Rise of the Planet of the Apes: Bir Tek Caesar


1963 yılında Pierre Boulle’nin yazdığı kitaptan esinlenilerek 1968 yılında Franklin J. Schaffner tarafından çekilen Planet of the  Apes bilimkurgu filmleri arasında en iyilerden olarak nitelendiriliyor. Daha sonra farklı yönetmenler tarafından devam filmi çekilen film, 2001 yılında Tim Burton tarafından yeniden çekildi. Tim Burton uyarlaması en başarısız versiyonu olarak nitelendirildi.

Rise of the Planet of the Apes filminin yönetmeni Rupert Wyatt’a göre filmi bir yeniden çevrim değil, Planet of the Apes filminin ana teması ele alınarak çekilmiş yeni bir film. Günümüzde zamanında geçen film bazı deneyler sonucu maymunların zeka gelişiminin başlaması ve Andy Serkis’in canlandırdığı Caesar karakterinin zekasını insanlara karşı kullanmasını konu ediyor.

Yönetmenin yeni bir film olduğunu ısrarla belirtmesi üzerine filmi bu yönde değerlendirmeye alacak olursak yapımı başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Planet of the Apes filminin ana temasını alıp günümüze uyarlanmasıyla ortaya çıkan film klişenin ötesine geçememiş, ağır işleyen tempo da filme odaklanmayı etkilemiş.

Filme dair fazla detaya girmeden inceleyecek olursak, bilimkurgu filmlerinde sıklıkla rastlanılan giriş, gelişme, sonuç bölümlerinin aynı kalıpta olduğunu ilk göze çarpan nokta. Kimileri filmin kendine has özelliklerinin olduğunu düşünebilir fakat şunu kesin olarak söyleyebilirim ki Planet of the Apes filmini izlemiş olanlar, filmi izlerken ister istemez kıyaslama yapacak ve tatmin olmayacaklardır.

Peki filmin başarılı özellikleri yok mu, elbette var. Öncelikle CGI teknolojisi ile Andy Serkis’in canlandırdığı Caesar karakterinin duygusal geçişleri gerçekten başarılı. Bunda Serkis’in oyunculuğunun etkileri de mutlaka var. Bir diğer özellik ise, Caesar karakterinün gözleri. Artık zekası gelişmeye başladıkça insan gibi düşünebilen karakterin duygularını da anlayabildiğiniz, insana has bakışlara sahip gözler karakterin derinine inmeyi başarıyor. Bunlardan yola çıkarak benim film açısından olumlu değerlendirebilecğeim  tek özellik Caesar karakteri oluyor. Oyunculuğu, karakteri, duyguları, fiziksel özellikleri ile gerçekten neler düşünebildiğini ve bize ne kadar benzemeye başladığını ifade edebiliyor karakter.

Rise of the Planet of the Apes devamı gelicek türden bir sonla bitiyor. Filmin yönetmeni sonla ilgili yaptığı açıklamada; daha sonra başka yönetmenlerin de devam edebilmesi için bu şekilde sonlandırdığını söylüyor.

Tüm olumsuz görüşlerime rağmen yine de şunu söyleyebilirim. Rise of the Planet of the Apes; Caesar karakteri ve Andy Serkis’in oyunculuğu için yine de izlenebilir nitelikte.


Leave a Reply