Sinemanın Ustalarından Yeni TV Dizileri


Hollywood’ta yıllarca emek harcamış, seyirciler için kaliteli filmlere imzalarını atmış, “usta” payesini sonuna dek hak eden yönetmenler birer ikişer Amerikan televizyonlarına geçmeye başladılar. Bu yönetmenler dizilerin pilot bölümlerini kotarıp yapımcılığı üstleniyorlar. Genelde de ortaya kaliteli yapımlar çıkıyor. Özellikle kablolu kanallar için usta yönetmenlerin yaptıkları diziler bir hayli etkileyici oluyorlar. Bu yazıda göz önünde olan, sevdiğimiz saydığımız yönetmenlerin önümüzdeki senelerde hangi dizilerle karşımıza çıkacaklarına değineceğiz.

big-s3

MARTIN SCORSESE: Efsane yönetmen hala içki kaçakçılığı dönemini anlatan “Boardwalk Empire”ın yapımcılığını üstleniyor. Dizi bu sonbaharda dördüncü sezonu ile karşımıza çıkacak. Scorsese bu dizi dışında iki yapımla daha meşgul durumda. Ne yazık ki iki dizi de özgün değil. İlki “Gangs of New York”. 2002’de gösterime giren film beklenen gişeyi ve olumlu eleştirileri getirmemişti. Scorsese bu filmini dizi haline getirip hikayeyi genişletme peşinde. Dizinin pilot bölümünü kotarıp kotarmayacağı belli değil. Zaten dizi de henüz yapım aşamasında 2014 kışından, hatta 2015’ten önce yayınlanmayabilir. İkinci projesi ise “Goodfellas”ın dizi versiyonu. Mafyayı ve mafyaya girip yükselmeye çalışan kişileri anlatan “Goodfellas” üzerinde Scorsese en az üç senedir çalışıyor ama diziyle ilgili hala bir gelişme yok. Kısacası Scorsese kendi filmlerini dizi haline getiriyor dememiz mümkün.

under the dome

STEVEN SPIELBERG: Bir stüdyo sahibi olan Spielberg hiçbir zaman televizyon sektörünü es geçmiyor. Bu sene de öyle olacak ve Spielberg (veya stüdyosu diyelim) yeni dizilerle karşımıza çıkmaya devam edecek. Spielberg’in yapımcılığını üstlendiği ilk dizi “Under the Dome”. Çekimleri devam eden dizi, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlandı. Spielberg sadece yapımcılığı üstleniyor. İkinci Dünya Savaşı’nı anlatmaktan haz alan Spielberg’in yakın zamanda “The Pacific”e benzer konseptte bir diziyle karşımıza çıkacağı açıklanmıştı aylar önce. Hatta bu dizi Spielberg ile dostu Tom Hanks’i “The Pacific”ten sonra ikinci kez biraraya getirecek. Bahsettiğimiz dizi için şu haberimize bakabilirsiniz. Spielberg’in yapımcılığını ve bir ihtimal pilot bölümünün yönetmenliğini üstleneceği diğer dizi ise “Napoleon“.

house_of_cards

DAVID FINCHER: Fincher’ın önünde şimdilik yeni bir dizi projesi yok. Zamanının çoğu sinema filmlerine harcayan Fincher bu yılın şubat ayında karşımıza epey başarılı politik-gerilim dizisi “House of Cards” ile çıkmıştı. “Se7en”dan yıllar sonra Kevin Spacey ile aynı projede yer alan Fincher bu dizinin ilk iki bölümünü kotarmıştı. Dizinin ikinci sezon hazırlıkları devam ederken Fincher’dan üzücü bir haber gelmişti. Fincher ikinci sezonun herhangi bir bölümüne imzasını atmayacak. Ama dizinin yapımcılığını üstlenmeye devam edecek. Kararını değiştirir mi bilemeyiz tabi. Şimdilik Fincher’ın önünde başka bir dizi projesinin olmadığını tekrar belirtelim.

The Knifeman

DAVID CRONENBERG: Senaristlik, yönetmenlik, yapımcılık ve aktörlük yapan usta yönetmen David Cronenberg de önümüzdeki yıllarda bir değişiklik olmazsa televizyona geçecek isimlerden (tekrar geçecek dersek daha doğru olur, zira yönetmen kariyerinin başından beri dizi çekmekte). Cronenberg tam da tarzına uygun bir dizi hazırlıyor. “House of Cards”” adını verdiği dizisi ilgili gelen ilk haberden sonra diziyle ilgili hiçbir şey öğrenemedik ne yazık ki. Cronenberg’in pilot bölümünü kotaracağı “The Knifeman”in başrolünü Tim Roth üstlenecek. “The Knifeman” 18. yüzyılda yaşamış John Hunter adlı doktorun gerçek hikayesini anlatacak. Hunter insan vücudu üzerinde yıllarca çalışmalar gerçekleştirmiş ve bazı hastalıkların nasıl tedavi edileceğini öğrenmişti. Şimdilik diziyle ilgili bir haber yok. Dileğimiz en azından 2014 kışına yetişmesi.

ang-lee-tyrant

ANG LEE: “Life of Pi” ile ikinci Oscar’ını kazanan yetenekli sinemacı Ang Lee de televizyona geçecek isimlerden(di). “Tyrant” adı verilen dizi FX kanalı için hazırlanmakta. “Tyrant”, Amerikalı bir ailenin Ortadoğu’daki yaşamlarını anlatacakmış. Burada bahsettiğimiz diğer dizilerden daha önce kotarılacağını da belirtelim. “Tyrant”ın çekimlerine yakın zamanda Morocco’da başlanacak. Dizinin pilot bölümünü Lee kotaracaktı. Ama Lee cephesinden gelen son açıklama yönetmenin diziyi çekemeyeceği yönünde. Yönetmen yorgun olduğunu ve yeni filmlerinin hazırlıklarına başlamadan önce biraz dinlenmek istediğini, o yüzden de bu “muhteşem hikayeli, etkileyici” diziyi kotaramayacağını belirtti.The-Strain-Guillermo-del-Toro

GUILLERMO DEL TORO: Meksikalı yönetmen en az yirmi farklı projeyle aynı anda ilgilenerek insanı şaşırtabilen az sayıdaki sinemacılardan bir tanesi sanırım. Biz onun televizyon için hazırladığı projelerine değinelim. İlk projesi sinirlenince yeşil bir deve dönüşen Hulk. 2014’e yetiştirilmeye çalışılan dizinin pilot bölümünü Del Toro kotarabilir. Hazırlıklar devam ediyor. Del Toro’nun uğraştığı ikinci dizi ise “The Strain”. Dizi Del Toro’nun vampir mitine odaklanan roman serisinden uyarlanacak. İlk sezonu 13 bölümden ibaret olan dizinin çekimlerine yakında başlanacak. Del Toro ilk bölümleri kotaracak, sonra koltuğu başkasına devredecek.
drama-ridley-scott-

RIDLEY SCOTT: Bir kaç dizinin yapımcılığını üstlenen Scott bu dizilerden “The Vatican”ın pilot bölümünü kotarmaya hazırlanıyor. Adından da anlaşılacağı üzere Vatikan’daki kiliseyi merkeze koyan “The Vatican”ın oyuncu kadrosu göz dolduruyor. Matthew Goode, Sebastian Koch, Bruno Ganz, Kyle Chandler dizinin başrollerini üstlenecekler. Dizi bu kilisedeki rekabete, entrikalara ve suçlara odaklanacakmış. Scott’tan etkileyici bir dizi geliyor gibi görünüyor.
Lost Angels

FRANK DARABONT: Zombi dizisi “Walking Dead”in en etkileyici ve sağlam sezonuna imzasını atan Frank Darabont kanal tarafından kovulunca yeni dizisinin hazırlıklarına hızla başlamıştı. Darabont bu kez karşımıza bir dönem dizisi ile çıkacak. Rozetlerini atıp mesleklerini bırakan bir grup polisin Los Angeles’ı eline geçiren mafya babası Mickey Cohen’a açtıkları savaşı anlatacak Darabont’un yeni dizisi “Lost Angels”. Evet, dizinin hikayesi de, karakterleri de bu sene izlediğimiz “Gangster Squad”ı hatırlatıyor. Darabont dizinin başrolünü önceki dizisinde rol alan Jon Bernthal’a paslamıştı. Dizide “Prison Break”teki T-Bag rolünden hatırlayabileceğimiz Robert Knepper da rol almış. Darabont’un şimdilik başka bir dizisi yok.
the_dark_tower

RON HOWARD: Howard’ın gündemi yoğun. “Rush”ı tamamlayan, Jay-Z ile ilgili belgeselin çekimlerine devam eden, yeni sinema filmi “In the Heart of the Sea”nin hazırlıklarını yürüten Howard üç dizi ile meşgul durumda şu sıralar. Howard, “Arrested Development”ın yapımcılığını ve anlatıcılığını üstlenmeye devam ediyor. Ayrıca “24: Live Another Day”in de hazırlıklarını yapımcı arkadaşlarıyla birlikte yürütüyor. Ve tabi ki “The Dark Tower”… Stephen King’in başyapıtı “Dark Tower”ı sinemaya ve/veya televizyona uyarlamaya çalışan Howard ne yazık ki stüdyolardan ve kanallardan istediği bütçeyi ve onayı elde edememişti. Ama Howard hala bu eşsiz roman serisini perdeye/ekrana taşımak için çaba harcıyor. Bir yerlerden onay gelirse dizinin pilot bölümlerini kotaracak. Fakat beklentiye girilmesin. Zira ufukta “onay” görünmüyor.

ALFONSO CUARON: Bu sene karşımıza “Gravity” adlı bilim-kurgu filmiyle çıkmaya hazırlanan Alfonso Cuaron’un yeni dizisi “Believe”in yapımcılığını üstlenecek. “Believe”in yapımcı kadrosunda J.J. Abrams da yer alıyor. Dizi için “Abrams ile Cuaron’ı biraraya getirdi” demek mümkün. Dizinin pilot bölümünü Cuaron’ın kotardığını belirtelim yeri gelmişken. Dizi özel güçleri olan Bo adlı küçük bir kızla onu koruması altına alan, hapisten yeni çıkmış Tate arasındaki ilişkiyi anlatacak.
Sense8

WACHOWSKI KARDEŞLER: Şimdilerde bilim-kurgu filmi “Jupiter Ascending”in çekimlerine devam eden iki kardeş bu filmden hemen sonra Netflix kanalı için “Sense8” adını verdikleri diziyi kotaracaklar. Kardeşlerin gene bilim-kurgudan şaşmayacaklarını ve bu yapımın da bu türde olacağını belirtelim. Diziyle ilgili yaptığımız son haberde dizinin Netflix adlı internet sitesinde tüm sezonunun birden yayınlanacağını, dizinin senaryosunu kardeşlerle birlikte bu türe meyilli olan J. Michael Stracznski’nin kaleme alacağını belirtmiştik. Dizi için fazla beklemeyeceğiz gibi görünüyor. “Sense8” en geç 2014 kışında Netflix’te yayınlanacak.

COEN KARDEŞLER: Geçtiğimiz günlerde Cannes’a konuk olan Coen kardeşler son filmleri “Inside Llewyn Davis” ile festivalin en fazla övülen yönetmenleri arasına dahil oldular. Angelina Jolie’nin yöneteceği “Unbroken”ın senaryosunu kaleme alan iki kardeş aynı zamanda HBO için bir dizi, FX için başka bir dizi hazırlamaktalar. Yani kardeşler de yoğun durumdalar. Kardeşlerin en sevilen ve başarılı bulunan filmlerinden olan “Fargo”nun televizyona uyarlandığını belirtelim hemen. “Fargo” gelecek sene FX’te yayınlanacak. Pilot bölümü Coen kardeşler yönetecek. FOX için ise “Harve Karbo” adlı bir dizi kaleme almaktalar. Ne yazık ki dizinin son durumu ile ilgili bilgi sahibi değiliz. Yani “Harve Karbo”nun iptal edilip edilmediğini ve ne zaman yayınlanacağını bilemiyoruz. Dizi özel bir dedektifin Los Angeles’taki komik maceralarını anlatacakmış.

SAM RAIMI: Sam Raimi ile Starz kanalının ortaklığı Spartacus’ten sonra da devam edecek gibi görünüyor. Raimi şu sıralar Starz kanalı için “Noir” adını verdiği bir dizi hazırlıyor. Raimi’nin dizinin pilot bölümünü kotarıp kotarmayacağı bilinmiyor, bilinense dizinin en azından ilk sezonunun yapımcılığını üstleneceği. “Noir” 2001 yılında Japonya’da yayınlanan bir animenin İngiliz uyarlaması olacak. Anime, iki suikastçı kızın suikastlarına ve geçmişten gelen sorunlarına odaklanıyormuş. Dolayısıyla uyarlama da bunu anlatacak. Raimi en son belirttiğimiz gibi Spartacus’ün yürütücü yapımcılığını üstlenmişti. “Noir” ile yönetmen dizi piyasasını bırakmayacağını kanıtladı. Bakalım nasıl bir uyarlamaya imza atacak Raimi ve ekibi. Dizi gelecek sene yayınlanacak.

Wayward-Pines-logo-wide-560x282

M. NIGHT SHYAMALAN: Biliyorsunuz, Shyamalan için işler hiç de iyiye gitmiyor. Hintli yönetmenin son yıllarda çektiği filmler gişede bekleneni veremezken bu filmlerden “The Last Airbander” gişede ve eleştirmenler nezdinde dibi bulmuştu. Bu başarısızlıktan sonra Shymalan’ın kredileri fazlasıyla azaldı. Eğer son filmi “After Earth” de beklenenleri veremezse işler daha da kötüye gidebilir. Bu durumu bir kenara bırakırsak Shyamalan’ın kariyerine devam ettiğini söylemek mümkün. Hatta şu sıralar kendisi bir dizi hazırlıyor. “Wayward Pines” adını verdiği dizisini FX için hazırlıyor Shyamalan. Dizinin pilot bölümünü kotaracak ve tüm sezonun yapımcılığını üstlenecek. Fakat “After Earth”te olduğu gibi bunda da senaristlik koltuğunu başkalarına (Chad Hodge’a) bıraktı. 2014’te yayınlanacak dizi, iki meslektaşını bulmak amacıyla Wayward Pines kasabasına gelen bir dedektifin buradan çıkamamasını, burayı terk edememesini konu alıyor. Dizi biraz Stephen King’in Under the Dome’ını hatırlatıyor. Ama Shyamalan faktörü sayesinde bu diziden farklılaşacaktır. Dizinin aynı adlı çok satan kitap serisinden uyarlandığını belirtelim.

SAM MENDES: Mendes üç alanda kariyerine devam ediyor. “Charlie’nin Çikolata Fabrikası” adlı eseri tiyatro uyarlarken aynı zamanda “Penny Dreadful” dizisinin hazırlıklarına devam ediyor. “Penny Dreadful” dizisinin senaryosunu yönetmenin “Skyfall”unu kaleme alan John Logan yazıyor. Mendes de pilot bölümünü kotarmayı planlıyor. Dizi 2014 yılında kablolu kanal Showtime’da yayınlanacak. Dizi oldukça çekici bir hikayeye sahip. “Penny Dreadful” edebiyatın en korkunç, en ürkütücü karakterlerini (Frankenstein’ın canavarı, Dracula vs) biraraya getirecekmiş. Henüz hikayesi hakkında tam bir bilgi yok. Dizinin çekimleri kışın Londra’da gerçekleştirilecek.