Show Me A Hero: HBO’dan Kentsel Dönüşüm Dizisi


İstanbul başta olmak üzere ülkemizin her tarafında yağmaya dönüşen kentsel dönüşüm, dünyada ciddi ve üzerinde büyük tartışmalar dönen bir konu… İnsanları evinden etmek, kendileri için yapılan yeni evleri beğenmelerini sağlamak, kentsel dönüşüm nedeniyle değişen sosyolojik dokunun toparlanmasını sağlamak bilimsel ve üzerinde uzun uğraşlar gerektiren konular. Kısacası Türkiye’deki gibi sallapati, insanların mutluluğu değil üç-beş yandaşın elde edeceği ranta göre değişmiyor kentler.

The Wire’dan ve Treme’den tanıdığımız, iki farklı konuyu ve coğrafyayı sosyolojik kodlarla ele alarak işleyebilen David Simon, HBO için çektiği 6 bölümlük mini dizide bu konuya eğiliyor. Oscar Isaac’in başrolü oynadığı, Catherine Keener, Alfred Molina, Jon Bernthal, Winona Ryder, James Belushi gibi güçlü bir kadroya sahip dizi Yonkers/New York’u anlatacak.

Yönetmenliğini de Crash’ten tanıdığımız Paul Haggis’in yaptığı mini dizide iki toplumun kentsel dönüşüm üzerinden birbirlerine girmelerini izleyeceğiz. Dizide belediye başkanının planlarının aksine bir mahkeme kararı sonucunda kentin lüks bölgelerinden birine siyahlara ait yeni bir mahalle kurmak zorunda kalmasıyla oluşan çatışma, iki toplumu da geriyor.

Durum dizide politikacılar, bürokratlar, aktivistler ve sıradan vatandaşların gözünden ele alınacak. 16 Ağustos’ta ilk bölümü yayınlanacak dizinin fragmanı da etkileyici…


Leave a Reply