Raoul Duke’ten Hayat Dersleri: Johnny Depp vs. Hunter S. Thompson

Raoul Duke’ten Hayat Dersleri: Johnny Depp vs. Hunter S. Thompson

Giderek büyüyen faşizan baskı yaşamımızı etkilemeye devam ediyor. Teneke kafalılar nasıl davranacağımıza, neyi düşüneceğimize zaten onyıllardır karışıyordu. Ancak bu iktidarla artık teneke kafalıların yaptığı saçmalıkları, dünyayı boktan biryer haline getirmelerini bir de ayık kafayla izlemek zorunda kalıyoruz. En özelimize, kafayı çekme, rakı şişesinde balık olma, dertlerimizi çilingir sofrasında bırakma hakkı elimizden alınıyor. Onların yasaklarını, sansürlerini muhabetlerimize meze yapamıyoruz. Memleketi içki masasından kurtarma hakkımız bile kalmayacak yakında…

Peki böyle bir durumda ne yapmalıyız? Elimizde sarılacağımız koskoca bir yazınlar bütünü, filmler, tiyatro oyunları var. Hiçbirşey yoksa Raoul Duke var, ya da Dr.Gonzo var, yani Hunter S. Thompson var.

Hunter S.Thompson sayesinde hayatın boktanlığını, herşeyin daha da kötüye gidebileceğini hatırlayabiliyoruz. Sıkılmamak için elimizden geleni yapıyor, kurallarınızı alıp bir tarafınıza sokun diyebiliyoruz.

Bu kısa tutulmak istenen ama uzadıkça uzayan giriş yazısının müsebbibi olarak Hunter s. Thompson’ı geniş kitlelere ne kadar tanıtırsam, o kadar iyi olacağını düşünüyorum. En azından sinematik kişiliğini bakiniz sayfalarından yansıtmanın büyük yararları olacağı kanaatindeyim. Zamanla bir dizi bakiniz yazarının da bana katılacağını düşünüyorum.

“Bu işe nereden başlasam?” derken, elime geçen görüntüler, biraz şike yapmama fırsat verdi. Önemli eserlerinden Fear and Loathing in Las Vegas filme çekilirken Johnny Depp’le kanka olmaları ve mektuplaşmaları iyi bir başlangıç için zemin oluşturuyor. Çünkü yakışıklı kanka Depp, ikisi arasında akıp giden yazışmaları kameraya okumuş ve yayınlamış. Şike yapıyorum çünkü buraya kadar yazılanlar sizin için hiçbirşey ifade etmese bile sırf Johnny Depp olduğu için oturup izleyeceksiniz…
Neyse, kısa keselim ve Hunter S. Thompson’ın her biri ayrı hayat dersleri içeren mektuplarını Depp’ten dinleyelim.


Leave a Reply