Soundtrack: Arizona Dream (1993)

Giriş:

Emir Kusturica’nın 1993 yılında yönettiği bu “en amerikan filmi” yönetmenin hayranları için bile sıradışı sayılacak bir deneyim olabilir ancak son tahlilde Kusturica sinemasının popüler işlerinden biri olmayı başardı. Bizi balıkların o engin bilgi dünyasına götüren film, Lili Taylor veya Johnny Depp’e aşık etmesinin yanısıra, sinema tarihinde görebileceğimiz en güzel North By Northwest göndermelerinden birini içeriyordu. Ancak filmin tüm bu değerinin yanısıra, Goran Bregoviç damgalı soundtracki öyle efsaneviydi ki, filmin bir parçası olmasına rağmen kimileri için filmden bile değerli sayılıyordu.

Muhteviyat:

Filmde duyulan üç (aslında dört) parçaya The Stooges ile birlikte 1967 yılından bu yana “Deli Rock” yapan usta şahsiyet Iggy Pop eşlik ediyor. Parçalardan birisi meşhur melodisiyle dillere dolanmış, Bregoviç için biraz soft kaçan “In The Deathcar,” bu şarkıyı filmin açılış sahnesinde net bir şekilde duyup kendimizden geçebilmekteyiz. العاب ربح مال حقيقي Parçalardan bir diğeri, Iggy Pop’un tarzına daha yakın, bu sefer de onun için soft kaçan “Tv Screen”. Üçüncü parça ise hareketli yapısıyla ve renkli back-vokalleriyle dikkat çeken “Get The Money.” Bu parçanın insanın kanını kaynatan melodisini keşfeden Sinan Erkoç ise, bu parçaya “Get The Money” ismi yakışmaz diyerek, şarkıyı “Oyna da Oyna Yakışır Sana” ismiyle türkçeye kazandırıyor ve parçaya farklı bir boyut katıyordu. افضل مواقع المراهنات Ayrıca filmin sonunda yine Iggy Pop vokalli “This is a film” dinlenebilir, ama bunun yerine ilk parça “In The Deathcar”ı bir kez daha dinleseniz değişen bir şey olmaz; zira parçalar hemen hemen birbirleriyle aynıdır.

[dailymotion x57ucx]

Bu parçaların dışında film müziklerinin esas alametifarikası ise filmde yer alan birbirinden renkli ve özgün Goran Bregoviç denemeleri. Örneğin “Gypsy Reggae” parçasında, yıllardır devam eden tarzında bir reggae çalışması yapan Bregoviç, son yıllardaki en orijinal film müziklerindne birine imza atmakla kalmıyor, aynı zamanda uzunca bir dönem haber bültenlerinin “meydanlardan manzaralar” türü ‘komik’ haberlerinin fon müziğini teşkil ediyordu. Bundan sonraki iki önemli parça ise, hem Bregoviç’in özgünlüğünü, hem de filmin kendine has hüzün tonunu yansıtarak belki de filmin en önemli iki parçası olmuştu. Bunlardan biri özgün vokal yapısı ve farklı enstrumanlarıyla dikkat çeken, ünlü Sırp türküsü “Ajde Jano”dan da bölümler içeren, neredeyse deneysel “Death,” diğeri ise kulağa değdiği anda insanı hüzne gark eden, filmin hazmını daha zor hale getiren, acıklı sahnede kullanmayan haber bültenine Rtük’ten ceza gelmesini sağlayacak güzellikteki koro çalışması “Dreams.” Zaten güzel olan soundtrack, bu son iki parçayla birlikte efsanevi bir hal alıyor ve neredeyse yer yer film muhabbetlerinde eserin önüne geçiyordu. 888 casino


Parça önerileri
(şiddetine göre):

 • Death
 • Dreams
 • Gypsy Reggae
 • In The Deathcar
 • [audio:arizona-dream.mp3]
 • Tv Screen
 • Get The Money

Sonradan Eklenen Not:

Filmde bu müthiş müziklerin yanısıra, soundtrackte yer almayan ancak aralarda duyulan enfes latin ezgileri yer alıyor. Genelde evin önünde serenat yapan meksikalı triolardan duyduğumuz bu parçaların en meşhuru, ismi “beni bol bol öp” anlamına gelen, The Beatles tarafından bile coverlanmış olan efsanevi Besame Mucho iken, film içerisinde “oy oy oy oy” larıyla keyife keyif katan “Atotonilco”, dansa davet eden “Se Me Hizo Facil”, bir başka klasik “Novia Mia”, Atotonilco’ya kardeş ritmdeki “Yo No Me Caso Compadre” ve Estela Nunez’den dinlemesi ayrı keyifli olan, görece acıklı “El sinaloense” gibi nefis şarkıları da kısaca duyuyor ve damarlarımıza kadar iyi müzikle doluyorduk.

Bu son parçalar için de bir sıralama yapacak olursak:

 • Besame Mucho
 • Atotonilco
 • [audio:atotonilco.mp3]
 • Novia Mia
 • El sinaloense
 • Se Me Hizo Facil
 • Yo No Me Caso Compadre

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Soundtrack: Arizona Dream (1993)” için 4 cevap

 1. lunawar avatarı
  lunawar

  Beni bu filmde en çok etkileyen şarkılardan biri (ki soundtrack’inde yok) Besame Mucho’dur.. O kaotik doğumgününde baştan sona durmadan çalar..

 2. lunawar avatarı
  lunawar

  Beni bu filmde en çok etkileyen şarkılardan biri (ki soundtrack’inde yok) Besame Mucho’dur.. O kaotik doğumgününde baştan sona durmadan çalar..

 3. Ümit Açık avatarı
  Ümit Açık

  Aslında bu yazıyı başta yazma nedenim içerisindeki bu gibi sürpriz latin şarkılarıydı. Ancak yazı esnasında resmi soundtracke takılıp tamamen unutmuşum. Hatırlattığınız için çok teşekkürler. Yazı bu şarkıların da yer aldığı haliyle editlendi.

 4. Ümit Açık avatarı
  Ümit Açık

  Aslında bu yazıyı başta yazma nedenim içerisindeki bu gibi sürpriz latin şarkılarıydı. Ancak yazı esnasında resmi soundtracke takılıp tamamen unutmuşum. Hatırlattığınız için çok teşekkürler. Yazı bu şarkıların da yer aldığı haliyle editlendi.

Bir cevap yazın