Sinemada “Madiba”: Nelson Mandela Filmleri


Bir insan yaptıklarıyla milyonlarca insanın hayatını iyi veya kötü şekilde değiştirdiğinde sinemanın ve başka birçok sanat dalının konusu haline geliyor. Bu insan Nelson Mandela gibi hep olumlu yönleriyle öne çıkan bir lider olunca özellikle daha fazla filme konu oluyor.

Bu hafta kaybettiğimiz Güney Afrika’nın ve aslında tüm dünyada ırkçılık karşıtı akımların doğal lideri Nelson Mandela birçok yönetmen tarafından henüz sağlığında filme alınmanın gururunu yaşadı. Bu filmlerin kısa bir seçkisini paylaşmak istedik.

Joseph Sargent’ın 1997 tarihli “Mandela and de Klerk”inde, Mandela Sidney Poitier ve serbest bırakılmasını sağlayan de Klerk’i de bir başka büyük aktör Michael Caine oynadı.

Bille August’un 2007 tarihli Goodbye Bafana’sında Nelson Mandela’yı Dennis Haysbert oynadı. Film, Mandela’nın hapisteki hayatını anlattı. Mandela’nın gardiyanı ve yakın dostu James Greggory’nin siyahi liderden nasıl etkilendiğini ve bu etkilenme sonucunda hayatının nasıl değiştiğini izledik.

Mandela hakkında çekilen ve en büyük gişe rakamlarına ulaşan film Clint Eastwood’un Invictus’u oldu. Film, Mandela’nın başkanlık dönemine odaklandı. Rugby Dünya Kupası’na evsahipliği yapan ülkenin, güçlü rakipleri birer birer devirerek zafere ulaşmasını ve bu zaferin ülkeyi nasıl birleştirdiğini izledik. Invictus, sinemanın en iyi spor filmlerinden biri olarak da tarihe geçti. Filme Mandela’yı Morgan Freeman canlandırdı

Darrel Roodt’un Madiba’nın eşinin hayatını anlattığı Winnie Mandela’sında güney afrikalı lideri Terrence Howard canlandırdı. Mandela’nın politikacılığına odaklanan Pete Travis’in yönettiği Endgame’de Clarke Peters başroldeydi. Zorla Maseko, 2004 tarihli Drum’da Mandela’nın 1950’li yıllardaki yaşamını anlattı ve belki de ilk kez bir güney afrikalı aktör Lindani Nkosi tarafından canlandırıldı.

Mandela’yı son olarak Idris Elba, Long Walk to Freedom’da canlandırdı. Film kötü bir rastlantı olarak geçtiğimiz hafta gösterime girdi. Justin Chadwick’in yönettiği film Mandela’nın çocukluk yıllarından, Güney Afrika devlet başkanlığına gelene kadar olan süreci ve yaşadıklarını anlatıyor.

Mandela’nın kendisinen başka bir karakteri oynadığı tek film ise Spike Lee’nin Malcolm X’iydi. Filmin sonlarına doğru, bir güney afrika okulunda bir öğretmen rolünde çocuklara ırk ayrımını ve ırkçılığa nasıl karşı durmaları gerektiğini anlattı.