Revanche: Gerçekten Kesişen Hayatlar

2008 yapımı, Götz Spielmann’ın yazıp yönettiği Revanche (Rövanş) benzerleri arasından sıyrılan, seyredilmesi gereken bir film.

Dünyanın yedi milyar nüfusa erişmesi, mesafelerin kısalması ve iletişimin tuvalette bile devam etmesinden mi, yoksa Meksika yapımı Amores Perros (2000) filminin oldukça başarılı bir model olmasından mıdır bilinmez; son on yılda dünya sinemasında ‘’kesişen hayatlar’’ olarak adlandırabileceğimiz bir senaryo kalıbı yaygınlaştı. Yayılmasına yayıldı da bahsettiğimiz kalıbı senaryosunda-bir o kadar da kurgusunda- esas alarak oluşturan yapımlar genelde arzuladıkları etkiye ulaşamadılar. Hatta Amores Perros ekibinin (senaristi ve yönetmeni) bir diğer filmi Babel dahi aynı kalıbı kullanmasına rağmen çoğrafyayı biraz daha geniş tutan zorlama bir tekrar olmaktan öteye gidemedi.

2008 tarihli Avusturya yapımı Revanche ise hikayesinde ve kurgusunda aynı eğilime yaslanıp ta işin içinden alnının akıyla çıkan ender yapımlardan biri.(Götz Spielmann, bir önceki filmi Antares’te de aynı yoldan gitmiş fakat bu denli iyi bir film ortaya koyamamıştı.)

Alex, bir genelevde ayak işlerine bakmaktadır ve buradaki kızlardan biriyle arasında gönül ilişkisi vardır. Bir süredir -ikisinin geleceği için- planladığı banka soygunundan kıza bahseder. Kızın ısrarlarına boyun eğerek soyguna onu da götürür. Sonrasında da birbiriyle ilgisiz hayatlar kesişir…

Derinlemesine işlenmiş karakterler, olabilirlik seviyesini kendi içinde-gerçek dünyaya sırtını dayamadan- arttıran bir hikaye… Götz Spielmann takibe alındı.

Revanche Fragman
[flashvideo file=http://www.youtube.com/watch?v=ZEcRo5GeSls image=http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/303276_10150375236961860_261778841859_8921271_614179457_n.jpg /]


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın