Source Code: İçi Dolu Bilimkurgu


Source Code yani Yaşam Şifresi, “Moon” filmi ile dikkat çeken genç yönetmen Duncan Jones’ın son filmi. Jake Gylenhaal’ın başrolü oynadığı film hava kuvvetleri pilotunun bir anda trende başkasının vücudunda uyanmasıyla başlıyor ve patlayacak olan tren içindeki bombayı bulmak için sürekli tekrarlanacak 8 dakikasına temel fizik kuralları ile odaklanıyor.

Bilimkurgu filmlerinin sanallık, zaman yolculuğu, paralel evren gibi birden çok temasını başarılı bir şekilde bir araya getiren Source Code son zamanlarda etkili görselliğe sahip ama içi boş bilimkurgu filmlerinin yanında  gerçekten çok başarılı. Çünkü bilinenlerin aksine bilimkurgu filmlerinin mekanik etkisinden çok daha başka özellikler de barındırıyor içinde.

Hem gerçek dünyada hem de oluşturulan sanal 8 dakika arasında kurgu kopukluğu olmadan, iki pencerenin de başarılı bir şekilde aktarıldığı film aynı sekiz dakikayı farklı varyasyonlarda bize sunuyor. İnsanı temaların ve aşkın filme serpiştirilmesi de Source  Code’un başarısını artıran diğer özelliklerden.  İşte bu da bilimkurgu filmlerinin genel havasına hakim olan mekanik etkiyi değiştiren etmenlerden.

Gerçek bir bilimkurgu severseniz son dönemler içerisinde yapılmış en başarılı filmlerden birini izleyeceğinizi ve filmde yazıda değinilmeyen süprizler olduğunu da garanti ederim. İyi seyirler.


Leave a Reply