Soundtrack: Kick-Ass!


kickass-1.jpg

Matthew Vaughn’ın Kick-Ass’i uzun süredir Bakınız’daki arkadaşların takip ettiği filmlerden biri. Daha önce trailer’ını ve birbirinden güzel posterlerini yayınladı bizimkiler.

ABD’nin en uçuk beyinlerinin bir araya geldiği garip festival SXSW’de (açılımı South by Southwest oluyor) geçtiğimiz hafta içinde ilk gösterimi yapılan film, sinema ve kültür konusunda pek seçici olmayan Texas’lıları bile heyecanlandırınca uzun süre sonra ilk yazımı bu filmin soundtrack’ine ayırayım dedim.

Filmin müziklerinin ilk bakışta klasik bir aksiyon filmi soundtrack’inden pek bir farkı yok. Müzik tarihinin gaza getirici şarkıları arasında bir gezi yaptığınızda rastlayacağınız melodilerin büyük bölümü bir liste halinde önünüze koyulmuş.

Ancak listede küçük hazineler de yok değil. Örneğin Elvis’in “An American Trilogy”si… Elvis’in söyleyebilme cesareti gösterebildiği bu ilginç eser üç ayrı şarkının bir araya gelmesinden oluşan bir medley’dir. İlk şarkı amerikan iç savaşında Union Army yani Kuzey ordusunun marşı olan Battle Hymn of the Republic… Elvis bu şarkının hemen ardından Federation Army, yani Güney’lilerin marşı Dixie’ye geçer. Ve sonunda “Hush, my little baby don’t you cry” sözleriyle başlayan eşsiz “All My Trials” ninnisiyle bitirir. Türkiye’de “Çırpınırdı Karadeniz”, “Karlı Kayın Ormanı” ve bir ninniyi birlikte söyleyebilecek ve buna “Bir Türkiye Üçlemesi” diyebilecek babayiğit çıkar mı bilinmez. Ama zaten insan boşu boşuna Elvis Presley olmuyor.

Filmin soundtrack’inde diğer ilginç bir çalışma ise Mika’nın film için yazdığı özel şarkı. Daha dün TV’lerde dönmeye başlayan klip, Kick-Ass’ten de çarpıcı sahneleri izlemenizi sağlıyor.

Mika: Kick-Ass

[flashvideo file=http://video.ak.facebook.com/cfs-ak-sf2p/27610/000/758/367047531375_13423.mp4 /]

Filmin soundtrack albümünde arada filmden replikler de serpiştirilmiş. Listeyi görünce “Umarım memleketin gazcı, dup-tısçı yiğitlerinin eline düşmez” diyebiliyorum ancak:

 1. “I’m Kick-Ass”
 2. Stand Up – The Prodigy
 3. Kick Ass – Mika Vs Redone
 4. “I Never Said Batman”
 5. Can’t Go Back – Primal Scream
 6. There’s A Pot Brewin’ – The Little Ones
 7. “Bring It On!”
 8. Omen – The Prodigy
 9. “Butterfly Knife”
 10. Make Me Wanna Die – The Pretty Reckless
 11. “Mayor’s Office”
 12. Banana Splits – The Dickies
 13. Starry Eyed – Ellie Goulding
 14. This Town Ain’t Big Enough For Both Of Us – Sparks
 15. “Who Would Win In A Fight…?”
 16. We’re All In Love – New York Dolls
 17. Bongo Song – Zongamin
 18. “I Never Play”
 19. Per Qualche Dollaro In Piu (For A Few Dollars More) – Ennio Morricone
 20. “No Power, No Responsibility”
 21. Bad Reputation – The Hit Girls
 22. An American Trilogy – Elvis Presley
 23. “Show’s Over…”

Leave a Reply