Sony’nin Hacklenmesi: Bir İbret Silsilesi

Sony’nin Hacklenmesi: Bir İbret Silsilesi

Bakınız.com olarak sinemanın negatif yanlarına pek yer vermediğimiz için Sony’nin Hacklenmesini sayfalarımıza taşımadık, gelişmeleri twitter sayfamızdan aktarmaya çalıştık. Ancak hergün yeni bir sürpriz gelişmeyle karşılaştığımız olaylar artık, Hollywood, milletler arası hukuk, vahşi kapitalist şirketler ve amerikan kamuoyuyla ilgili bir ibretler silsilesi haline geldi. Olayları bir zaman çizelgesi olarak aktaralım ve şaşırdığımız, üzüldüğümüz, ibret aldığımız yönlerini de teker teker sayalım istedik…

25 Haziran 2014: Kuzey Kore Hükümeti, The Interview’ı “Birleşmiş Milletler”e şikayet etti. Filmin bir terörist saldırı, bir savaş suçu olduğunu belirtti ve durumu asla tolere edemeyeceklerini açıkladı.
İbret: Yıl olmuş 2014, hala filmleri terörist saldırı olarak gören ülkeler var maalesef.

6 Ağustos 2014: Sony, başkan yardımcısı Amy Pascal yoluyla filmde Kuzey Kore liderinin ölüm sahnesinin değiştirilmesini istedi. Seth Rogen “Olay amerikalıların kuzey korelileri mutlu etme çabasına döndü” dedi.
İbret: Bunu zaten biliyorduk ama Hollywood’un sansürcü zihniyeti bir kez daha ortaya çıktı.

25 Eylül 2014: Olaya Sony CEO’su Kazuo Hirai karıştı. Yapımcıları mail atarak uyardı. Bu arada şirkette pek de önemsenmeyen bir raporda şirketin siber saldırılara açık olduğu yönünde uyarılar bulunuyordu.
İbret: Şirketlerde CEO’lar genelde boş işlerle uğraşır. Görevini iyi yapan insanların uyarıları da dikkate alınmaz.

21 Kasım 2014: Sony’ye ilk tehdit maili ulaştı. Bu mailde sansürden çok para isteği öne çıkıyordu.
İbret: Hack pahalı bir iştir ve hacker’lar ilk olarak yaptıkları masrafları çıkarmaya çalışırlar.

24 Kasım 2014: Saldırı başladı. Pazartesi günü şirkete gelip, bilgisayarlarını açan çalışanlar şu görselle karşılaştılar. Görselle birlikte daha önce Sony’yi uyardıklarını ve olacakların hala engellenebileceğini belirttiler. Sony, bu kadar büyük güvenlik ihlaline rağmen tehdidi küçümsedi.
İbret: Tüm insan yapımı büyük felaketler, son dakikaya kadar engellenebilir.
sony-pictures-gop-hack
27 Kasım 2014: Dördü henüz gösterime girmeyen 5 Sony filmi korsana düştü. Fury, Annie, Mr. Turner, To Write Love on Her Arms ve Still Alice paylaşıma açıldı. Fury gösterime girmişti ama temiz kopyasının korsana düşürülmesi gişe rakamlarını etkiledi. Fury dışındaki filmler korsanda büyük bir ilgi de görmedi.
İbret: Sony yetkilileri son dönemde kötü filmler çektiklerini bu operasyon sonucunda öğrenmiş oldular. Filmlerin gösterime girmeden korsana düşmesi rastlanan bir durum olduğu için Sony bu tehlikeyi de küçümsedi. Şirketlerde bir sorunun ucu üst düzeye dokunmuyorsa “süvariler göreve çağrılmaz”

1 Aralık 2014: 17’si üst düzey olmak üzer 6000 eski ve yeni Sony çalışanının maaşları internete sızdı. Sony, FBI’ı göreve çağırdı ve bir siber-güvenlik şirketi tutmaya karar verdi.
İbret: Bir şirketi rahatsız etmek istiyorsanız, doğrudan üst düzey yöneticileri rahatsız edin. Ancak o zaman polisi devreye sokarlar.

3 Aralık 2014: Jonah Hill ve Angelina Jolie de dahil birçok sinemacının ve Sony çalışanının pasaport bilgileri internete sızdı. Film bütçeleri, oyuncu kontratları, Sony’deki bilgisayarların güncel kullanıcı ismi ve parolaları ortalığa saçıldı.
İbret: Bu olaydaki ibret, Sony’nin üst düzey yetkililerinin bir türlü alamadığı ibret.

7 Aralık 2014: Kuzey Kore olaylarla ilgisi olmadığını açıkladı ama “Oh Olsun!” tadında bir açıklama yaptı.
İbret: Bir hükümetin ve devletin bir filmle ilgili açtığı savaşın sonunda filmin daha çok seyredilmesini sağlayacaklarını hesap etmemeleri günümüzde bile hala rastlanan bir durum. Ortalama bir seyirci kitlesine ulaşacak, ortalama bir film, Kuzey Kore sayesinde legal ve illegal yöntemlerle son 10 yılın en çok seyredilecek filmi olma yolunda hızla ilerliyor.
The-Interview-Movie-Poster-HD-Wallpaper
9 Aralık 2014: Amy Pascal’ın yapımcı Scott Rudin’le mailleri ortalığa döküldü. Rudin, Angelina Jolie’den şımarık velet diye bahsediyor, Michael Fassbender’in oyunculuğunu beğendiğini ama penis boyutunu kıskandığını söylüyordu.
İbret: Her Hollywood yapımcısı Ari Gold’un kötü bir kopyasıdır.

10 Aralık 2014: Scott Rudin’in Obama’yla ilgili yaptığı ırkçı yorumlar internete sızdı.
İbret: Her Hollywood yapımcısı farklı ölçülerde de olsa ırkçıdır. Bunun için sızan maillere değil, oyuncu ve yönetmen seçimlerine bakmak yeterli…

13 Aralık 2014: Hacker’la bu sefer bir teaser yaptı. Sızdırdıkları nispeten önemsiz bilgilerle “Noel hediyesi için hazır olun” mesajını eklediler.
İbret: Hacker da olsanız ve Hollywood’la savaşsanız bile Hollywood yöntemlerini kullanmaktan kendinizi alamayabilirsiniz.

14 Aralık 2014: Yeni James Bond filmi Spectre’nin senaryosu sızdırıldı. Senaryo çok da büyük ilgi görmedi.
İbret: Bir James Bond filmine bütün senaryoyu sızdırsanız bile spoiler veremezsiniz. İyi adam, kötü adam baştan bellidir. Sonunda da Bond kazanır.

16 Aralık 2014: Gelen yeni mailde The Interview’ın gösterildiği salonlara da saldırılacağını ve saldırının 11 Eylülü aratmayacağı belirtildi. Seth Rogen ve James Franco’nun tüm medya etkinlikleri iptal edildi ancak filmin gösterimden alınmayacağı açıklandı.
Aynı gün hacker’lar noel hediyesi olarak Sony’nin başkan yardımcısı Michael Lynton’ın tüm maillerini sızdırdılar. Interview’in New York Premier’i iptal edildi.
İbret: Daha önce de dediğimiz gibi, bir şirketin üst düzey yöneticilerini tehdit ederseniz, onlara istediğiniz herşeyi yaptırabilirsiniz.

17 Aralık 2014: The Interview’ın noeldeki gösterimleri iptal edildi.
İbret: Kapitalizm sonunda herkesin rezil olduğu ama iyi ya da kötü kazandığı bir sistemdir. Devam eden süreç sonunda herkes bir şekilde kazanacak. Hacker’lar ciddi tehdit olduklarını tüm dünyaya kanıtladılar. Kuzey Kore doğrudan hacker’ları çalıştırmamış olsa bile kendi açısından bir zafer kazandı. Sony mağduru oynayarak ve ileride açacağı tazminat davalarıyla parasını kazanacak. Film, normalde izleneceğinin 3-4 katı izlenecek, Hollywood’un “vicdan” tacirleri genel olarak dişe dokunur hiçbirşey yapmasalar da “Sansür kötüdür, yaşasın demokrasi” diyerek prim yaptılar. Rogen ve Franco, bu filmden aldıkları gazla yeni anlaşmalar imzalayacaklar, vs vs.

Sonuç olarak; sistem Vahşi Kapitalizm, “Herkesi rezil eder, rezil olmayı umursamayan herkesi de zengin ve mutlu eder.”


Leave a Reply