On Chesil Beach Yönetmenini Buldu


Daha önce filmin yönetmenliği için Sam Mendes’le anlaşılmış, ama Mendes yeni Bond filmi Skyfall’u kabul edip projeden ayrılınca yapımcılar yönetmen arayışlarına tekrar başlamışlardı. On Chesil Beach uyarlamasını Mike Newell yönetecek, Mendes yapımcılığı üstlenecek.

Film, Ian McEwan’ın aynı adlı romanından uyarlanacak. Filmin başrolü geçen senenin temmuz ayında Carey Mulligan’a teklif edilmişti. O da rolü kabul etti. Mulligan Florence rolünü kotaracak. Florence’ın kocası Edward rolünün sahibi henüz belirlenmedi. Kitap ülkemizde “Sahilde” adıyla Turkuvaz Kitap yayınlarından çıkmıştı.

İngiltere’nin seçkin ve varlıklı bir ailesinden gelen, keman öğrencisi Florence ile babası bir kasaba okulunda müdür olan Edward, evlendikleri gün Chesil sahilinde bir otele, balayını geçirmeye giderler. 60’lı yılların başında, tabuların henüz yıkılmadığı, cinsel özgürlüklerin açıkça konuşulmadığı, toplumsal baskıların kendini hissettirdiği, karşı cinsten iki kişinin ancak evlilikte birleşebildiği günlerde geçen Sahilde, aslında bir akşam yemeğinde başlayıp şafak sökerken biten uzun, sessiz ama duygu fırtınalarıyla geçen bir sahne. İngiliz toplumunun farklı sınıflarından gelen, evliliğe ve cinselliğe farklı açılardan bakan bu iki genç, o otelde geçirdikleri birkaç saat boyunca, bulundukları ânın gerçeğine uyum sağlayabilmek için çabalarken, ister istemez geçmişlerine doğru acıtan bir yolculuğa da çıkarlar. Tiksinmekle zevk almak arasındaki gizli bağı kurcalayan, çoğumuzun içinde var olan iki kişiliğin arasındaki mesafeye yuva kuran korkuları ve içsel çelişkileri de ustalıkla anlatan ve beklenmedik, çarpıcı bir sonla biten bu küçük roman, aşkın her şeye çözüm olup olmayacağı sorusunu da yanıtlıyor.


Leave a Reply