Martin Scorsese’den Bir Proje Daha


Usta yönetmen Martin Scorsese bir romanı daha sinemaya aktarmanın peşinde. Scorsese’nin çekmek istediği epey proje var. Bunlardan daha önce defalarca kez bahsetmiş olsak da bir özet geçelim: De Niro-Pesci-Pacino üçlüsüyle The Irishman’i, DiCaprio’yla The Gambler yeniden çevrimini ve The Wolf of Wall Street’i çekmek istiyor. Bunlar dışında Elizabeth Taylor’ın Richard Burton’la olan fırtınalı aşkını anlatacağı Furious Love’ı ve Frank Sinatra’nın hayatını anlatacağı Sinatra’yı da çekmek istiyor. Görüleceği üzere Scorsese’nin çekmek istediği çok filmi var. Gelecek sene, Lincoln’ın çekimlerinin bitmesiyle Silence filmine başlayacağı artık kesinleşti. Bu filmde Daniel Day Lewis, Benicio Del Toro ve Gael Garcia Bernal ile çalışacak. Şimdilerde yönetmen başka bir projeyle daha ilgilenmeye başladı.

Norveçli yazar Jo Nesbo’nun seri katili merkeze taşıyan “The Snowman” adlı romanının hakları Paramount stüdyosunca satın alındı. World War Z’in senaryosunu da yazan Matthew Michael Carnahan şu sıralar senaryoyu yazmakla meşgul. Paramount tıpkı The Gambler’da yaptığı gibi romanı Scorsese’ye götürdü. Scorsese de bu romanı sinemaya taşıyacak gibi görünüyor. Scorsese’nin elinde bir sürü senaryo olmasına ve hangisine başlayacağı kesin olarak bilinmemesine rağmen Paramount bu filmin çok yakında çekileceğini belirtiyor. Eğer film çekilirse Scorsese’nin ilk seri katilli filmi olacak The Snowman.

The Girl with the Dragon Tattoo’dan sonra Hollywood iskandinav edebiyatına el atmaya ve o romanları perdeye taşımaya devam edecek gibi gözüküyor. Yazarın beş kitabının kahramanı Hanry Hole’u kimin oynayacağıysa henüz belirlenmedi. Scorsese bu filminde de DiCaprio’yla çalışmak ister mi, bilemiyoruz. Ama DiCaprio’nun projeleri arasında bir seri katili oynayacağı film mevcut olduğundan DiCaprio’ya rol teklif edilirse bu iki projeden birisini tercih edeceği çok açık. The Snowman’ın konusu kabaca “dedektif Hanry Hole’un bir seri katili yakalamaya çalışması” olarak özetlenebilir. Scorsese’nin son çektiği film Hugo ülkemizde 2 Aralık’ta üç boyutlu olarak vizyona girecek.


Leave a Reply