Quentin Tarantino’dan Dijitale Salvolar

Quentin Tarantino, Christopher Nolan, Judd Apatow ve J.J. Abrams gibi 35mm'yi, 70mm'yi ısrarla savunanlardan. Sinema dünyası tam tersi yönde değişse de akıntıya karşı yüzmeyi tercih ediyorlar. ...

Quentin Tarantino, Christopher Nolan, Judd Apatow ve J.J. Abrams gibi 35mm’yi, 70mm’yi ısrarla savunanlardan. Sinema dünyası tam tersi yönde değişse de akıntıya karşı yüzmeyi tercih ediyorlar.

Usta yönetmenin son yaptığı açıklamalar da çarpıcı:
poign_e
“Geçtiğimiz yıl Cannes’da “Fistful Of Dollars”ın 50. yılı dolayısıyla 4K’lık versiyonunu yayınladılar. İyi görünüyor muydu? Tamam evet… Ama zaten Laserdisc de iyi görünüyordu, DVD de iyi görünüyordu. Önemli olan iyi görünmesi değil. Grand Palais’de, dünyanın en önemli sinemalarından birinde oturup filmi seyrederken elim kumandaya gitti. Filmi pause etmek geldi içimden. S..tiğimin menüsü nerede diye düşündüm.”

“Teknoloji evimde iyi, tamam. Aramızda bir cam olduğu sürece sorun yok. Ama Palais’de! Filmler çekildiği dönemleri, çekim teknikleriyle de yansıtır. Fistful of Dollars’ın 4K versiyonu iyi görünüyordu ama başka birşeydi. Kendimi depresyonda hissettim”

kategori:
haber