Soundtrack: Hedwig and the Angry Inch


Hedwig and the Angry Inchi en son Nicole Kidman ile Oscara aday olan Rabbit Hole filminin yönetmeni John Cameron Mitchell’in 2001 yapımı kült sayılabilecek filmi. Yönetmen koltuğunun, senaryonun ve başrolün John Cameron Mitchell’de olduğu film Doğu Berlin’de doğan Hansel’in aşkı için Berlin Duvarı’nın diğer tarafına geçmesiyle başlıyor ve aidiyet, köken ve cinsel kimliği  üzerine yoğunlaşıyor.

Cinsiyet değiştirmeye karar veren karakterin operasyonunun başarılı geçmemesiyle beraber asıl kurgu da başlamış oluyor. Ve insanların tüm bunları nasıl değerlendirdiği üzerinde dururken de mitolojik ögeleri kurgusuna katmaktan geri kalmıyor. Aşkın, sevginin ve insanın özünün anlatıldığı filmin en can alıcı şarkılarından olan Origin of Love şarkısında bu mitolojik ögelerin varlığını daha belirgin şekilde görebiliyoruz.

En az filmin kendi kadar başarılı olansa, Origin of Love şarkısının da içinde bulunduğu soundtrack albümü. Hansel’in aslında ameliyattan sonra aldığı isimle Hedwig’in kurduğu The Angry Inch grubunun film içerisindeki performanslarında seslendirdikleri şarkılardan oluşan albüm tüm bu bahsettiğim aşk, insan, sevgi, aidiyet duygularından bahsetmekte.

Berlin Film Festivalinde En İyi Film dalında Teddy Ödülü, Sundance Film Festivalinde En İyi Yönetmen ve İzleyici Ödülü, Seattle Uluslararası Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ve San Francisco Uluslararası Fiilm Festivalinde İzleyici Ödülü olmak üzere birçok ödül kazanmış ve en iyi aktör dalında Altın Küreye de aday gösterilen Hedwig and the Angry Inch filminin classic rock tarzında oluşan soundtrack listesi ise şöyle:

1. Tear Me Down
2. The Origin of Love
3. Angry Inch
4. Wicked Little Town (Tommy Gnosis Versiyon)
5. Wig in a Box
6. The Long Grift
7. Hedwig’s Lament
8. Exquisite Corpse
9. Midnight Radio
10. Nailed
11. Sugar Daddy
12. Freaks
13. In Your Arms Tonight
14. Wicked Little Town (Hedwig Versiyon)

Daha öncede söylediğim mitolojik ögelerle süslü ve çok başarılı  animasyona sahip şarkı olan Origin of Love filmin genelini de özetler nitelikte.

Önyargılardan arındırılmış bir şekilde izlemenizi ve dinlemenizi tavsiye ederim.


Leave a Reply