Paltoları Giyin, Festival Başladı!


İsmini aslen Gogol’ün Palto hikayesinden sureten ise düzenlenme aralığı olan kış mevsiminden alan Palto Film Günleri, Anadolu Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi desteğiyle 9. kez gerçekleşiyor.

Sponsorluğunu Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Digiturk (medya sponsoru), Espark (gösterim sponsoru), La Puerta Hostel, Be Wonk, Varuna Memphis Cafe, Nuh’un Ankara Makarnası, Kuru Kahveci Mehmet Efendi, Simit Sarayı, Logart Fair, Calling Mag, Peyote Müzik, Bakınız ve Alametifarika’nın üstlendiği 9. Palto Film Günleri kapsamında gösterilecek 12 uzun metraj film ile Eskişehir yine sinemanın en iyi örnekleriyle buluşacak.
palto9
Tüm Filmleri İzlemek İsteyene Palto Kart!
Bağımsız sinema örnekleriyle yılın son zamanlarında Eskişehir’de tılsımlı bir sinemasal alan oluşturan 9. Palto Film Günleri kapsamında bu sene 8 film vizyon öncesinde Eskişehirli sinemaseverlerle buluşuyor. Yerli Sinema, Cannes Seçkisi, Gece Yarısı ve Özel Gösterim kuşakları yer alan festivalde Palto Kart sahipleri, her filmi bir kez olmak üzere istediği seansta izleyebilecek. Bu sene paltonuzu giyip izlemeye gideceğiniz filmlerin listesi ise şöyle: Sarmaşık (Tolga Karaçelik), Kar Korsanları (Faruk Hacıhafızoğlu), Mustang (Gamze Deniz Ergüven),
Baskın (Can Evrenol), Diren (Sarah Gavron), Güneş Tepedeyken (Dalibor Matanic), Dheepan (Jacgues Audiard), Son of Saul (Laszlo Nemes), Gençlik (Paolo Sorrentino), The Club (Pablo Larrain), Ölümcül Oyun (Veronica Franz – Severin Fiala), Macbeth (Justin Kurzel)

Yönetmenler ve Oyuncular Seyircisiyle Buluşuyor!
9. Palto Film Günleri’nde Altın Portakal’da en iyi yönetmeni alan Tolga Karaçelik, Faruk Hacıhafızoğlu, Can Evrenol ve filmlerin oyuncuları sinemaseverlerle kendi filmleri hakkında konuşacak.

PaltoAtölye’de Kimler Var?
Geleneksel hale gelen Palto Film Günleri atölye çalışmalarında bu sene sinema eleştirmenleri, Alper Turgut ve Serdar Akbıyık “Film Eleştirmenin Dayanılmaz Hafifliği” atölyesiyle genç sinemaseverlerin ufkunu açacak.

Bir Palto Film Günleri Klasiği: “Askıda Bilet”
“Askıda Bilet” uygulaması, seyircilerin herhangi bir seansa bilet alıp gişeye, yani askıya bırakması ile gerçekleşiyor. Ekonomik zorluk çeken sinemaseverler gişeden biletlerini ücretsiz olarak temin ediyor. “Askıda Bilet” uygulaması ile Palto Film Günleri “…rağmen sinema” diyenlere selam duruyor.