin gerçek hikayesini anlatması, birbirinden renkli (literal anlamda da renkli) karakterleri içerisinde barındırması ve belki de hepsinden de çok, dahiyane olarak tanımlanabilecek müzik kullanımıyla dikkatlerimizi çekmişti.

Filmde ve film müziği albümünde yer alan pek çok şarkı, yaşanan olaylara fon müziği olarak kullanmaktan ziyade, birbirinden ünlü şarkıcılar tarafından bizzat film içinde icra edilmekte, bu performanslar da filmin içindeki bir yetenek yarışmasının bölümleri gibi gösterilip yabancılaştırmadan bir nebze olsun arındırılmaktaydı. Performansların en dikkat çekici özelliği ise, tüm bu ünlü sanatçıların kendi şarkılarını değil, kendi tarzlarının epey uzağında seyreden kişilere ait olan eserleri seslendirmeleriydi.

Özlem Tekin – Kara Sevda
[flashvideo file=http://www.youtube.com/watch?v=ygdOWOdOkWw height=15 /]

Bu tuhaf ve bir o kadar da güzel performansların içinde, Türkiye’nin ilk popüler bayan rock sanatçılarından Özlem Tekin, Karadeniz’in progresif müzisyeni Fuat Saka’ya ait “Kara Sevda”yı seslendiriyor ve kimine göre kariyerindeki en iyi vokal performansını veriyordu. Ayrıca roman havasındaki müzikleriyle kısa bir süre de olsa ülke çapında şöhreti yakalayan Ciguli, pop müziğimizin dikkate değer şarkıcılarından Göksel’in çıkış parçası olan “Sabır”ı seslendiriyor, arabesk müziğin babası Müslüm Gürses, Bülent Ortaçgil’in hassas şarkısı “Sensiz Olmaz”ı her zamanki ağırbaşlılığıyla yorumluyor, 1975 yılında Dizzy Man’s Band’in türk ezgilerini ve hatta yarım ağızla söylenmeye çalışılan Türkçe sözleri içeren özgün şarkısı “Turkey Turkey,” Bulutsuzluk Özlemi’nin en “hard rock” hallerinden birine denk geliyor, Işın Karaca Pir Sultan Abdal’a ait “Ayn-ı Cemin Bülbülüyüm”ü rock tınıları eşliğinde söylüyor ve nasıl oluyorsa tüm bu bileşimler müthiş dinlencelere dönüşüyordu. Albümde konuk sanatçılardan duyduğumuz en normal performanslardan biri ise Erol Büyükburç’un heybetli sesinden dinlediğimiz “İnleyen Nağmeler” oluyordu.

Yönetmen Ezel Akay’ın başarılı müzisyen kardeşi Eren Kazım Akay da müzik aranjmanları dışında 3 enstrümantal eser ve bir Burcu Güneş yorumlu şarkısı ile filme dört adet parçada dahil oluyor, bunun dışındaki şarkılar ise filmin oyuncuları tarafından seslendiriliyordu. لعبة الخيل عبر الانترنت Filmin en komik karakterlerinden birini canlandıran Ata Demirer, her zamanki mizahi tarzıyla Mirkelam’ın ilk albümündeki bomba şarkısı “Tavla”yı ve Yeni Türkü’nün “Pes Mou Pos Ginetai” isimi Manos Loizos bestesinden Murathan Mungan vasıtasıyla Türkçe’ye adapte ettiği “Maskeli Balo”yu tabiri caizse coverlıyor, ayrıca yılların şarkısı “İtirazım Var”ı, “İtirazım Yok” şeklinde okuyor ve Berliner arabeskçi Ayaz Kaplı’nın “Çizdim” isimli şarkısını söyleyerek parçayı geniş kitlelere tanıtıyordu. Filmin ‘starı’ Özcan Deniz ise solo söylediği “Şarkıların Büyücüsü,” Ragıp Savaş” ile seslendirdiği “Beni Affet” dışında, Neşet Ertaş’ın insanın aklını düğümleyen eseri “Ahirim Sensin”i, ustanın yanına yaklaşacak kadar olmasa da başarıyla yorumluyordu. Ragıp Savaş’ın Türk sinemasının en güzel simalarından biri olan Janset ile düet olarak seslendirdiği İbrahim Tatlıses şarkısı “Yalnızım” dışında filme esas damgasını vuran eser, filmdeki tüm başrol oyuncularının ortak katılımıyla A-capella bir şekilde kaydedilen Orhan Gencebay eseri “Ya Evde Yoksan” oluyor ve fragmanlarda da kullanılan bu muhteşem yorum, filmin soundtrackini tek başına bu alanda ülkemizdeki en mühim işlerin arasına sokmayı başarıyordu.

Ya Evde Yoksan
[flashvideo file=http://www.youtube.com/watch?v=crJC2AafEt8 height=15 /]

Parça Öneri Listesi:

  • Ya Evde Yoksan
  • Özlem Tekin – Kara Sevda
  • Müslüm Gürses – Sensiz Olmaz
  • Özcan Deniz – Ahirim Sensin
  • Ata Demirer – Maskeli Balo
  • Bulutsuzluk Özlemi – Törki Törki

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın