Netflix’in Hazırladığı Yeni Diziler

Sitemizi takip edenler kısa bir süre önce HBO’nun dizilerini ve filmlerini derlediğimizi hatırlarlar. Bu kez Netflix’in filmlerini derledikten sonra sıra dizilere geldi. Fakat HBO’nun aksine Netflix yapımlarını derlemek pek kolay olmadı. Çünkü Netflix artık bütün dünyada faaliyet gösteren, her ülkenin sinemacılarıyla ve diliyle o ülkenin kültürüne uygun diziler çektiren bir şirket. Dolayısıyla şu aralar pek çok projeyle haşır neşir durumdalar. Bütün projelerine değil de umut vaat eden, kadrolarıyla dikkati çeken dizilerine yer verdik. Lafı uzatmadan Netflix’in hazırladığı dizilere bir bakalım.

İsimsiz İspanyol Dizisi: Netflix’in İspanya’daki ekibi, adını açıklamadıkları bir dizinin hazırlıklarına başladı. Velvet filmiyle ünlenen yönetmen Carlos Sedes dizinin yapımcıları arasında yer alacak ve pilot bölümü çekecek. Dizinin ilk sezonu 16 bölümden oluşacak. Bölüm süresi ise 50 dakika olacak, ki İspanyol dizileri daha uzun sürüyor. Çekimlerine yakında başlanacak dizi 1920’lerin Madrid’inde geçecek, telekom şirketinde çalışan dört kadına odaklanacak; aşk, ihanet, sevgi, arkadaşlık, tutku, düş, başarı açlığı gibi temalara yer verilecek.

Marseille-trailer

Marseille: Netflix’in gelecek ay yayınlanacak yeni dizisi Marseille için Fransa’nın House of Cards’ı deniyor. Zira House of Cards gibi politikaya, şantajlara ve yükselme hırsına odaklanıyor dizi. Fransızca çekilen dizinin başrolü usta aktör Gerard Depardieu ve Benoit Magimel’e paslanmıştı. Dizinin ilk sezonu sekiz bölümden oluşuyor. Marseille şehrindeki yozlaşma, güce ve ödenen bedellere odaklanıyor. Dizinin tüm sezonu 5 Mayıs’ta yayınlanacak.

Mindhunter: David Fincher’ın 2009’dan beri hazırladığı bir proje. Fincher önce HBO kanalı için projeyi hazırlamıştı. Ama HBO, Fincher’ın son iki dizisini rafa kaldırınca usta yönetmen de bu projesini Netflix’e götürdü. Yedi yıllık bekleyişten sonra nihayet çekim aşamasına geçiliyor. Jonathan Groff ve Anna Torv’lu bu dizi, FBI ajanlarının seri katillerin ve tecavüzcülerin profillerini oluşturmalarını konu alıyor. Fincher dizinin pilot bölümünü çekecek, kalan bölümlerin yapımcılığını Charlize Theron’la birlikte üstlenecek. Merakla beklediğimiz bu dizi 2017’de yayınlanacak.

A Series of Unfortunate Events: Jim Carrey’nin başrolünü üstlendiği A Series of Unfortunate Events‘in uyarlandığı kitap serisi, bu kez televizyon dizisi haline getiriliyor. Mark Hadis’in hazırladığı dizide Neil Patrick Harris’i başrolde izleyeceğiz. Kont Olaf’ı oynamaya hazırlanan aktör bu dizinin tek tanıdık siması. Dizi bir yangında ebeveynlerini kaybeden üç çocuğun yangından sonra ailenin karanlık sırlarını öğrenmelerini konu alıyor. Dizinin ne zaman yayınlanacağı açıklanmadı.

The OA: Brad Pitt’in şirketi Plan B’nin yapımını üstlendiği The OA dizisini The Earth, Recordist, Sound of My Voice filmlerinde çalışan Zal Batmanglij ile Brit Marling birlikte kaleme aldılar. Batmanglij’in yönetmenliği, Marling’in başrolünü üstlendiği dizinin ilk sezonu sekiz bölümden oluşuyor. Ne yazık ki iki senedir hazırlıkları devam eden dizinin konusu henüz açıklanmadı. Bildiğimiz tek şey gizemli bir öykü anlatılacağı.

the-get-down-netflix

The Get Down: Netflix ünlü yönetmen Baz Luhrmann’a da dizi yaptırdı. The Get Down adı verilen dizi Martin Scorsese’nin Vinyl‘ı gibi 70’lerde geçip müziğe odaklanıyor. Ama bu kez ünlü şarkıcılara değil, Bronx’lu ergenlere odaklanıyor. Luhrmann ilk sezonun tamamını Shawn Ryan ile birlikte kaleme aldı. Luhrmann’ın sadece üç bölümü yönettiğini belirtelim. Giancarlo Esposito, Shameik Moore, Jaden Smith dizinin tanıdık yüzleri. İlk sezonun altı bölümü 12 ağustosta yayınlanacak, kalan bölümler birkaç hafta sonrasında yayınlanacak.

13 Reasons Why: Netflix, gençlerin pek sevdiği Selena Gomez’le de bir dizi hazırlıyor. 13 Reasons Why adındaki dizinin yapımcılığını Gomez ve Spotlight‘ın yönetmeni Tom McCarthy üstleniyorlar. McCarthy dizinin ilk iki bölümünü çekecek. Gomez’in başrolünü de üstleneceği dizinin oyuncu kadrosu henüz oluşturulmadı. Dizinin konusu şöyle: Ergen bir kız (Gomez) intihar etmeye hazırlanır. İntihardan önce on üç kaset hazırlar, bu kasetlere intiharının nedenlerini kaydeder. Daha sonra bu on üç kasedi ölümünden sorumlu tuttuğu on üç kişiye yollar. Dizinin çekimlerine bu yıl başlanması planlanıyor.

Marvel Dizileri: Netflix, Marvel dizilerini hazırlamaya devam ediyor. Bu yaz Luke Cage dizisinin ilk sezonunu izleyeceğiz. Şu sıralar çekimleri devam eden Iron Fist ve yazın çekilecek The Defenders dizileri ise 2017’de yayınlanacak. Jessica Jones‘un 2. sezonu için henüz bir tarih verilmedi. The Defenders‘ın süper kahramanlar Luke Cage, Jessica Jones, Daredevil ve Iron Fist’i buluşturacağını belirtelim. Yani Marvel dizi evreninin Avengers‘ı olacak.

Stranger Things: Netflix’in Winona Ryder’lı dizisi. Altı bölümlük Stranger Things gerilim türünde olacak. Kaybolan bir çocuğun annesinin (Ryder), çocuğun bulunması için verdiği zorlu mücadele anlatılacak. Ryder’a Matthew Modine eşlik edecek. Dizinin üçüncü ve dördüncü bölümünü Shawn Levy çekecek.

Maniac: Netflix’ten umut vaat eden bir dizi daha. Maniac aynı adlı Norveç dizisinden Amerika’ya uyarlanacak. Dizinin başrolleri Jonah Hill ve Emma Stone’a teslim edildi. True Detective dizisiyle ünlenen Cary Fukunaga dizinin ilk sezonunu çekecek. Her bölümü otuz dakikadan oluşacak dizi komedi türünde olacak ve akıl hastanesinde iki hastanın arkadaşlığını ve hayallerini anlatacak. Maniac‘ın ilk sezonu 2017’de yayınlanacak.

Black Mirror: Birkaç senede üç-dört bölümlüğüne dönen Black Mirror dizisi bu kez daha fazla bölümle karşımıza çıkacak. Dizinin yeni sezonu on iki bölümden oluşacak. Dizinin her bölümünün veya birkaç bölümünün kadrosu (yönetmen ve oyuncu kadrosu) farklı olacak. Dizinin oyuncu kadrosunda Gugu Mbatha-Raw ve Mackenzie Davis yer alıyorlar. İki oyuncu, Owen Harris’in yöneteceği bölüm(ler)de karşımıza çıkacaklar. Daha önce dizinin bir bölümünü Joe Wright’ın çekeceği, bu bölümlerde Alice Eve ile Bryce Dallas Howard’ın oynayacakları açıklanmıştı. Wright’ın görevinden vazgeçip geçmediği bilinmiyor. Dizinin yayın tarihi de henüz açıklanmadı.

One Day at a Time: Netflix’in yeni komedi dizisi. Isabelle Gomez, Todd Grinnell, Rita Moreno ve Justina Machado’nun başrolde yer aldıkları One Day at a Time aynı çatı altında yaşayan, Kübalı-Amerikalı ailenin üç kuşağına odaklanıyor: Yeni boşanmış, eskiden ordudan çalışmış bir anne, annenin üç çocuğu (ergen kız ve ikiz oğlan) ve annenin eski kafalı annesi. Dizi bu beş kişinin kuşak farklılığından doğan çatışmalarını anlatacak. Dizi 1975-84 yılları arasında yayınlanan, 208 bölümden oluşan aynı adlı komedi dizisinden uyarlanıyor.

landscape-1452114078-elle-the-crown-index

The Crown: İspanya, Fransa, Hindistan gibi pek çok ülkeye dizi hazırlayan Netflix, İngiltere için The Crown dizisini hazırladı. Dizi, II.Elizabeth’in hayatını konu alıyor. Yüz milyon dolar bütçeli diziyi sıkça biofilmler kaleme alan, bu alanda usta olan Peter Morgan hazırladı. Dizinin bazı bölümlerini usta yönetmen Stephen Daldry yönetti. Dizinin başrollerini Claire Foy, Matt Smith, Jared Harris üstlendiler. Netflix on bölümlük ilk sezonu 4 kasımda yayınlayacak.

Les Italiens: Nicolas Winding Refn’in pilot bölümünü çekeceği, kalan bölümlerin yapımcılığını üstleneceği polisiye dizi. İtalya’da çekilecek dizi aynı adlı romandan uyarlanacak. Refn dizinin çekimlerine bu yıl başlamayı planlıyor. Dizinin senaryo hazırlıkları sürerken Netflix’le de diziyi yayınlaması için görüşmelere başlandı. Anlaşma sağlanırsa Netflix, İtalya için de bir dizi üretmiş olacak.

frontier-pic-2

Frontier: Game of Thrones’la ünlenen ve yakında Aquman filminde izleyeceğimiz Jason Momoa 18. yüzyılda geçip kürk ticaretini konu alan Frontier dizisinin başrolünü üstlenecek. Dizinin yönetmenliği ise çok iyi bir hasılat elde eden San Andreas filminin yönetmeni Brad Peyton’a teslim edildi. Altı bölümlük dizinin bu yıla yetişeceği söyleniyor.

Travelers: Geçtiğimiz hafta Netflix yeni bir dizi daha açıkladı: Travelers. Zaman yolculuğunu konu alan bu bilimkurgu dizisinin başrolü Perception dizisiyle ünlenen Erin McCormack’a teslim edildi. Brad Wright’ın hazırladığı dizi klasik bir öykü anlatacak: Gelecekte insan soyu epey azaldığı ve her şey raydan çıktığı için bir FBI ajanının (McCormack) önderliğinde bir grup insan bu zamana dönüp o kötü geleceğin önüne geçmeye çalışırlar, olaylar gelişir. Netflix bu dizisini Kanada’da bir TV kanalında, diğer ülkelerde ise sitesinde yayınlayacak.

Godless: Netflix’in western türündeki tek dizisi Frontier değil. Hazırlıkları devam eden Godless da western türünde. Bu dizi de 1800’lerde (1880) geçiyor. Wolverine, Lookout, Interpreter, Minority Report, Malice filmlerinin senaristi Scott Frank’in hazırladığı dizinin konusu henüz açıklanmadı. Bildiğimiz tek şey 1880’de geçeceği. Dizinin oyuncu kadrosu da henüz oluşturulmadı.

Yorumlar

Bir cevap yazın