Sekiz Buçuktan Dokuz: Nine

Dokuz rakamında bir keramet var fakat henüz tam çözebilmiş değiliz. Tim Burton – Temur Bekmambetov ikilisinin Dokuz’u bir yandan, District 9 diğer yandan derken bir de müzikal 9 geliyor şimdi.

nine-penelope-cruz.jpg

Broadway’in unutulmaz müzikallerini Chicago ile sinefillere hatırlatan ve özlemimizi gideren yönetmen Rob Marshall’ın yeni projesi, 2010a kalmadan Amerika’da gösterime girecek: Nine (Dokuz).

Orijinali 1982 yılında, Broadway’de tam 729 kez sahnelenmiş olan Nine, Fellini’nin 8 ½ filminden Mario Fratti tarafından uyarlanmıştı. Pek çok ödülle taçlandırılan bu yapımın Hollywood yorumunda ise inanılmaz bir oyuncu kadrosunu bir araya getirmişler.

Daniel Day-Lewis, Penélope Cruz, Sophia Loren, Marion Cotillard, Kate Hudson, Nicole Kidman…

nine-daniel-day-lewis-penelope-cruz.jpg

Yeni versiyonda masa başına oturan senarist Anthony Minghella ile Michael Tolkin, yönetmene çok harika bir orta açmış deniliyor. Bu ortayı kafa golüyle değerlendirmesi muhtemel yönetmen en büyük yardımı ise Broadway’in ünlü kompozitörü Maury Yeston’dan almış.
Filmin casting süreciyle ilgili pek çok dedikodu da ortalığı kavurmuştu. Bunlardan en meşhurları Nicole Kidman’ın oynadığı rolde Demi Moore, Caterine Zeta Jones ve Juliette Binoche gibi isimlerin denendiği yönündeydi. Penélope Cruz ise bu rolü Renée Zellweger’dan kapmış; iyi de olmuş.

Böyle büyük prodüksiyonun dedikoduları da büyük oluyor tabii olarak. Fakat şimdilik bu konuları bir kenara bırakalım ve kısaca konusunu geçelim:

40 yaşına basmış olan Guido Contini kariyerinin zirvelerinde olsa da, ruhsal bir çalkantı içindedir. 40lı yaşlardaki erkeklerde sıklıkla görüldüğü üzere ruhsal çalkantı Guido’yu da yanlış duygusal kararlar vermeye yönlendirir. Son filmini bitirmekle cebelleşen Guido aynı zamanda hayatındaki kadınlarla da başetmek zorundadır: eşi, metresi, filminin başrol oyuncusu, Amerikalı bir magazin yazarı, gençliğinden kopup gelen bir fahişe ve annesi!

[dailymotion xaqkfz&]

Oscarlara yetişmesi açısından, ne yapıp edip aralık ayında Amerika’da gösterime girecek olan yapım herhalde 2010 başlarında da Türkiye’de gösterime girer diye tahmin ediyoruz.

nine-9-dokuz-musical.jpg


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Sekiz Buçuktan Dokuz: Nine” için bir cevap

  1. Nine Filminin Harika Posterleri : BAKINIZ | Film ve Dizi Incelemeleri

    […] Amerika’da gösterime girecek olan Nine müzikalinden daha önce Fahri arkadaşımız bahsetmişti. Fakat o zamandan bu zamana filme ait o kadar güzel posterler piyasaya çıktı ki, adeta filmde […]

Bir cevap yazın