Orson Welles’in Yurttaş Kane Öncesindeki Filmleri


Her zaman sinema tarihinin en iyi filmleri arasında gösterilen Citizen Kane, Orson Welles’in henüz 26 yaşındayken çektiği ilk filmidir. Bu haliyle sinema tarihinin en iyi ilk filmleri arasında her zaman başı çeker. Citizen Kane Welles’in ilk uzun metrajı olsa da, dahi sinemacının kamera arkasına ilk kez geçtiği film değildir. Hemen altta tamamını izleyebileceğiniz 8 dakikalık kısa film Hearts of Age, Welles’in sinema tarihine yön veren dehasının ilk parıltılarını saçıyordu.

Yeni yapılan bir açıklama ise Citizen Kane öncesi döneme ait olduğu bilinen ancak uzun süredir hiçbir kopyası bulunamayan Too Much Johnson’ın da artık gösterime hazır olduğu müjdesini verdi. Geçtiğimiz yıl The National Film Preservation Foundation tarafından keşfedilen ve George Eastman House, the Cineteca del Friuli ve Cinemazero tarafından restore edilen film ekimde ilk gösterimini yapacak.

Orson Welles tarafından çekilmeye başlanan ve tamamlanamayan filmin 40 dakikayı aşan bir bölümü kurtarılmış durumda… Hollywood’a geçmeden önce birlikte çalıştığı tiyatrocularla sinema deneyleri yapan Welles’in filminin üç kısa film olarak izlenilmesi salık veriliyor. Welles, Mercury Theater oyuncuları tarafından Broadway için hazırladığı oyunu filme de almaya çalışmış ancak başarısız olmuştu.

Film kübalı zalim çiftlik sahibi Joseph Johnson’ın başına gelen komik olayları anlatacak. Johnson rolünde Howard L. Smith’i izleyeceğiz.

,

Leave a Reply