Obama’dan Beyaz Saray’da “SELMA” Özel Gösterimi!

ABD Başkanı Barack Obama, Martin Luther King öncülüğündeki Selma eylemlerinin öyküsünü anlatan “Selma (Özgürlük Yürüyüşü)” filmini dün Beyaz Saray’da gerçekleşen özel gösterimde filmin yönetmeni ve oyuncularıyla beraber izledi.

Özel gösterimde filmin başrol oyuncusu David Oyelowo, yönetmen Ava DuVernay, oyunculardan Tim Roth, müzisyen Common, filmde rol alan ve yapımcılardan da olan Oprah Winfrey dahil “Selma” ekibinden önemli isimler yer aldı. Filmde Stephan James’in canlandırdığı genç bir yürüyüş lideri olarak yer alan ve bugün ABD Kongre Üyesi olan John Lewis de bu özel akşamın davetlileri arasındaydı.
mlk1
En İyi Film dahil 2 dalda Oscar ve 4 dalda Altın Küre’ye aday olan, yılın en merakla beklenen yapımları arasında gösterilen SELMA, 20. yüzyıla damgasını vuran tarihi bir dönüm noktasını anlatıyor. 1965 yılında Alabama’nın Selma kentinden eyalet başkentine giden 87 kilometrelik yolda, tarihe geçen üç protesto yürüyüşü yapıldı. Martin Luther King öncülüğündeki bu yürüyüşler kamuoyunu ateşledi ve dönemin ABD Başkanı Johnson’un Oy Hakkı Kanunu’nu çıkarmasını sağladı.

Prodüksiyonunda “12 Yıllık Esaret / 12 Years A Slave” filminin yapımcılarının imzası bulunan epik film, bu tarihi olaylar zincirinin 50’nci yılında direnişin filizlenip dev bir insan hakları savaşına dönüştüğü tehlikelerle ve baskılarla dolu üç aylık sürece odaklanıyor.
Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin başrolünde Martin Luther King performansıyla övgü alan David Oyelowo’ya Tim Roth, Tom Wilkinson, Oprah Winfrey, Martin Sheen, Carmen Ejogo, Giovanni Ribisi, Cuba Gooding Jr. gibi isimler eşlik ediyor.
Background left to right: Tessa Thompson plays Diane Nash, Omar Dorsey plays James Orange, Colman Domingo plays Ralph Abernathy, David Oyelowo plays Martin Luther King, Jr., André Holland plays Andrew Young, Corey Reynolds plays Rev. C.T. Vivian, and Lorraine Toussaint plays Amelia Boynton in SELMA, from Paramount Pictures and Pathé.
Selma (Özgürlük Yürüyüşü) bu Perşembe açıklanan 87. Oscar adaylıklarında En İyi Film ve En İyi Özgün Şarkı dallarında heykelciğe aday gösterildi. Fakat David Oyelowo’ya En İyi Erkek Oyuncu, Ava DuVernay’a En İyi Yönetmen dallarında adaylık verilmemesi, sinema çevrelerinde eleştirildi. Ava DuVernay aday gösterilseydi, En İyi Yönetmen Oscar adayı ilk siyahi kadın yönetmen olacaktı. Ayrıca bu yılki adaylar arasında yönetmen ve senaryo dallarında hiçbir kadın sinemacıya adaylık verilmedi.

Beyaz Saray yetkilileri bu özel gösterimin daha önceden planlanmış bir organizasyon olduğunu belirtse de, durum basında biraz da şakayla karışık olarak “Obama’nın Oscar’da hakkı yenen Selma’ya desteği” şeklinde yorumlandı.

Barack Obama ve eşi ‘first lady’ Michelle Obama’nın iyi birer sinefil oldukları ve Beyaz Saray’da zaman zaman bu tür özel film gösterimlerinde sinemacıları ağırladıkları biliniyor. “Lincoln”, “Beasts of the Southern Wild”, “Mandela: Long Walk to Freedom”, “Slumdog Millionaire” ve “Julie & Julia”, Obama’ların daha önce Beyaz Saray’da özel gösterimle izledikleri filmler arasında.

“Selma / Özgürlük Yürüyüşü” Türkiye’de 6 Şubat’ta vizyona girecek.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın