Organik Bir Film: Entelköy Efeköy’e Karşı

Bir Ege filmi olan Dondurmam Gaymak filminin yönetmeni Yüksel Aksu, yine bir Ege filmi ile karşımıza çıkıyor. Bu sefer en organik olanından. İlk uzun metraj filminde geneli yerli halk olan oyuncu kadrosuyla çalışmış olan yönetmen yine tarzını değiştirmiyor ama tanıdık yüzlere de yer veriyor bu filminde…

Çevreci bir grubun şehir hayatından sıkılmaları üzerine Ege’nin şirin bir köyüne yerleşmeye karar vermeleriyle başlıyor tüm hikaye. Yöre halkı da arazilerini, ellerinde ne var ne yok bu çevreci ekibe iyi fiyatlara satıyorlar. Sonuç: her iki taraf da mutlu. Yerleşen ekip organik tarım yapmaya ve bölgeyi turizme açmaya hazırlanıyor. Hem de inanılmaz fiyatlarla. Fakat her iki tarafında mutluluğu köye termik santral yapılacağı haberine kadar sürüyor. Köyün muhtarı paranın peşinden gidip onay verdiği için, enteller grubu da bu köye termik santral yapımına onay vermediği için iki taraf arasında bir anlaşmazlık çıkıyor.

Hikaye kurgusu bu şekilde başlayan ve devam eden film sosyal konulara değinirken tam bir ege komedisi olmaktan da geri kalmıyor. Güldürürken düşündürme yetisi tam da kullanabileceğimiz türden bir tanımlama bu film için belki de. Film aynı zamanda taraf olmaktan çok bir şeyleri anlatabilme derdinde. Ve günümüz durumunu da gayet iyi yansıtmakta.

Köylü halkı para kazanabilmek için varını yoğunu çevreci ekibe yatırıyor. Çünkü artık ürünlerinden düzgün para kazanamıyorlar. Ama artık popüler bir durum var ortada: Organik tarım. Parası olana hitap edebilecek, ürünleri 2 belki de 3 katına satma şansına sahip olunan yeni bir yöntem. Bir yandan termik santrallerin kurulması söz konusu ve bununla nasıl baş ettiğimiz ya da edemediğimiz de ortada. Entelköy Efeköy’e karşı da tüm bu durumları sıkmadan, taraf olmadan, güldürerek anlatma derdinde.

Filmin ege halkından oluşan oyuncularının dışındaki kadroya gelecek olursak. Köyün muhtarı rolünde BKM mutfak oyuncularından Şahin Irmak yer alıyor. Egeli olduğu için ege halkıyla oynamanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen oyuncu rolünü gayet iyi kotarıyor. Çevreci entellerin grubunda bulunan Nejat Yavaşoğulları’nın da bu ilk filmi. Bulutsuzluk Özlemi grubunun usta vokali Yavaşoğulları filmde yine kendisini oynamakta ve yıllardır dinlediğimiz müziklerini Ege müziklerinin arasında duymak filmi izlerken ayrı bir mutluluk uyandırıyor. Ayrıca Deli Yürek’te kuşçu rolünü canlandıran başarılı oyuncu Emin Gürsoy’un karakteri Aşırı Mustafa’ya da dikkat!

Filmin soundtrack’lerine de ucundan dokunacak olursak Ege müziklerinin, türkülerinin yanı sıra, daha önce de bahsettiğim gibi Bulutsuzluk Özlemi’nin şarkılarını da duyuyoruz. Bunlardan birisi de Boyalı Kuş. Kapanış şarkısı ise bir Aşık Veysel türküsü olan Uzun İnce Bir Yoldayım, Tarkan’ın sesinden. Tüm bunların dışında film için yazılan şarkılar da var. Filmde ara ara yönetmen Yüksel Aksu ile beraber çalıp söylüyorlar. Söz ve müzikleri Orhan Kaplan’a ait.

Kısacası suya sabuna dokunmadan bitirilen filmlerden biri değil Entelköy Efeköy’e Karşı. Söyleyecek çok sözleri var. Bizi Ege halkı ile de buluşturmaktan yine geri kalmamışlar. E o zaman ne durursunuz izleyipduruverin gari!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın