Roma Film Festivali’nde İtalyan Filmleri!?!

Roma Film Festivali’nde İtalyan Filmleri!?!

Berlusconi tipi yönetim sisteminin İtalya’ya faturası ağır oldu. Her yönüyle çürüyen ülke ekonomik ve kültürel açıdan dip noktalarını gördü. Futbolda bile eskiden en iyi lig olarak bilinen Serie A, yerini başka ülkelerin liglerine kaptırdı. Son 10-15 yıldır İtalya’dan adam gibi bir müzisyen çıkmıyor.

Belki de en acısı, Fellini, Visconti, Rosselini ve de Sica’nın torunları sinema yapamıyor. Son 2-3 yıla kadar italyanlar Ferzan Özpetek sayesinde uluslararası festivallerde boy gösterebiliyorlardı. Son dönemde Paolo Sorrentino ve Matteo Garrone’nin filmleri italyan sinemasına ilaç gibi geldi.

Berlusconi hala başta ama günlerinin sayılı olduğunu herkes biliyor. Bunun etkisi italyan sinemasında da görülmeye başlandı. Altıncısı düzenlenen Roma Film Festivali’nde yarışma filmlerinin dördü italyan yapımı. Diğer özel bölümlerde de italyan filmlerinin arttığı gözlemleniyor. Ivan Cotroneo’nun “La Kryptonite nella Borsa”, Pupi Avati’nin “Il Cuore Grande delle Ragazze”, Marina Spada’nın “Metaphysics for Monkeys”, Pippo Mezzapesa’nın “The Land of Unhappy Brides” isimli yeni filmleri büyük ödül için yarışacak.

Festivalin genel film seçimi ise romalı sinefilleri biraz üzecek cinsten. Türkiye’den kısa film bile yok. Uzakdoğu, Güney Amerika birer-ikişer filmle es geçilmiş. Festival avrupa ve amerikan sinemasının gölgesinde kalmış.

Isabelle Huppert, Charlotte Rampling, Penelope Cruz, Olivia Newton-John, Michelle Yeoh ve Zhang Ziyi ise festivalin onur konukları olacak.


Leave a Reply