Soundtrack: Vicky Cristina Barcelona


İspanyanın Eşsiz Güzelliği ,Flamenkonun Cazibesi Ve Bir Aşk Dörtgeni

Woody Allen yine hayatlarımıza giriyor. Yine insan ilişkileri, aşklar, hırslar, tutkular diyor ve karşımıza son filmi Vicky Cristina Barcelona (Barselona, Barselona) ile çıkıverdi. Allen filmde ispanyol oyunculara da yer vererek ispanyol dilini, müzik ve kentin yanında perdeye aktarmıştı: Javier Bardem ve Penolope Cruz ile. İspanya’da geçen hikayede oranın tarihini ve kültür şehri özelliğini, 4 güzel kadın bir erkek ilişkisine farklı boyutlar getirmesini flamenko müziğinin büyüleyici melodileriyle harmanlamıştı.

soundtrack.jpg

Doğal olarak filmde kullanılan parçalar da bu yoğun flamenko ve latin ezgilerinden oluşuyor. Filmin sountrackinde kullanılan parçaları, sahne ilişkileriyle birlikte kısa kısa inceleyelim.

1- Barcelona / Giulia y los Tellarini :

Jenerikle birlikte bu neşeli Barcelona şarkısıyla film başlıyor. Böylece bize filmde neler bulabileceğimiz konusuda pek çok ipucu almış oluyoruz. 2 güzel kadının Barcelona macerasının başlangıcında ve olayların gelişmeye başladığı sahnelerde bu parça filme eşlik ediyor.

[audio:barcelona.mp3]

9- Asturias / Juan Quesada :

Yine bu 2 güzel kadının İspanya gecelerinde büyüleyici bir müzikle düşüncelere dalmasını sağlayan muhteşem parçalardan. Bir klasik olan Asturias, benim de favorilerimden birisi.

2- Gorrion / Juan Serrano:

Ünlü flamenko gitaristinin bu parçası, filme aşk dörtgenini tamamlayacak olan Juan Antonio’nun 2 kadına şehir turu yaptırması sırasında eşlik ediyor.

3- Entre Dos Aguas / Paco de Lucia:

Flamenko gitaristi bir baba ve flamenko şarkıcısı bir annenin çocuğu olan Paco de Lucia dünyanın en iyi flamenko sanatçılarından biri kabul edilmekte ve onun bu parçası da şehir turunda oyunculara eşlik eden parçalardan bir diğeri.

4- El Noi De La Mare / Muriel Anderson & Jean-Felix Lalanne :

Juan Antonio hayatıyla ilgili bir şeyler anlatırken, ispanyol müziği melodilerini en güzel şekilde barındıran bu slow parça, sahnesiyle harika bir uyum içerisindeydi. Yeşilliklerin içinde bir hayat anlatılırken, bir melodi ancak bu kadar uygun olabilir. Bir hayatın, bir şairin, bir aşkın hikayesi.

5- Granada / Emilio de Benito :

Yeşillikler içinde mumlar ve romantik bir ortam ve İspanya’nın ruhu. Yıldızların altında romantizm ve tabii eşsiz ispanyol melodileri. Favorilerimden!

6- La Ley Del Retiro / Guilia y los Tellarini :

Juan Antonio aşk dörtgeninde diğer kadınlardan biriyle İspanya sokaklarında keşifteyken çalar. Ve tabii o ateşli sahneye de bu şarkı eşlik etmekte.

7- When I Was a Boy / Biel Ballester Trio & Graci Pedro & Leo Hipaucha :

Lunapark, eğlence, kıskançlık, tutku …  filmdeki ingilizce isme sahip üç parçadan ilki.

8- Big Brother / The Stephane Wremble Trio :

O sıkıcı, klasik, sade belki de artık isteksiz gerçekleşen nikah sahnesine eşlik eden, ispanyol üçlüsüne ait parça.

10- Your Shining Eyes / Biel Ballester Trio & Graci Pedro & Leo Hipaucha :

Küçük, masum bir kaçamak yakalanır.

11- Entre Olas / Juan Serrano :

Ve artık her şey iyi kötü, sahte gerçek bir şekilde sonlanır. Herkes durgun hayatına geri döner.

vicky-cristina-barcelona-soundtrack.jpg

Son olarak Barcelona’da geçen bir film flamenko müzikleriyle sizi orada hissettiriyor. Her şarkı filmin farklı  sahnelerinde, uyum içinde kullanılmış. Kesinlikle bu müzik ziyafetini kaçırmamanızı tavsiye ederim.


4 responses to “Soundtrack: Vicky Cristina Barcelona”

Leave a Reply