Séptimo: 7. Katta Neler Oluyor?

Séptimo: 7. Katta Neler Oluyor?

Son yıllarda yükselişe geçen İspanya Sineması bu sefer Séptimo ile karşımızda. Başrollerinde “Mar adentro”, “El orfanato” ve “Los ojos de Julia” filmlerinin başrollerinden tanıdığımız güzel aktrist Belén Rueda ve Arjantinli aktör Ricardo Darín yer alıyor. Bu iki ismin oyuncu kadrosunda yer alması bile filmi izlemek için ikna edici bir etken olsa gerek. Gerilim-gizem türündeki Séptimo, 2013’te ülkesinde vizyona girmesine rağmen henüz ülkemize giriş yapmış değil.

septimo film

İşkolik bir adam ve bir o kadar mutsuz eşi boşanmak üzeredirler. Avukat baba, haftada bir gün çocukları okula bırakmaktadir. Mesleğinden dolayı İspanya’dan Arjantin’e taşınmışlardır ve bu durumdan eşi Delia pek memnun değildir. Delia bir an önce boşanma işlemlerini halledip ülkesi İspanya’ya çocuklarıyla beraber dönmek istemektedir. Avukat baba Sebastian, mühim bir duruşmasının da olduğu bir gün, çocuklarını almak için eve gitmektedir. Ayrıca cep telefonuna tehdit mesajı alan Sebastian, çocukları okula götürmek üzere evden ayrılırken çocuklar ortadan kaybolur. Sebastian bu gizemli olayı çözmek ve çocuklarını bulmak zorundadır.

Filmde dar bir senaryonun gerektirdiği gibi basit bir kurgu söz konusu. Sinema filminden ziyade televizyon filmini andırıyor Séptimo. Çekimin çoğu apartman içerisinde çekildiği için tek mekan filmi olarak da adlandırabilirz. Senaryoda yer yer boşluklar göze çarpıyor. Olaya direkt girilmesi, öncesinden baba figürünün derinliğine yer verilmemesi kendini eksiklik olarak hissettiriyor. Art arda sahne atlamaları ve kısır olan konuyu uzatma çabaları filmi basitleştirmiş. Karakterlerin hemen hemen hepsinden şüphelenmemize yol açan, arada dipnotlarla bu şüpheyi çoğaltan kurgusuyla izlerken sıkmayan cinsten. Ve finaldeki sürpriz son, biraz da olsa filmi kurtarıyor diyebiliriz.

Senaryosu maalesef biraz yavan olmuş diyebilirim. Tek olay var; çocukları bulmak. Bazı şüphelenmeler ise hemen su yüzüne çıkmış. Gizemi daha uzun süre ekrana yansıtabilirlerdi. Daldan dala atlanılmış olsa da diğer alternatiflere geçilerek bu sorun gölgede bırakılmış. Oysa duruşmasına yer verilseydi, bu kaçırılma olayı yüzünden hayatında bazı değişikliklere yol açan etkileşimler gibi daha yaygın konulara yer verilseydi, eminim çok daha iyi film izleyebilirdik.

Beklenilenin altında kalan, orta karar bir film olan Séptimo. Oyuncuları ve sıkmayan tavrıyla izlenilebilir bir film. Belén Rueda’yı tekrar görmek ise ayrı bir güzeldi. Her iki başrol oyuncusunun da ülke sınırlarına çıkamaması üzücü olsa gerek. Gerçekten takdir edilecek oyunculukları var. İspanyol filmlerini evirip çevirip tekrar çeken Hollywood, ileride Séptimo’nun türevleri halinde karşımıza çıkabilir. Biraz korku biraz daha gerilim ile farklı bir Séptimo hiç de fena olmaz açıkçası.


Leave a Reply