Oscar Adayı Oyuncu ve Yönetmenlerin Projeleri


Her yıl çeşitli sinemacılar Akademi tarafından Oscar’a aday gösteriliyor. Tabii bu durum, dikkatleri ve spot ışıklarını bu isimlerin üzerine çekiyor. 2016 Oscar’larında aday olan oyuncu ve yönetmenlerin sıradaki projeleri neler peki? Buyrun dosyamıza.

TrumboBar640

Bryan Cranston: “Trumbo” filmiyle aktör dalına aday olan Cranston her zamanki gibi pek çok filmde karşımıza çıkacak: James Franco’nun filmleri “In Dobious Battle” ve “The Disaster Artist”, Franco’nun da rol alacağı komedi filmi “Why Him?”, HBO için hazırlanan TV filmi “All the Way”, Wes Anderson’ın stop-motion animasyonu, yıllar önce çekilen ama bir türlü gösterime giremeyen “Get a Job” komedisi, “Wakefield” ve Pablo Escobar’ı konu alan “The Infiltrator”. Görüldüğü üzere Cranston adeta nefes almadan film çekiyor.

michael-fassbender-as-steve-jobs

Michael Fassbender: “Steve Jobs” filmiyle aktör dalına aday olan Fassbender de dinlenmeden film çekenlerden. Onu bu yıl gangster filmi “Trespass Against Us”ta, X-Men filminde, ödül sezonunda gösterime girecek “The Light Between Oceans”da ve yıl bitmek üzereyken oyun uyarlaması “Assassin’s Creed”te izleyeceğiz. Terrence Malick’in “Weightless”ı ise bu yıl festivallerde gösterilebilir. İyi eleştiriler alırsa “The Light…” filmiyle tekrar Oscar için mücadele edebilir ve belki de şubatta üçüncü adaylığını elde edebilir. Aktörün şu sıralar Norveç’te polisiye roman uyarlaması “The Snowman”de rol aldığını, nisan ayında Prometheus serisinin ikinci filmi “Alien: Covenant”ın çekimlerine başlayacağını da ekleyelim.

martian-gallery3-gallery-image

Matt Damon: “The Martian” ile aday olan Damon’ı bu yıl sadece “Jason Bourne” filminde izleyeceğiz. Gelecek yılın şubat ayındaysa 8.yüzyılda Çin’de geçen “The Great Wall”da karşımıza çıkacak. Bu iki filmin çekimlerini tamamlayan Damon bu yıl Alexander Payne draması “Downsizing”de ve ardından Coenlerin yazdıkları, George Clooney’nin çekeceği “Suburbicon”da rol alacak. Şimdilik başka projesi yok. Bu yılın ödül sezonunu ise projesi olmadığından pas geçecek. 2018’de Payne’in filmiyle yarışa dönecektir.

landscape-1441114110-capture-decran-2015-09-01-a-092811-am

Eddie Redmayne: Geçen yıl aldığı Oscar’dan hemen sonra “The Danish Girl”de rol alarak “Acaba üst üste iki yıl ödülü alıp adını Oscar tarihine yazdırabilir mi?” diye düşündürtmüştü. Ama öyle bir şey olmayacak gibi görünüyor. Redmayne’in bu yılın ödül sezonu için bir projesi olmadığını da hemen belirtelim. Aktör bu yıl üçlemenin ilk halkası olan “Fantastic Beasts and Where to Find Them”de karşımıza çıkacak. Şimdilik başka projesi yok. Ama bu filmin çekimlerini tamamladığından yıl sona ermeden bir film daha çekebilir.

1401x788-the-revenant-DF-02339R_rgb-1200x675

Leonardo DiCaprio: Altı kez Oscar’a aday olan DiCaprio, “The Revenant”la sonunda ödüle ulaşacak ve on altı yıllık muhabbet sona erecek gibi görünüyor. Projelerini çok titiz bir şekilde seçen, bu yüzden genelde iki yılda bir kez karşımıza çıkan DiCaprio’nun adı her yıl onlarca projeyle anılıyor. Hatta şu yazımızda IMDb’de yer alan projelerinin ölüp ölmediklerini değerlendirmiştik. DiCaprio’nun sıradaki projesi ne yazık ki kesinleşmedi. Aktör geçen yıl Martin Scorsese ile “The Devil in the White City” adlı dönem/gerilim filminde tekrar çalışacağını açıklamışsa da henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. DiCaprio’nun “Conquest” adlı filmde oynayacağı da açıklanmıştı. Ama bu filmin henüz kaleme alınmadığını da belirtelim. Filmi “Revenant”ın senaristlerinden Mark L. Smith yazacak, Paramount dağıtacak.

cate_blanchett_xmas_shop_carol-xlarge

Cate Blanchett: “Carol”daki başarılı performansıyla Oscar’a aday olan Blanchett, “Hobbit” serisinden kısa bir süre sonra büyük bütçeli gişe filmlere dönecek. Aktris bu yaz çekilecek “Thor: Ragnarok”ta Thor’un düşmanını oynayacak. Bu filmden sonraysa Richard Linklater’ın yeni filmi “Where’d You Go, Barnadette”ta rol almayı planlıyor. Diğer projesi ise aktris Lucille Ball’ın hayatına odaklanan, Aaron Sorkin’in kaleme aldığı isimsiz biofilm. Blanchett, Malick’in “Weightless”ında ve gelecek yıl “Jungler Book: Origins”de de karşımıza çıkacak. Blanchett’ın Avustralya dizisi “Stateless”ın bir bölümünü çekerek ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturacağını da belirtelim.

01-jennifer-lawrence-as-joy

Jennifer Lawrence: Bu yıl X-Men’de muhtemelen son kez karşımıza çıkmaya hazırlanan Lawrence’ı yılın sonlarına doğru romantik bilim-kurgu filmi “Passengers”da da izleyeceğiz. Film aralık ayında gösterime girecek. Lawrence bir adaylık daha alır mı göreceğiz ama türü ve konusu buna pek müsait gibi gözükmüyor. Aktris yaza doğru Darren Aronofsky’ın yeni dramasının çekimlerine başlayacak. Bu filmden sonra Fidel Castro’ya âşık olan bir kadını oynayacağı “Marita”nın ve Amy Schumer’la birlikte yazdığı isimsiz komedi filminin çekimlerine başlamayı planlıyor. Lawrence’da da projeler bitmiyor kısacası.

brooklyn

Saoirse Ronan: “Brooklyn” ile aday olan Ronan’ı bu yıl Çehov uyarlaması “The Seagull”da izleyeceğiz. Ronan’ın bu yıl çekeceği ilk filmse “Lady Bird”. Komedi türündeki bu filmi yetenekli aktris Greta Gerwig yazıp yönetecek. Ronan’ın diğer projesi bir ara Carey Mulligan’a paslanan ama sonra aktrisin rol almaktan vazgeçtiği Ian McEwan uyarlaması “On Chesil Beach”. Aktris ilk Oscar adaylığını elde ettiği “Atonement”tan sonra 2.kez McEwan uyarlamasında rol alacak. Filmin iyi çıkması halinde Ronan yarışa dönebilir. Aktris bu yıl bu iki filmle meşgul olacak.

screen shot 2015-09-22 at 11.04.37 am

Brie Larson: “Room” ile Oscar’ı da kucaklamaya hazırlanan Larson yaşıtı pek çok aktrisin izinden gidip ünlenir ünlenmez bir gişe filminde, King Kong’u anlatan “Kong: Skull Island”ta rol alıyor. Aktris bu filmini tamamladıktan sonra “Short Term 12″in yönetmeni Dustin Cretton’la 2.kez çalışacak. Bir zamanlar J.Lawrence’ın rol almayı planladığı ama sonra vazgeçtiği “The Glass Castle”ın başrolünü Woody Harrelson’la birlikte üstlenecek. Aktrisi bu yıl müzikal komedisi “Basmati Blues” ve Ben Wheatley filmi “Free Fire”da izleyebileceğiz.

45-Years

Charlotte Rampling: “45 Years” ile ilk adaylığını 70 yaşında alan (Akademi’nin ayıplarından) Rampling’i pek çok filmde izleyeceğiz: “Waiting for the Miracle to Come”, “The Whale”, Julian Barnes uyarlaması “The Sense of Ending”, Guy Maddin filmi “Seances”, “Valley of the Gods”, “The Clown” ve Jane Austen uyarlaması “Sanditon”. Aktrisi iki yıl boyunca bu filmlerde izleyebileceğiz.

here-s-why-the-big-short-elevates-christian-bale-s-oscar-chances-to-new-heights-739059

Christian Bale: “Big Short”la adaylık alan Christian Bale’ı Ermeni Tehciri’ni konu alan “The Promise”de Oscar Isaac ile birlikte rol aldı. Film başarılı bulunursa aktör ödül yarışına dönebilir. Bale, Malick’in “Weightless”ında da karşımıza çıkacak ama bu filmin gösterim tarihi henüz netleşmedi. Aktör bu yaz Scott Cooper’la ikinci kez çalışacak. İkiliyi tekrar buluşturacak olan “Hostiles” 1880’lerde geçecek, 2017’de (muhtemelen ödül sezonunda) gösterime girecek. Bale’in “Jungle Book: Origins” animasyonuna sesini verdiğini de hatırlatalım.

