Netflix’in Hazırladığı Filmler


Daha önce HBO’nun hazırladığı filmleri derlemiştim. Sıra HBO’nun en büyük rakibi Netflix’te. Yazıda Netflix’in yapımını üstlendiği ve Sundance’den satın aldığı filmlere yer verdim.

WAR MACHINE: Çekimleri yılın başında tamamlanan War Machine, Michael Hastings’in kaleme aldığı The Operators adlı kitaptan uyarlandı. Afganistan Savaşı sırasında savaş lehine propaganda yapan General Stanley A. McChrystal’a odaklanan filmi Animal Kingdom ile ünlenen David Michôd yazıp yönetti. Bu yıl izleyeceğimiz filmin başrolünde Brad Pitt yer alıyor. Ona Anthony Michael Hall, Emory Cohen, Will Poulter, Topher Grace eşlik ettiler. Umut vaat eden film kara komedi türünde.

OKJA: En son Snowpiercer uyarlamasını yöneten Joon Ho-Bong bu yıl canavarlı film türüne dönecek. Hatırlanacağı üzere yönetmen yıllar önce The Host adlı bir film çekmiş, bu filminde Godzilla benzeri bir canavarın ölüm saçmasını anlatmıştı. Okja adını verdiği filminde de bir canavarın ortalığı yakıp yıkmasını anlatacak. Netflix’in Brad Pitt’in yapımcılığında hazırlıklarına devam ettiği bu filmin oyuncu kadrosu göz dolduruyor: Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal, Lily Collins, Kelly MacDonald ve Paul Dano. Çekimlere ne zaman başlanacağı henüz açıklanmadı. Filmi 2017’de izleyeceğiz.

BRIGHT: Geçtiğimiz ay Netflix, David Ayer’a doksan milyon dolarlık bir bütçe teslim ederek şaşırtmıştı. Zira Netflix’in en yüksek bütçesi War Machine için harcadığı elli milyon dolardı. Max Landis’in kaleme aldığı Bright filmine fazla düşünmeden büyük bir bütçe tahsis etti. Fantastik aksiyon filmi Bright‘ın başrolleri Will Smith ve Joel Edgerton’a teslim edildi. Çekimlere sonbaharda başlanması planlanıyor. Ayer’in dediğine göre film R reytinginde olacak ve bolca fantastik elementler içerecek.

JADOTVILLE: Sağlam bir oyuncu kadrosuna sahip olan Jadotville 1960’ta geçiyor. İrlandalı bir komutanın Kongo’da Fransızlar ve Belçikalılarla mücadele etmesini konu alıyor bu film. Filmde Jamie Dornan, Mark Strong, Guillaume Canet, Jason O’Mara’yı izleyeceğiz. Filmin gösterim/yayın tarihi henüz açıklanmadı.

THE TRUE MEMOIRS OF AN INTERNATIONAL ASSASSIN: Kick-Ass 2 filmini çeken Jeff Wadlow yeni filmi The True Memoirs of an International Assassin‘in çekimlerine şu sıralar hızla devam ediyor. Netflix için çekilen filmin başrolü Andy Garcia’ya teslim edilmişti. Komedi-aksiyon türündeki filmin merkezinde bir yazar yer alıyor. Yayıncı bu yazarın ölümcül bir suikastçıyla ilgili kurmaca romanını “kurgusal olmayan kitap” şeklinde değiştirince yazar maceradan maceraya atılır. Filmin Netflix’te ne zaman yayınlanacağı açıklanmadı.

THE MOST HATED WOMAN IN AMERICA: Çekimlerine başlanan bu film “Amerika’nın en çok nefret ettiği kadın” olduğu iddia edilen Madalyn Murray O’Hair’in hayatına odaklanıyor. O’Hair 1963’te American Atheists adlı örgütün başkanlığını üstlenmiş ve okullarda İncil okutulmasının önüne geçmeye çalışmıştı. Yıllarca American Atheists için çalışan O’Hair oğlu ve torunuyla birlikte kaçırılıp öldürülmüştü. Film, O’Hair’in okullardaki din eğitimini yasaklatmasını ve ölümünü anlatacak. O’Hair’i Melissa Leo canlandırıyor. Ona Juno Temple, Adam Scott, Vincent Kartheiser, Josh Lucas, Peter Fonda eşlik ediyorlar.

FIRST THEY KILLED MY FATHER: BM İyi Niyet Elçisi olarak da tanınan Angelina Jolie bu hissiyatla filmler çekmeye devam ediyor. Hatırlanırsa aktrisin yönettiği ilk film olan In the Land of Blood and Honey Bosna-Sırp savaşını konu almıştı. Şimdiki filmi ise Kamboçyalı bir aktivist-yazar olan Loung Ung’un hayatına odaklanıyor. Ung, Kızıl Kemerler komutanları tarafından kaçırılıp asker gibi yetiştirildi. Ailesi ise kamplara gönderildi, babası öldürüldü. Ung daha sonra aktivist oldu ve otobiyografisini kaleme aldı. First They Killed My Father adıyla kitabını yayınlattı. Jolie filminin senaryosunu Ung’la birlikte kaleme aldı. Üç filminde de usta görüntü yönetmenleriyle (Roger Deakins, Dean Semler ve Christian Berger) çalışan Jolie bu filminde Anthony Dod Mantle’la çalışıyor. Filmin çekimlerine Kamboçya’da devam ediliyor. Netflix filmi 2017’de yayınlayacak.

do-over-poster-1280jpg-6d9e1e_1280w

THE DO OVER: Geçen yıl Netflix ünlü komedyen Adam Sandler’la dört filmlik bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Netflix’in komedi türündeki dört filminde Sandler başrolde yer alacak. The Do Over anlaşmanın ikinci filmi. Yayına hazır hale getirilen filmde Sandler’a Paula Patton, Kathryn Hahn, Sean Astin, David Spade, Luis Guzman eşlik ettiler. Film sıkıcı bir hayatı olan bir adamın (Spade) tanıştığı Nick (Sandler) ile birlikte sahte ölümünü tertipledikten sonra maceradan maceraya atılmasını konu alıyor. Netflix filmi 27 Mayıs’ta yayınlayacak.

A FUTILE & STUPID GESTURE: 1970’te yayın hayatına başlayan hiciv dergisi National Lampoon’un kuruluşunu ve yükselişini konu alan bir film. David Wain’in yönettiği film için etkileyici bir kadro oluşturuldu. Çekimlerine başlanan filmde Domhnall Gleeson, Will Forte, Emmy Rossum, Natasha Lyonne, Joel McHale’i izleyeceğiz. Filmde Chavy Chase, Harold Ramis, Doug Kenney, Bill Murray, Jon Belushi’yi başka oyuncuların bedeninde izleyeceğiz. Bu biofilm de 2017’de yayınlanacak.

Netflix-Tallulah-Ellen-Page-Allison-Janney

TALLULAH: Netflix sadece sıfırdan filmler hazırlamıyor. Festivallerde gösterilmiş filmlerin de haklarını satın alıp yayınlıyor. Tallulah ve aşağıdaki filmler bu yıl Sundance’de gösterilen filmlerden. Ellen Page’in bir bebek bakıcısını oynadığı Tallulah festivalden iyi eleştirilerle ayrılmıştı. Sian Heder’in yazıp yönettiği filmde Page’e Zachary Quinto, Allison Janey, David Zayas eşlik ettiler. Filmin sonbaharda yayınlanması planlanıyor.

WHITE GIRL: Sundance’de yarışan ama festivalden ödülsüz ayrılan White Girl de Netflix’te yayınlanacak. Elizabeth Wood’un yazıp yönettiği White Girl‘ün konusu şöyle: Yazın New York’ta yaşayan genç bir kız henüz tanıştığı bir adama âşık olur. Adamla bir gece geçirdikten sonraysa her şey kötüye gider. Genç kız nerede olduğunu bilmediği adamı aramaya başlar.

other-people

OTHER PEOPLE: Jesse Plemons, Maude Apatow, June Squibb ve Molly Shannon’ın rol aldığı Other People eşinden ayrılmış, hayatı kötüye giden bir adamın (Plemons) memleketi Sacremento’ya hasta annesiyle ilgilenmek için dönmesini ve burada yaşadığı olayları anlatıyor. Chris Kelly’nin yazıp yönettiği film iyi eleştiriler almıştı.