No One Knows About Persian Cats


İranlı kürt yönetmen Bahman Ghodabi, Sarhoş Atlar Zamanı ve Kaplumbağalar da Uçabilir gibi filmlerini art arda sıralamaya başlayınca hak ettiği şekilde tüm sinema dünyasının dikkatini üzerine çekmişti. Yasaklara ve sansüre rağmen ilerleyen İran sinemasının önde gelen isimlerinden biri olarak, usta işi filmlerle birçokları için kapalı bir kutu olan ülkesini dünyaya sunmaya devam etti.

İranlı yönetmenler ülkeleriyle ilgili film çekerken büyük bir ikilemle karşı karşıyalar. Yaptıkları filmler eleştirel bir bakış açısı taşıyorsa amerikan emperyalizmine hizmet etmekle suçlanıyorlar. Ancak tabi ki aynı zamanda İran’daki  pek çok çarpıklığı da göstermek zorundalar. Bahman Ghodabi de yeni filmi “No One Knows About Persian Cats”i çekerken bu ikilemi en derin şekilde yaşamış:

“İran’da rock, blues, hip-hop yasak. Göstermelik gruplar var tabi ama bu müzikleri yapmak isteyen gençler, polisin ağır baskısı altındalar. İran için karışık bir durum tabi ki… Yaptıkları müzik, ABD’de doğmuş olan ve onların kontrolündeki müzikler. Ama hepsi bu konuda bilinçliler, bu müziği amerikalılar gibi olmak için değil, içlerinden geldiği, kendilerini böyle ifade edebildikleri için yapıyorlar. Bu filmi çekip çekmemekte ilk başta çok kararsız kaldım. Ama sonra çekmezsem olmayacağını anladım”

Cannes’da jüri özel ve belirli bir bakış ödülü kazanan, Miami, Sao Paolo, Tokyo ve Tallin’den ödüllerle dönen “No One Knows About Persian Cats” yarı belgesel, yarı kurgu tadında bir öykü. Kameralarımız Tahran’da Nigar ve Aşkan isimli bir indie rock ikilisini takip ederken yaşamlarından kesitler izliyoruz. İngiltere’den gelen bir konser teklifini değerlendirmek için iki eleman daha arayan Nigar ve Aşkan, aynı zamanda ülkeden çıkabilmek için sahte pasaport da bulmaya çalışırlar. Hem yeni eleman, hem de sahte pasaport arayışlarını Tahran sokaklarında sürdüren ikili, aralarında gerçek grupların da bulunduğu birçok insanla karşılaşır.

Sizlerle ilk olarak paylaşacağımız önemli ayrıntı filmin track list’i… Şarkıları bulup dinlediğinizde, İran’da rock, hip-hop ve blues’un asla yasaklanmaması gerektiğine hemen ikna oluyorsunuz.

1/ Take It Easy Hospital: “Human Jungle”
2/ Take It Easy Hospital: “Me And You”
3/ Rana Fahran: “Mast-e Esgh (Drunk With Love) ”
4/ Hichkas: “Ekhtelaf”
5/ Take It Easy Hospital: “Scenarios And Starlights”
6/ The Yellow Dogs: “New Century”
7/ Shervin Najafian : “Opening TItle”
8/ Ash Koosha: “Chasing The Sun”
9/ Mirza:”Emshab”
10/ Take It Easy Hospital: “My Sleepy Fall”
11/ The Free Keys: “Dreaming”
12/ Mahdyar Aghajani feat. Bahman Ghobadi: “Jouwani”
13/ Darkoob:”DK”
14/ Ash Koosha: “They Sing”
15/ Hamed Seyed Javadi: “Fekr”

İkinci paylaşacağımız şey ise filmin bizzat kendisi… Vimeo gibi yasadışı paylaşıma izin vermeyen bir video paylaşım kanalında 4 aydır durabildiği ve Televiziio TV isimli bir iran internet kanalı da işin içinde olduğuna göre şimdilik bir sorun olmadığını düşünüyoruz… Filmde doğal olarak lisan sorunu yaşayacaksınız ama özellikle müzikal bölümlerinden etkileneceğinizi düşünüyoruz…

[vimeo 8481082]


Leave a Reply