Off the Map: Tropikal Doktorlar


Grey’s Anatomy ve Private Practice isimli dizilerin yatarıcısı Shonda Rhimes’in yeni sayılabilecek dizisi Off the Map. Henüz sekizinci bölümü yayınlanan dizi için House MD ve Lost’un ortaya karışık versiyonu diyebiliriz. Modern hayatın karışıklığından sıkılıp Güney Amerika’da tropikal bir adaya taşınan üç doktorun yaşadıklarını, öğrendiklerini anlatıyor dizi.

Adanın tropikal olması dolayısıyla, hastalıklar diğer doktor dizilerindekinden biraz farklı ve tıbbi ilaç yoksunluğundan dolayı alternatif yollar da deneniyor. Bir anakonda tarafından boğulmak üzere olan, değişik spor dallarıyla uğraşırken sakatlanan hastalar; boynundaki yara izinin şeytanın girdiği yer olarak adledilen hastalıklar, adanın ve adanın yerli insanlarının doktorlara getirdiği ilginç vakalardan.

İlk doktorumuz nişanlısının ölmesiyle doktorluğa uzun bir süre ara vermiş, daha sonra bu adada mesleğine yeniden dönmüş bir karakter. Diğeri tembelliğinden dolayı istediği noktaya gelemeyip plastik cerrah olarak bu adada görev yapmaya karar vermiş. Üçüncü doktorumuz ise modern hayattaki görevinde yaptığı büyük hatayla bir hastasının ölümüne neden olup, görevinden atılmış ve son olarak bu adada şansını denemek istemiş.

Adadaki eski doktorlar, yeni olan üç doktora, dizide de bahsi geçtiği üzere orasının modern hayattakinden farklı olduğunu, insanları sadece tedavi etmek değil, aynı zamanda iyileştirmek gerektiğini anlatıyorlar. Yeniler ise daima hata yapıyor.

Çok fazla tıp terimiyle izleyicinin kafasını kurcalamayan, bilindik ve anlık duygusal sahnelerle donatılmış, içinde mükemmel yerler barındıran bir adada çekilen ve izleyiciye “ah keşke orda olsam” dedirten 42 dakikalık drama dizisi. Seyredilmeye değer mi sorusuna benim cevabım şimdilik çok olumlu değil. Vakti bol olanlar izleyebilir.


Leave a Reply