Rick And Morty ve Galaktik American Pie?

Rick and Morty’nin beşinci sezonunu izleyenler yeni ve ilginç bir durumu fark etmişlerdir. İlk dört bölümün neredeyse tamamı aşk ve daha çok seks konularına ayrılmış durumda… Neredeyse galaksiler arası bir American Pie serisi filmi izlemeye başladık. Bu durum söyle sürecek ve dizinin cinsellik tonu hep aynı kalacak mı tartışılır. Biz yine de bu konuda doğru bulduğumuz ve şikayetçi olduğumuz konuları sıralayalım dedik:

Yolunda Gidenler:

  • Artan cinselliğin temelini şu şekilde açıklamak mümkün: Morty, artık ergen bir genç… Dizinin ilk sezonlarındaki çocuksu ve utangaç halleri giderek kendini ergen azgınlığına bırakıyor. Aşk konusunda yine kaybeden ve üzülen tarafta olsa da artık daha cesur. Yazarlar bunu planlı mı yaptı net bilemiyoruz ama Morty’nin büyümeyen, hep çocuk kalan Bart Simpson’ın saklı hüznünü yaşamayacağı için de seviniyoruz.
  • Summer da artık her konuda kendi kararlarını almak isteyen ve buna göre davranan bir genç kadın. Yazarların karakterleri oluştururken hala en az Summer’a odaklandığını düşünüyoruz. Bu sezondaki değişiminin de altı henüz dolmuş değil.
  • Ve Rick… İzleyen herkesin kendisinden Nietzsche ayarında evrensel ve nihilist sözler beklediği kahramanımız. Yeni sezonda kendisinin ruh hallerini çok iyi görmeyen, eskisi kadar neşeli olmadığını söyleyenler olacaktır. Ama en yakın arkadaşını kaybeden, uzaydaki savaşını Space Diane’e devreden Rick Sanchez’in içine düştüğü boşluk aslında normal görünüyor. Bu içi doldurulamayan boşluk, gelecek bölümlerde bir anda ağır bir depresyona dönüşebilir gibi de duruyor.

Şikayetçi Olduğumuz Konular:

  • Dizi odağını uzay boyutundan, yeryüzüne indirmiş. Yeni sezonda ziyaret edilen gezegenler hep birbirine benziyor. Rick’in tanrı konumuna gelmiş olması, evrende ona karşı koyacak güç bırakmamış gibi… Kendisi kadar zeki olmasa da, Rick’i zorlayacak kalıcı bir antagonist diziye renk getirirdi. (Nimbus’a bile razıyız)
  • Dizi son bölümlerde daha değişik konulara gireyim derken, senaryo altyapısını iyi kuramıyor. Bazı bölümlerde iki-üç öykü anlatayım derken konular çok hızlı ilerliyor. Nimbus ve Time-Goddess Jessica’nın yer aldığı bölümde ayrı öyküler birbirine iyi bağlanmıştı ama diğer bölümlerde eksik kaldı.
  • Diane ve Jerry’nin giderek daha pasif kalması ve temeli olmayan yan hikayelerde dizide yer alabilmesi de sorun gibi görünüyor. İlerleyen bölümlerde kendilerini daha iyi yazılmış öykülerde görürüz umarız.

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın