Soul Kitchen: Fatih Akın’dan Yemek ve Müzik

soul-kitchen-resim1.jpg

Kabaca söylersek, Fatih Akın iki ana damar tutturdu, ikisinde de dirayetli bir şekilde ilerliyor. Toplumsal duyargaları hayli kabarık yönetmen bazen oralarda bunalıyor ve bizlere Im Juli gibi bir film armağan edebiliyor. İşte dostluk ve aşk üzerine olduğu öngörülen yeni filmi Soul Kitchen da bir romantik-komedi olarak pek yakında arz-ı endam edecek.

Hamburg kentinin eski sanayi bölgesinde dandik yemek üreten bir lokantanın başı derde girince huysuz, problemli fakat yaratıcı bir usta hiçbir masraftan kaçınmadan işe alınır. İşlerin bu kötüye gidişine bir dur deme girişimi olarak alınan ahçı restoran sahibine beklemediği kapılar açacak ve bir anda “in” olan trendy mekan haline gelen restoranını şaşkınlıkla seyredecektir. Bu arada sevgilisiyle de arasını düzeltmeye çalışması falan da filme farklı bir rengi de entegre etmekte bir beis görmeyecektir. Zaten restoranın yeni müşteri profili soul yapan gençliğin yarattığı ambiyans, yemek kokularıyla birleşince bambaşka bir şey ortaya çıkacaktır.

Soul Kitchen Fragman

Filmin kadrosunda ise aşina olduğumuz Birol Ünel, Moritz Bleibtreu gibi isimlerden ayrıca Anna Bederke, Adam Bousdoukos gibi isimleri de görüyoruz. Arada kırık-çıkıkçı rolüyle harika bir performans gösterdiği söylenen usta Uğur Yücel’i de görmek sanıyorum herkesi sevindirecektir.

soul-kitchen-fatih-akin.jpg

Türkiye’de 1 ocakta gösterime girecek olan film daha önce festival festival gezmiş ve övgülerin yanında birkaç ödülü de evi olan Almanya’ya getirmiştir. Özellikle Venedik Film Festivalinde Fatih Akın’a Özel Jüri Ödülü ve Genç Sinema Ödülünü veren film, 2010a girdiğimiz o soğuk günde bizlere sıcak bir his bahşedecek gibi duruyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın