Soundtrack: Stand By Me (1986)

Stand By Me Soundtrack

Edebiyatın korkutan yönünün dünya üzerindeki en kıymettar temsilcilerinden biri olan Stephen King, daha 27 yaşındayken yazdığı ilk romanıyla (Carrie) sinemanın kıskacına girmiş, o gün bugündür de nice yazdıklarıyla sinemaya, özellikle de korku sinemasına büyük katkılar sağlamış, bizleri “Korku filmi Stephen King uyarlamasından izlenir” diye pankart açma hevesine gark etmiştir. Özellikle iyi bir yönetmenle buluştuğunda başyapıt kıvamını bulması zor olmayan bu uyarlamalardan biri de 1986 yılında Rob Reiner’dan gelmiş, ve King’in The Body isimli romanı Stand By Me adıyla peliküle düşmüştü.

Filmin harika oluşunun yanı sıra, iki yıl önce çektiği This is Spinal Tap ile ne kadar musikişinas olduğunu tüm dünyaya kanıtlayan Rob Reiner, eserin 1959 yılında geçmesini fırsat bilip filmini birbirinden efsane 50ler müzikleriyle dolduruyor ve bire başka açıdan da seyircilerini mest etmeyi başarıyordu.

İsmini bile bir şarkıdan, Ben E. King klasiği “Stand By Me” den alan (aslında roman 1960, film 1959 yılında geçiyorken bahsi geçen şarkı 1961 çıkışlıdır ancak buna takılacak değiliz) filmin içindeki efsane şarkılara bakacak olursak; henüz 22 yaşındayken ‘müziğin öldüğü gün’de elim bir uçak kazası sonrası hayatını kaybeden efsane müzisyen Buddy Holly’den ayrılıklar sonrası ilaç gibi gelecek şarkı “Everyday”, 1972 yılında 14 yaşındaki bir Michael Jackson tarafından da coverlanan şirin Bobby Day şarkısı “Rockin Robin”, The Impalas grubunun doo-wop adına coşulabilecek en üst seviyede coştuğu “Sorry, I Ran All The Way Home”, The Monotones’un aşkın kitabını kimin yazdığını merak ettiği tarifsiz “Book of Love”, The Del-Vikings’den daha girişiyle klasikleşmiş “Come and Go With Me” (ve keyfi bol “Whispering Bells”), Back to The Future’da da “Mr. Sandman” ile karşımıza çıkan mahallemizin girl band’i The Chordettes’in yine coşturduğu “Lollypop”, dünya tarihinin en kibar grubu The Fleetwoods’a ait dünya tarihinin (yine aynı gruba ait “Mr. لعبة بلاك جاك اون لاين Blue”dan sonra) en kibar ikinci şarkısı “Come Softly To Me”, 54 yıl önce kurulmuş ve şu an orijinal kadrodan sadece vokalistinin yaşıyor olmasına rağmen hala müzik yapan The Coasters’ın zamanında ortalığı rock ettiği “Yakety Yak”, Jerry Lee Lewis’in Rock-a-billy türünün tüm özelliklerini yansıtan parçası “Great Balls of Fire” ve tabi ki filme adını veren “Stand By Me.” Oldies meraklılarını keyiften keyfe koşturan, bazı delilerin sırf soundtracki bir kez daha baştan dinlemek adına art arda iki kez izleyebildikleri bu eser, şarkıların bir filmin atmosferine ve duygusuna nasıl etki edebileceğinin en etkili timsallerinden belki de. bet365.com

[flashvideo file=http://dl.dropbox.com/u/11122732/bakiniz/everyday.mp3 /]

Parça Öneri Listesi:

  • Buddy Holly – Everyday
  • The Fleetwoods – Come softly to me
  • The Monotones – Book of Love
  • The Chordettes – Lollypop
  • The Del-Vikings – Come Go with Me

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın