Richard Linklater, Transandantalizm Hakkında Bir Proje Peşinde


Richard Linklater, iki hafta önce Ethan Hawke’ın söylediklerini doğruladı ve transandantalizm hakkında bir yapıma hazırlandığını belirtti.

Transandantalizm, 1800’lerin başında ABD’de ortaya çıkan, temelini doğu felsefesinden alan ve insanların içindeki iyiliğin dışa vurulmasının önemini savunan bir akımdı. Tüm insanların birlik olmasını savunan akım, Ralph Waldo Emerson, Henry David Thoreau, Sophia Ripley, Margaret Fuller, Elizabeth Peabody gibi isimlerin yazıları ve eylemleriyle popülerleşti.

Ethan Hawke, yakın dostu Linklater’ın bu akımın ortaya çıkışını ve gelişimini anlatacağını iki hafta kadar önce verdiği bir röportajda ağzından kaçırmıştı. Linklater, Hawke’ı doğruladı:

“Ethan’ın çenesini tutamayıp söylediği hazırlıklar doğru. Aslında bu filme 1989’dan beri hazırlanıyorum. Diplomat veya asker olmayan birilerinin öykülerini anlatmak zor. Bu yüzden yavaş ilerliyordu ama artık belirli bir noktaya geldi”

“Anlatılacak çok şey var. Bu yüzden film diye başladığımız proje, bir diziye de dönüşebilir. Materyaller hazır sayılır, sıra içeriği nasıl bir yapıma çevireceğimize geldi.”

“Transandantalizm hakkında ayrıntılı araştırmaları bulunan Robert Richardson’la görüşüyoruz. Babam da bu akıma ilgi duyuyordu. 1840 ile 1850 arasına odaklanmak istiyorum.”


Leave a Reply