Notlar: Inception / Başlangıç


Evet, Inception çok iyi film; evet, Christopher Nolan çok yaratıcı bir yönetmen. Dantel gibi işlenmiş bir senaryo, sıkı bir oyuncu kadrosu, dehşetengiz görüntüler ve saire. Fakat tüm bu yorumlar abartılı değil mi?

Inception işi raconuna uygun yapmış kaliteli bir aksiyon filminden öte ya da derin bir cümle kuruyor mu? Seyirciyi film süresince sıkmadan tıkır tıkır akıyor film fakat zihinle, fikirle, rüyalarla ilgili bir filmden çıktığımızda aklımıza takılan soru sadece mutlu son muydu yoksa o da rüya mıydı olmamalı sanıyorum. Böyle bereketli bir konuda çok daha derine inilebilecekken yüzeysel bir aksiyonun tercih edilmesi Nolanseverlerde hiç hayal kırıklığı yaratmadı mı?

Nolan’ı çok sevmemin sebebi şekille içeriği güzelce örtüştürmesi ve çok katmanlı filmler yapmasıdır. Yine bu nüveleri bulabiliyoruz Inception’da fakat çok yeni bir şey gözümüze çarpamıyor maalesef. Belki de sorun Nolan’a fazla misyon yüklemiş olmamızdır ama bu yaratıcı zekadan daha iyisini beklemek bir sinefil olarak hakkımızdır sanıyorum.

Filmi henüz seyretmemiş olanlara tavsiye ederim fakat beklentileri lütfen yüksek tutarak seyredilmesin. Yaratıcı aksiyon sahneleri, mini mini zeka bulmacaları, görsel şölen, oyuncular falan filan; öyle keyifli iki saat diyelim işte. Aman yanlış anlaşılmasın, iyi film ama o kadar.


Leave a Reply