Bridgeof-Spies-777x437

Mark Rylance: Spielberg’in filmi “Bridge of Spies” filmiyle aday olan Rylance’ı bu yıl sadece “The BFG”de izleyeceğiz. Spielberg’in yönettiği bu film, Roald Dahl’ın aynı adlı çocuk kitabından uyarlandı. Film TR’de 1 temmuzda gösterilecek. Rylance yaza doğru Christopher Nolan’ın büyük bütçeli savaş filmi “Dunkirk”te rol alacak. Aktörün başka projesi yok. “Dunkirk” başarılı olursa Rylance yarışa dönebilir.

creed-sylvester-stallone-golden-globes-nominations-2016

Sylvester Stallone: Yedinci kez Rocky’i oynadığı “Creed”le 3.Oscar adaylığını alan (“Rocky” ile aktör ve senarist adaylıklarını almıştı) ödülü de kazanması beklenen Stallone kariyerine üç filmle devam edecek: “Creed 2”, Gregory Scarpa’yı anlatan Brad Furman biofilmi “Scarpa” ve aksiyon filmi “Expendables 4”. Ex’in ne zaman çekileceği açıklanmadı. “Creed 2” ise Kasım 2017’ye yetiştirilecek.

maxresdefault

Mark Ruffalo: “Spotlight” ile 3.adaylığını alan Ruffalo’yu bu yaz “Now You See Me 2″da izleyeceğiz. Ne yazık ki başarılı aktörün bu yıl gösterime girecek başka bir projesi yok. Ruffalo, “Thor: Ragnarok”ta Bruce Banner’ı dördüncü kez oynayacak. Bu yıl “Thor” dışında bir filmde rol almayabilir.

revenant-tom-hardy

Tom Hardy: Ödül sezonunda görmezden gelinse de Akademi’nin es geçmeyip “The Revenant” ile ilk kez aday gösterdiği Hardy’i bu yıl “Taboo” dizisinde 8 hafta boyunca izleyeceğiz. Hikâyesini babasıyla birlikte yazdığı, senaryosunu Steven Knight’ın kaleme aldığı, yapımcılığını Hardy’lerle birlikte Ridley Scott ve Knight’ın üstlendiği bu dizi 1800’lerde geçecek ve bir intikamla elmas bulma çabalarına odaklanacak. Hardy yazın Nolan’la 2.kez “Dunkirk”te çalışacak. Ne yazık ki şimdilik başka bir projesi yok.

THE HATEFUL EIGHT

Jennifer Jason Leigh: 50’sinden sonra ilk adaylığını “The Hateful Eight” ile alan Leigh’in 4 projesi var: Çekimleri tamamlanan, Amerikan başkanını konu alan “LBJ” (başrol Woody Harrelson’ın), Natalie Portman’lı bilim kurgu filmi “Annihilation”, David Fincher’ın dizisi “Twin Peaks” ve korku filmi “Amityville”. Leigh, “LBJ” ile ikinci adaylığını almaya çalışacaktır. “Twin Peaks”te ise kaç bölümde görüneceği bilinmiyor. Mayıs ayında Alex Garland’ın yeni filmi “Annihilation”ın çekimlerine başlayacak.

steve-jobs-trailer-1-2-1280x720

Kate Winslet: “Steve Jobs” ile tekrar Oscar’a aday olan Winslet’ın sadece iki projesi mevcut: Çekimlerine başlanan bol yıldızlı, ödül sezonunda adı anılabilecek “Collateral Beauty” ve fotoğrafçı Lee Miller’ı anlatan isimsiz biofilm. Bu biofilmin çekimlerine ne zaman başlanacağı açıklanmadı. Şansımız varsa bu film 2017’ye yetiştirilir. Ne yazık ki Winslet’ı bu yıl sadece “Collateral”da izleyeceğiz.

the-danish-girl

Alicia Vikander: “The Danish Girl” ile ilk Oscar adaylığını alan ve ödülü kazanmaya daha yakın olan Vikander’i bu yıl üç filmde izleyeceğiz: Gösterime hazır hale gelen dönem draması “Tulip Fever”, yazın gösterilecek “Jason Bourne” ve ödül sezonunda gösterime girecek Michael Fassbender’li “The Light Between Oceans”. Vikander “Jason Bourne” dışındaki iki projesiyle tekrar adaylık almaya çalışabilir. Aktris yaza doğru Wim Wenders’in James McAvoy’lu romantik/gerilim filmi “Submergence”da rol alacak. Şimdilik başka projesi yok.

251772

Rooney Mara: “Carol” ile 2.adaylığını alan Mara’yı bu yıl “Una”da, ödül sezonunda gösterime girmesi planlanan “The Secret Scripture”da ve Malick’in filmi “Weightless”da izleyeceğiz. Mara, Nicole Kidman’lı “Lion”da kısa bir süre rol almıştı, bu film de bu yıl gösterilecek. Aktris bu yıl “The One I Love”ın yönetmeninin yeni romantik bilim kurgu filmi “The Discovery”de Nicholas Hoult ile birlikte rol alacak. Diğer projesi ise dini film “Mary Magdalene”. “Lion”ın yönetmeni Garth Davis’in çekeceği bu filmde Mara, Mecdeleli Meryem’i (Meryem Ana değil) oynayacak. Film yazın çekilecek. Mara bu yıl “Secret Scripture” ile, gelecek yılsa “Mary” ile ödül kovalayacaktır.

Rachel-McAdams-Spotlight

Rachel McAdams: Yıllardır sektörde olan McAdams ilk adaylığını “Spotlight” ile aldı. Bu filmle daha da fazla kişinin dikkatini çeken McAdams pek çok aktris gibi (mesela Larson) hemen büyük bütçeli bir gişe filminde, “Dr. Strange”de rol aldı. Onu bu yıl sadece bu Marvel uyarlamasında izleyeceğiz. Şimdilik başka projesi yok.

Rm_D44_GK_0034.RW2

Lenny Abrahamson: 3. filmi “Frank” ile adından söz ettiren Abrahamson “Room” ile ilk adaylığını aldı. Peki sırada ne var? Geçen yıl Abrahamson’ın Donald McRae’nin kaleme aldığı “A Man’s World” romanını uyarlayacağı açıklanmıştı. Henüz projeyle ilgili yeni bir açıklama yapılmadı. Filmin konusu ödül sezonuna uygun: Boks maçında bir adamın ölümüne neden olan bir boksörün eşcinsel bir ilişki yaşayınca toplumun tepkisini çekmesi anlatılacak.

3055096-poster-p-1-adam-mckay-and-the-big-short

Adam McKay: Komedi filmleriyle tanınan McKay ilk 2 adaylığını “Big Short” ile aldı. McKay’in kariyerine hangi filmle devam edeceği bilinmiyor. Anchorman 3’yi çekebilir. “Ant-Man and the Wasp” filminin öyküsünü ise yazmaya başlamış. Diğer projesi ise John C. Reilly’nin başrolünü üstleneceği bir komedi filmi. Yakında yeni projesi açıklanacaktır.

2015-5-Feature-Mad-Max-George-Miller-set-WB

George Miller: “Mad Max: Fury Road” ile aday olan Miller kariyerine küçük bütçeli bir filmle devam edeceğini açıkladı.  Ama henüz bu filmin adı, konusu, türü vs açıklanmadı. Kamera arkasına bu yıl dönüp dönmeyeceği bilinmiyor. “Mad Max”in devamını ise bir süre daha (belki 2019’a kadar) bekleyeceğiz gibi görünüyor.

2015-5-Feature-Mad-Max-George-Miller-set-WB

Tom McCarthy: “Spotlight” ile adaylık elde eden McCarthy kariyerine bir diziyle devam edecek. McCarthy, Netflix’in hazırladığı, Selena Gomez’in başrolünü ve yapımcılığını üstleneceği, 13 bölümlük “13 Reasons Why”ın ilk iki bölümünü çekecek, sezonun yapımcılığını üstlenecek. Bu diziden sonra hangi filmi çekeceği ise bilinmiyor.

revenant-xlarge

Alejandro G. Inarritu: “The Revenant” ile Oscar’a aday olan Inarritu’nun da hangi filmle sinemalara döneceği bilinmiyor ne yazık ki. Inarritu (bir değişiklik olmadıysa) “The One Percent” dizisinin bazı bölümlerini çekecek. Ed Helms, Ed Harris ve Hilary Swank’li dizi fonksiyonunu yitiren bir ailenin ekonomik krizden etkilenmelerini anlatacak. Inarritu dizinin senaristleri ve yapımcıları arasında da yer alıyor. Dizinin kanalı, çekim ve yayın tarihi henüz açıklanmadı.