Soundtrack İncelemesi: Drive

Drive’ı her yönüyle incelemeye devam ediyoruz. Hakkında yazdığımız eleştirilerden ve tanıtım yazılarından sonra Drive’ı, Drive yapan kişilerin başında gelen Ryan Gosling’in kariyerini mercek altına almıştık. Drive’la ilgili yazılara soundtrackiyle devam ediyoruz. Ryan Gosling ve diğer oyuncuların başarılı performanslarına ek olarak yönetmenin türün klişelerinden uzak kalmasıyla da beğenilen Drive müzikleriyle dikkatleri çekiyor. Şüphesiz ki Drive’ın soundtracki hem yılın en iyilerinden, hem de en farklılarından bir tanesi.

Filmin müziklerinin tamamı 80’leri hatırlatıyor.  Yönetmen Refn de öyle olmasını istemiş. Bunun üzerine Cliff Martinez (Soderbergh’le en çok çalışan bestecilerden bir tanesi. En son Contagion’ın müziklerini besteledi) 80’leri hatırlatacak müzikler bestelemeye başlamış. Soundtrack albümünde bulunan on dokuz parçadan on dördü Martinez’e ait. 80’lere hakim olan ama bizde çok çok az bilinen synth-pop (punk’ın alt türü) türünde müzikler yapmış Martinez. 80’lere ve synth-pop türüne hakim olan Fransız DJ Kavinsky soundtrack albümünün en dikkat çeken parçası Nightcall’u Lovefoxx’la beraber besteledi. Amerikalı elektronik pop grubu The Chromatics, İtalyan müzisyen Riz Ortolani, College grubu da birer parçayla filme destek olmuşlar. Ortolani’nin “Oh My Love” parçasının 1971 İtalya yapımı “Addio Zio Tom”dan alındığını belirtelim. Geriye kalan parçalar belirttiğimiz gibi usta besteci Martinez’e ait. Müziklerin filmle bütünleştiğini, “driver” (sürücü) karakterinin ruh durumunu birebir yansıttığını söylemek mümkün. Driver’ın kahramana dönüştüğü sahnelerde çalan müzikler karakteri daha iyi tanımamızı sağlarken içinde bulunduğu trajediyi de irdelememize olanak veriyordu.

Hemen istatistiksel bilgiler verelim. Soundtrack albümü Amerika’da itunes üzerinden satılmaya başladığında haftanın en çok satanları listesinde dört numaraya kadar ilerlemişti. Soundtrack cd’sinin Amazon gibi sitelerde ve cd marketlerinde epey sattığını belirtelim. Martinez bu soundtrackle çok iyi eleştiriler topladı ve önemli soundtrack eleştirmenlerinden beş yıldızı veya A notunu almayı başardı. Albümün en beğenilen parçası Kavinsky’nin Nightcall’u oldu. Bu parçanın dışında “A Real Hero” ve “Oh My Love” parçalarının da çok sağlam olduğunu belirtelim.

01 “Nightcall” – Kavinsky & Lovefoxxx – 4:19
02 “Under Your Spell” – Desire – 3:52
03 “A Real Hero” – College feat Electric Youth – 4:27
04 “Oh My Love” – Riz Ortolani feat Katyna Ranieri – 2:50
05 “Tick of the Clock” – The Chromatics – 4:48
06 “Rubber Head” – Cliff Martinez – 3:08
07  “I Drive” – Cliff Martinez – 2:03
08 “He Had a Good Time” – Cliff Martinez – 1:37
09 “They Broke His Pelvis” – Cliff Martinez – 1:58
10 “Kick Your Teeth” – Cliff Martinez – 2:40
11 “Where’s the Deluxe Version?” – Cliff Martinez – 5:32
12 “See You in Four” – Cliff Martinez – 2:37
13 “After the Chase” – Cliff Martinez – 5:25
14 “Hammer” – Cliff Martinez – 4:44
15 “Wrong Floor” – Cliff Martinez – 1:31
16 “Skull Crushing” – Cliff Martinez – 5:57
17 “My Name on a Car” – Cliff Martinez – 2:18
18 “On the Beach” – Cliff Martinez – 6:35
19 “Bride of Deluxe” – Cliff Martinez – 3:57


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın