Seyredilmesi Gereken 20 Amerikan Bağımsız Filmi: 2000ler


Amerikan bağımsız sineması dönem dönem ticari bir janraya dönüşme eğilimine girse de, dönüp baktığımızda ne kadar kıymetli ve özgün filmler çıkmış olduğunu görüyoruz.

Ben de bu seçkide 2000 – 2010 arası çekilmiş kıymetli amerikan bağımsızlarından 20 tanesini seçmeye çalıştım. Öyle bir “en iyi 20 film” iddiasından ziyade, güzel ve keyifli filmleri hatırlatma / anma gayesiyle kaleme alındı. Olur a, içlerinden seyretmemiş olduklarınız çıkarsa da seyretmenizi tavsiye ederiz.

Yeniden eskiye doğru sıraladığım 20 filmin açıklamalarına bütçelerini de not olarak düştüm. Buyrun.

the wrestler

The Wrestler (2009)
Yönetmen: Darren Aronofsky
Yaklaşık Bütçe: 6 milyon dolar

Yıldızı sönmüş bir amerikan güreşçisinin hem sağlık hem kişisel sorunları ile mücadelesi ve toparlanmaya çalışmasını izliyoruz. Başrollerde Mickey Rourke, Marisa Tomei ve Evan Rachel Wood’un oynadığı The Wrestler, bence Aronofsky’nin en iyi filmiydi.

The Wrestler üzerine bakınız’da yazılmış yazı için bakınız:
https://www.bakiniz.com/the-wrestler-sampiyon/

Up in the Air (2009)
Yönetmen: Jason Reitman
Yaklaşık Bütçe: 25 milyon dolar

Amerika çapında şehir şehir gezerek insanları işten çıkaran bir adamın, şirket tarafından yerleşik düzene geçirilmesi temelinde keyifli bir hikaye. Jason Reitman’ın Walter Kirn’ün romanından uyarladığı filmin başrollerinde George Clooney, Anna Kendrick ve Vera Fermiga oynuyor.

Up in the Air üzerine bakınız’da yazılmış yazı için bakınız:
https://www.bakiniz.com/up-in-the-air-akli-havada-film-inceleme/

Moon (2009)
Yönetmen: Duncan Jones
Yaklaşık Bütçe: 5 milyon dolar

Beş milyon dolarla tamamı uzayda geçen bir film nasıl çekilir’in cevabını Duncan Jones, Moon’da nefis bir şekilde vermişti. Kevin Spacey’nin sesini saymazsak, Sam Rockwell’in tek başına oynadığı film her açıdan seyredilmeyi hakeden yapımlardan.

Moon üzerine bakınız’da yazılmış yazı için bakınız:
https://www.bakiniz.com/moon-ben-ben-degilsem-ben-kimim/

500 Days of Summer (2009)
Yönetmen: Marc Webb
Yaklaşık Bütçe: 7,5 milyon dolar

Romantik-komedi türüne özgün bir bakış açısı getiren Marc Webb imzalı 500 Days of Summer müzikleri, kurgusu, karakterleriyle kıymetli bir işti. Başrollerde Joseph Gordon-Levitt ile Zooey Deschanel oynuyor.

500 Days of Summer üzerine bakınız’da yazılmış yazı için bakınız:
https://www.bakiniz.com/500-days-of-summer-bagimli-bagimsiz/

Juno (2007)
Yönetmen: Jason Reitman
Yaklaşık Bütçe: 7,5 milyon dolar

Plansız ve zamansız hamile kalan bir genç kızın verdiği enteresan karar ve tüm bu süreç boyunca yaşadıklarına odaklanan bu keyifli filmde yine Reitman imzası var. Sade, iddiasız fakat çok başarılı bir film. Başrolde ise Ellen Page döktürüyor.

The Man From Earth (2007)
Yönetmen: Richard Schenkman
Yaklaşık Bütçe: 200 bin dolar

Sıfır bütçe diyebileceğimiz bir parayla, sadece bir evde geçen; tabiri caizse nefis bir bilimkurgu The Man From Earth. Henüz seyretmeyen varsa bu kafa açıcı filmi hemen seyretmeli.

into the wild 2007

Into the Wild (2007)
Yönetmen: Sean Penn
Yaklaşık Bütçe: 15 milyon dolar

Sanıyorum bakınız okurlarından bu filmi en az 2 kere seyretmeyen yoktur. Sean Penn’i bir kez daha sevme sebebi olan filmden bahsederken, Into the Wild’ın müziklerini yapan Eddie Wedder’ı da hatırlamasak olmaz sanıyorum. Soundtrack’i haftada bir, filmi iki-üç ayda bir tekrar seyredilesi…

Little Miss Sunshine (2006)
Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris
Yaklaşık Bütçe: 8 milyon dolar

Jonathan Dayton ve Valerie Faris ikilisinin galiba komediyle dramı leziz bir şekilde harmanladığı, türünde kült olmuş bir film Little Miss Sunshine. Bir yol filmi olarak tarif edebileceğimiz bu film de kesinlikle izlenmelilerden.

The Squid and the Whale (2005)
Yönetmen: Noah Baumbach
Yaklaşık Bütçe: 1,5 milyon dolar

Noah Baumbach’ı tanımamı sağlayan, kendi çocukluğunu anlattığı The Squid and the Whale iddiasız iddialı kategorisinde değerlendirilebilecek yalın ve keyifli bir film.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
Yönetmen: Michel Gondry
Yaklaşık Bütçe: 20 milyon dolar

Charlie Kaufman’ın yazdığı ve Gondry’nin yönettiği; Jim Carrey’le Kate Winslet’ın döktürdüğü fantastik film Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Bir ilişki sonrasında birbirlerine dair anıları sildiren bir çiftin müthiş hikayesi. Yine seyretmeyeniniz yoktur sanıyorum.

Sideways (2004)
Yönetmen: Alexander Payne
Yaklaşık Bütçe: 12 milyon dolar

Birbirinden çok farklı iki eski arkadaşın California bağlarına yaptığı yolculuğu anlatan, kişisel olarak çok sevdiğim yalın bir film Sideways. Paul Giamatti ile Thomas Haden Church’ün başrolde oynadığı su gibi akan bir film.

Before Sunset (2004)
Yönetmen: Richard Linklater
Yaklaşık Bütçe: 10 milyon dolar

Before Sunrise’dan 10 sene kadar sonra gelen devam filmi Before Sunset, yine ilkini aratmayan içgörülerle bezeli, keyifli bir “aşk” filmi olmuştu. Bir on yıl kadar daha sonra Before Midnight da gelecek ve çiftin yaşantısına bu zaman aralıklarıyla tanık olacaktık. Bu seriyi güzel ve özel yapan, benim de dahil olduğum bir yaş grubunun tam doğru zamanlarına denk gelerek, harika içgörülerle yaşantılarımıza müdahil olması sanıyorum. 95’te ergen olan insanlar 2004’te üniversite sonrası hayatla mücadele ederken, 2013’te aile ve çoluk çocuk dünyasına girmişlerdi. Çok kıymetli bir seri.

A Love Song for Bobby Long (2004)
Yönetmen: Shainee Gabel
Yaklaşık Bütçe: –

Shainee Gabel’ın yegane filmi A Love Song for Bobby Long. Yalın hikayesini New Orleans’ın nemli ve ağır havasıyla harmanlayan, bence çok özel bir filmdir. Filmin kaç paraya mal olduğu bilgisine maalesef ulaşamadım. Fakat arada para suyunu çektiğinden çekimlere ara verilmiş falan, epey zorlu geçmiş. Başrollerde Scarlett Johansson, John Travolta, Gabriel Macht oynuyor.

A Love Song for Bobby Long üzerine bakınız’da yazılmış yazı için bakınız:
https://www.bakiniz.com/a-love-song-for-bobby-long-kitap-sigara-blues/

lost in translation bill murray

Lost in Translation (2003)
Yönetmen: Sofia Coppola
Yaklaşık Bütçe: 4 milyon dolar

Sofia Coppola’yı Francis Ford Coppola’nın kızı olarak anmaktan şahsen vazgeçtiğim filmdir Lost in Translation. Senaryosuyla, ritmiyle, atmosferiyle güzel bir şarkı gibi akan bir film. Başrollerde Bill Murray ve Scarlett Johansson.

The Station Agent (2003)
Yönetmen: Thomas McCarthy
Yaklaşık Bütçe: 500 bin dolar

Yine yalın ve güzel bir hikaye. Sırrı yine karakterlerin iyi çizilmiş olmasında. Zaten karakterleri iyi çizilen her film iyi oluyor. Başrollerde Peter Dinklage, Bobby Cannavale, Patricia Clarkson.

The Royal Tenenbaums (2001)
Yönetmen: Wes Anderson
Yaklaşık Bütçe: 21 milyon dolar

Şahsen en eğlendiğim Wes Anderson filmi The Royal Tenenbaums. Ritmi, kurgusu, karakterleri… seyredilmeli.

Donnie Darko (2000)
Yönetmen: Richard Kelly
Yaklaşık Bütçe: 4,5 milyon dolar

Hemen hepimizde büyük umutlar yaratan Richard Kelly, sonrasında muadil başka bir film yapamamış olsa da Donnie Darko çok iyi filmdi. Açılış sekansından kapanışına kadar kafa açarak giden, ilk çıktığında hepimizi şaşırtan bir yapımdı.

Memento (2000)
Yönetmen: Christopher Nolan
Yaklaşık Bütçe: 9 milyon dolar

Sonrasında çok kereler, çok farklı şekillerde duyacağımız Christopher Nolan ismiyle ilk müşerref oluşum Memento’ya gider. Filmi ilk sinemada seyrettiğimde konusunu bile bilmeden girmiştim salona. Filmden çıktığımda ne kadar heyecanlı olduğumu hatırlıyorum. Sondan başa seyrettiğimiz ve matematiğiyle hayran bırakan bu yapım gençlik yıllarımın heyecanlarındandır. Tekrar seyretmek lazım kategorisinde.

Requiem for a Dream (2000)
Yönetmen: Darren Aronofsky
Yaklaşık Bütçe: 4,5 milyon dolar

Aronofsky ismiyle 98 yapımı Pi filmiyle tanışmıştık. Pi, sadece 60 bin dolara kotarılmış çok ilginç bir filmdi. Requiem for a Dream ise çok daha yüksek bütçeli, klip estetiğiyle çekilmiş; seyircisinin üstüne karabasan gibi çöken bir filmdi. Baştan sona tek nefeste kendini seyrettiren filmin yazıları akarken, çektiğim derin nefesle dünyaya dönmüştüm.

Şimdi bütçesine falan bakarken, gişede pek de başarılı olamadığını görüp şaşırdım açıkçası. IMDB puanı da 8.4 ama gişede sadece 7 küsür milyon dolar hasılat elde etmiş. İlginç

High Fidelity (2000)
Yönetmen: Stephen Frears
Yaklaşık Bütçe: 20-30 milyon dolar

Nick Hornby’nin romanından uyarlanan keyifli ve hatta komik bir film High Fidelity. Müzik konusunda geek bir karakterin, bu sevgilisi tarafından da terkedildikten sonra hatayı kendinde arama süreci denebilir High Fidelity için. Müzik seçkisiyle, ezik baş karakterle kurduğumuz empatiyle, gelgit sahneleriyle, John Cusack ve yan rolde Jack Black’in performanslarıyla kült bir film High Fidelity.

Bir sonu olsun diye yirmiye indirdiğim film listesinin sonuna geldim. Fakat bu yirmi film, yirmi film olsun diye listeye koyamadığım American Splendor (2003), Garden State (2004), Lars and the Real Girl (2007), Mulholland Drive (2001), O Brother Where Art Thou? (2000), Kiss Kiss Bang Bang (2005), Half Neeson (2006), Gerry (2002), Broken Flowers (2005) ve daha pek çok filmde gönlüm kaldı elbette. Fakat faydalı bir seçki olsun diye 20 seçmiş bulunduk.

Seyretmediklerinizi seyretmenizi, seyrettiklerinizi bir daha seyredip yad etmeniz temennisiyle; afiyet olsun.