Shameless: Utanmazların Dizisi


Şu an sekizinci yılını sürdüren bir ingiliz yapımından direk uyarlama olan dizinin amerikan versiyonu 2011 ocağında yayına girdi. Henüz 5 bölüm yayınlanmasına rağmen izleyici kitlesini doğallığı ve bir o kadar da absürdlüğüyle yakalamış gibi gözüküyor. Skins dizisinin yapımcısının elinden çıkan bu eser birbirinden farklı karakterlerin oluşturduğu, bir o kadar bizden gözükse de bir o kadar da bizden çok daha uçuk bir aileyi mercek altına alıyor.

Aynı evin içinde birbirinden utanç duymayan, yasadışı yollardan her bireyin para kazanıp evi geçindirdiği ve herkesin kafasına göre yaşadığı bir aile. Anne evi terk etmiş; baba aşırı derecede alkolik. Tam altı kardeşli bir aileyi barındıran bir ev.

Her ne kadar buraya kadar bir aile dramı gibi gözükse de, bu bir komedi dizisi. 40 dakikalık olmasına rağmen sıkmadan, bıktırmadan yeri gelince güldürerek, yeri gelince hüzünlendirerek izlettiriyor kendisini. İngiliz versiyonundan pek bir şey kaybetmediği gibi oyuncularla daha da ötesine geçtiğini söylemek pek de yanlış sayılmaz.

Sonuç olarak ailenin yedi kişi olmasına rağmen, evdeki popülasyonun minumum on kişi olduğu, tüm karakterlerin işlendiği bir komedi/dram dizisi diyebiliriz. İzlemeye değer mi, kesinlikle evet!

Frank Gallagher (William H. Macy): Sürekli alkollü, sürekli sarhoş, üşengeç ve hazıra konmayı seven bir baba. Utanmazlığın sınırlarında…

Fiona (Emmy Rossum): Anne yokluğundan ve sorumsuz bir babadan kaynaklı evim tüm sorumluluğunu üstüne almış, aşk hayatı komplike; kardeşlerin en büyüğü.

Lip Gallagher (Jeremy Allen White): Zehir gibi çalışan aklını, istediği yönde kullanıp başarılı olabilecek bir potansiyele sahip büyük erkek kardeş.

Ian Gallagher (Cameron Monaghan): Kardeşlerden eşcinsel, disiplinli, çalışkan olanı.

Carl Gallagher (Ethan Cutkosky): Erimiş oyuncak yapmaya meraklı, hayvanlara işkence yapmak gibi psikopat hareketleriyle dikkat çeken kardeş.

Debbie Gallagher (Emma Kenney): Babasının umursamaz tavırlarına rağmen ona olan bağlılığı, hatta canlı olan her şeye değer vermesi; Unicef için para toplamaya çalışan kardeş. Ailenin en duygusalı.

Liam Gallagher (Brennan Kana Johnson): Ailenin en küçüğü, aynı zamanda zenci. Arasıra evde kendi başına dolaşırken görüyoruz kendisini.

Kev ve Veronica (Steve Howey ve Shanola Hampton): Ailenin yan komşuları. Fakat sürekli Gallagher’le beraberler.

Steve (Justin Chatwin): Kaçak araba satımı yaparak geçimini sağlayan ve bir hayli zengin olan Steve, Fiona’ya aşıktır ve onların evinden çıkmaya pek niyetli değil.


Leave a Reply