Rick and Morty: 22 Dakikaya Galaksiler Sığdıran Dizi

Ozancan Demirışık mizahi bilimkurgu türündeki çizgi dizi "Rick and Morty"yi değerlendirdi......

Altıncı sezonu geçtiğimiz aylarda sona eren kült komedi Community’nin yaratıcısı Dan Harmon ve çeşitli animasyon ve seslendirme işleriyle adını duyuran Justin Roiland’ın ortak projesi “Rick and Morty” yirmi iki dakikaya dünyaları sığdıran istisnai bir çizgi dizi.

kuotf9av1meqys93cqef

Geleceğe Dönüş ve Doctor Who’nun bir araya geldiğini ama bu ikisinin yanına uçuk bir mizahın da ilave edildiğini düşünün. Kahkahalar atarak izlediğiniz bir bölüm üzerine biraz kafa yorduğunuzda aslında çok güçlü bir bilimkurgusal temele oturduğunu fark ettiğinizi. Gerçekleşen tüm ‘abuk subuk’ olaylara rağmen altta sapasağlam bir duygusal temel bulunduğunu.

Amerika’nın yetişkinlere yönelik animasyon kanalı Adult Swim’in en gözde işlerinden biri haline gelen “Rick and Morty”, bilimkurguyla mizahı aynı potada eriterek alttan alta son derece insani bir hikâye anlatıyor. Kızının yanına yerleşen çılgın bilimadamı Rick Sanchez’in torunu Morty’yle beraber yaşadığı maceralar, maruz kaldığı tehlikeler ve savuşturduğu yıldızlararası tehditler, bir yandan Morty ve kızkardeşi Summer’ın büyüme hikâyelerine ayna tutarken, bir yandan da Rick’in hayata karşı kuşkucu ve sinik tutumunu gözler önüne seriyor. Hayatın rastgeleliği, anlamdan yoksunluğu, yaşayan varlıkların galaksiler boyu yayılmış kendini kandırma kabiliyeti, inandığımız pek çok gerçekliğin özündeki kırılganlık…

gwyj2v5pofjugul5gqy0

Görünürde seyirciyi eğlendirme odaklı bir çizgi dizi, cevabını vermenin pek de kolay olmadığı onlarca soruyu bazen tek bir bölümde soruyor. Fakat bunu üstten bakan, dayatmacı bir tutumla değil, hikâye anlatıcılığının olanakları ve çok boyutlu karakterleriyle, zengin altmetniyle yapıyor. Bir yandan paralel evrenler, dünyayı istilaya kalkışan uzaylı yaratıklar, sevdiğiniz kişilerin kılığına giren parazitler ve daha pek çok acayip şeyle dolup taşarken bir yandan da yaşam denen bilmeceye kafa yoran, çok özel bir çizgi diziyle tanışmak isterseniz şu sıralar ikinci sezonu yayınlanmakta olan “Rick and Morty” kesinlikle size göre.

kategori:
izlenim

http://twitter.com/RobotGiskard