SOL (Ben Carland)SOL, büyük bir ihtimalle dağıtımcı bulamayacağı için ülkemizde gösterim şansı bulamayacak bir amerikan bilim-kurgusu… Şimdiye kadar yapım süreciyle ilgili elimize geçen bilgi ve görüntüler, sinema dünyasında bir süredir var olan yeni bir durumu gözler önüne seriyor.

İlerleyen teknoloji, daha önce büyük bütçeler gerektiren bilim-kurgu janrında film çekmeyi kolaylaştırdı. Eskiden yapımcıların kafasından “bilim-kurgu” lafını duyunca hemen dolarlar geçmeye başlıyor ve olay yerinden koşarak uzaklaşıyorlardı. Bilim-kurgu çekmek kolaylaştı ve ucuzlaştı, yapımcılar janra daha sıcak bakıyorlar… Peki bu genel ve sanatsal sinema akımlarına nasıl etki edecek?

İlk olarak sinemaya önemli bir hayal gücü girişi olacağını söyleyebiliriz. Bilim-kurgu sineması yüksek ücretlerden dolayı amerikan sinemasının tekelinde ilerliyordu. Neil Blomkamp’ın District 9’ı başta olmak üzere başka ülkelerden filmler izlemeye başladık. Eskiden sadece Luc Besson’la ilerleyen fransız bilim-kurgularından gelecek yıllarda daha fazla örnek izleyeceğiz. Yeni uzaylı filmlerinde hep ABD kazanmayacak en azından…

İkinci olarak da “bağımsız bilim-kurgu” sinemasının yükselişini yaşayacağımızı söyleyebiliriz. Yaratıcı beyinler, yapım şirketlerinin boyunduruğuna ihtiyaç duymadan istediklerini daha kolay hayata geçirecekler.

Farklı Dünyalar’da bugün tanıttığımız SOL, bu gelişmelerin ışığında oluşan bir film… Amerikan deyimiyle bir grup “geek”in bir araya gelip çektiği bir kollektif yapım. Genç yönetmen Ben Carland’ın arkadaşlarıyla kotardığı film hiç de azımsanmayacak bir görüntü kalitesine ve özgün bir hikayeye sahip… Trailer’lardan anladığımız kadarıyla amatör sayılabilecek aktörlerin pek iyi performans göstermediği dikkatten kaçmıyor, ancak bağımsız bir bilimkurguya şans vereceksiniz “kadı kızı kusurlarına” da katlanacaksınız.

Film Sineklerin Tanrısı’nın bilim-kurgu versiyonu gibi görünüyor. Bir yarışmaya katılmak için ıssız adaya gelen ve burada hayatlarının macerasını yaşayan bir grup gencin yaşadıkları. Eğer bir yerlerden temin edebilirseniz, izlenmesi gereken bir film gibi duruyor.


Leave a Reply