Soundtrack: RocknRolla

Kan, Ter, Uyuşturucu, Para, Suç, Seks ve Guy Ritchie’nin Erkekleri

Her zaman hayran kaldığım o ingiliz aksanının doya doya konuşulduğu, yakışıklı erkeklerin kan, ter içinde kaldığı, uyuşturucu ve seksten kaçınmadığı suç dolu bir film Guy Ritchie’den. Oyuncu kadrosu da bir o kadar olan filmin soundtrack albümü, filme adını veren rock’n’roll ve blues ağırlıklı. Özellikle filmin temposunu sevenler için harika bir seçki.

rocknrolla-kucuk-soundtrack.gif

1- Dialogue: People Ask The Question :

Film bize ne vereceğini girişinde Archy karakterinin diyaloğuyla hemen hemen anlatıyor; soundtrack de bu diyalogla başlıyor. Diyaloğun alt yapısı da bir sonraki şarkı olan I’m a man şarkısının melodisi. Aynı zamanda soundtrackte bol bol duyabileceğiniz diyalogların da ilki.

2- I’m a Man / Black Strobe :

Filmde karakterlerin ve oyuncuların tanıtıldığı giriş bölümünde, olayların nasıl başladığının anlatıldığı, filmin neler hissettireceğini tamamıyla haber veren bu parça amerikalı rock’n’roll ve blues sanatçısı Bo Diddly’e ait. Filmde ve soundtrackte seslendiren ise Black Strobe.

8- Ruskies / Steve Isles :

O değerli tablonun ortadan kaybolmasıyla bütün işler karmakarışık bir hâl alır. Genellikle komedi ve romantik filmler için soundtrack kayıtlarına giren sanatçı Steve Isles filmin yapısına ironi katan şarkısıyla kullanılmış. Isles ağırlıklı olarak jazz parçalar üzerine yoğunlaşan bir piyanist ve aynı zamanda keman virtüözü.

3- Have Love Will Travel / Richard Berry :

İşler tamamlanır ya da tamamlandı sanılır.

5- Bank Robber / Mick Jones :

Filmin en etkin karekterine dönüşecek olan Johnny Quid ve ayna karşısında söylediği harika The Clash şarkısı. Unutulmayacak kare ve şarkılardan bir tanesi.

6- The Trip / Kim Fowley :

Johnny Quid ve gene keş hallerinin ürküttüğü anlara ait Hollywood yıldızı Douglas Fowley’nin oğlu Kim Fowley’e ait bir parça.

10- Waiting For a Train / Harry Vanda:

Filmden çok hoş bir sahne: bir parti, iş anlaşması, biraz etkileşim ve dans…

12- Rock & Roll Queen / Billy Lunn :

Filmdeki etkili sahnelerden bir tane daha. Elbette bu etkide şarkının çok büyük etkisi var. Mavi ışıklar altında sert bir konser… bar önünde konser kadar sert bir etkileşim. Elbette keş Johnny Quid işin içinde. Konserde şarkı biter; aynı anda onun işi de.

13- The Gun / Lou Reed:

Abdli rock’n’roll şarkıcısının bu etkili slow parçası filmin çok dramatik bir sahnesine eşlik etmekte. Uyuşturucu, kopuk hayatlar, şiddet ve bunun sonucu bir insan Johnny Quid.

14- The Stomp / Randy Fitzsimmons:

Herkesin kan ter içinde kaldığı, filmin en aksiyon dolu sahnesine ait, yerinde duramayan bir parça. Karakter olarak filmle oldukça yakın duruyor.

[audio:stomp.mp3]

15- We Had Love / Kim Salmon:

Avustralyalı, indierock tarzındaki parçalara imzasını atan Salmon’un We Had Love parçası, bu bitmek bilmez aksiyon sahnesinin ruslarla Azgın Çete arasında geçen kovalamacaya eşlik etmekte.

18- Funnel of Love / Kent Westbury :

Etkileşimin yatakta sonlanacağını işaret eden hınzır ve keyifli bir parça.

19- Such a Fool / Martin Trimble :

Yakalandık mı ne!!!

20- Dopilsya / Igor Kushchev :

Filmde ruslar olur da onlara ait parça olmaz mı? Azgın çetenin üyesi One Two’nun belki de en zor zamanlarına dair bir parça ve unutulmayacak bir sahne.

21- Negra Leono / Antonio Fernandez:

Filmin sonunda jenerik başladı diye sakın kalkmayın. Ortalarda geçen bir olaya dair bir görüntü bu şarkıyla jeneriğe eşlik etmekte.

Ayrıca metinde bahsetmediğimiz diyaloglar ile Outlaw ve Mirror in the Bathroom şarkıları da soundtrackte yer alıyor. Tam ters yönde, filmde geçen bazı şarkılar da soundtrackte yer almadığından onlardan da bahsedemedik. Son kertede kaçırılmaması gereken bir soundtrack.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın