Southpaw: Boks Varsa Umut Da Vardır…


Hollywood’un en çok yaptığı işlerden biri de sporcu profillerini konu alan filmler yapmak. Spor filmleri bir yandan seyircilerin bastırılmış rekabet duygusunu ortaya çıkarırken, bir yandan da başarı hikâyelerini izleyerek motive olmalarını sağladığından daima seyircisini bulan bir yan tür olduğu söylenebilir. Bu yüzden de anaakım sinemada her tür spor dalından sporculara rastlayabiliyoruz. Bu konuda en popülerlerinden biri de boks… Southpaw da bu spora dair bir öyküyü bünyesinde barındırıyor.

Boks filmlerinin hikâyeleri genellikle birbirine benzer. Bu filmin de en zayıf yönü olan hikâyesine bir göz atalım. Billy Hope (Jake Gyllenhaal), yenilgisiz bir boksördür. Eşi Maureen (Rachel McAdams) ona verdiği destekle sadece işine konsantre olmasını sağlıyordur. Ancak Billy’nin bir çocuk gibi davranıp sinirlerine hakim olamaması ileriki maçları için sorun gibi görünmektedir. Trajik bir olay sonrasında Billy depresyona girerek dibe batmaya başlayınca, her şeyini kaybetmenin eşiğine gelir. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu onu çalıştıracak bir antrenör bulup ringlere geri dönmesidir. Aklındaki isim Tick Wills (Forest Whitaker) olmasına rağmen kaybettiklerini kazanması için mücadele etmek zorundadır.

SOUTHPAW

İlk olarak filme adını veren Southpaw kelimesinin anlamına bakalım. Boks jargonunda sağ gard ile dövüşen solak boksörlere bu ad veriliyor. Ana karakterimiz Billy Hope, şöhreti yakaladığında pek defansa önem vermeyen bir boksörken, yeni çalıştırıcısı Tick Wills sayesinde gardını kullanmaya başlıyor. Filmin adı da bu olaya atıfta bulunuyor. Sürekli atak yapan bir boksörün, defansını gerçek hayatta eşine emanet etmesinden dolayı, onun gidişiyle savunmasız kalması sonucu bir nevi defans yapması ve hayata tutunma çabalarına dair ince bir metafor olduğu da söylenebilir.

Konusuna geri dönersek daha önce de bahsettiğim gibi klasik bir boks filmi hikayesinden öteye geçmeyen bir senaryo ile karşı karşıyayız. Bazı yönleriyle Rocky’i andıran banliyölere geri dönen bir boksör hikâyesi, bir yandan havada kalan yan hikâyeleriyle Million Dolar Baby’ye benzeme çabaları filmin eksi yönleri olarak kayda geçiyor. Hatta filmin eksilerinden biri diyebileceğimiz ilginç bir nokta da film içerisinde Billy’nin dibe batmasından sonra nedense hep olumlu kişilerle karşılaşıp, olumlu sonuçlar alması, filmin kendi kendine günah çıkarması ve bunun neticesinde arınması gibi algılanabilir.

Filmin öne çıkan iki güçlü noktası var. Bunlardan birincisi oyunculuk performansları denilebilir. Jake Gyllenhaal gerek fiziki değişimi olsun, gerekse oyunculuğuyla bu yılın en çok dikkat çekecek isimlerinden biri olacağa benziyor. Nedense büyük oyuncuların kariyerlerinde bir kez olsun boksör rolü oynadığı söylenir. Robert De Niro, Daniel Day Lewis, Rusell Crowe gibi oyuncuların bu tip rollere soyunmasını düşünürsek bu söylenti dikkate alınması gereken bir bilgi olarak hafızalardaki yerini alabilir diye düşünüyorum. Jake bu anlamda filmin dramatik anlarında üst düzey bir performans sergileyerek filmin heyecanla izlenmesinin ilk nedeni denilebilir.

Yan karakterlerden Forest Whitaker, kendi oyunculuğunu farklılaştırmadan bir kez daha sergiliyor. Ancak filme adeta adrenalin aşısı gibi bir etkide bulunuyor. Film drama sosu altında boğulmaya hazırlanırken, karakteri Tick Wills’in devreye girmesiyle filmin adeta havalanmasına neden oluyor. Tıpkı bir uçağın bir süre pistte gittikten sonra uçuşa geçmesi gibi. Karakterinin huysuz, disiplinli ve kendisinden beklenmeyecek derecede esprili oluşu güçlü bir portre çizilmesine katkıda bulunuyor.

SOUTHPAW

İyi oyunculuklara devam edersek; Rachel McAdams filmin güçlü yanlarından biri denilebilir. Özellikle sonradan zengin olmuş, ancak aileyi çekip döndüren, buna rağmen biraz varoş bir kadını canlandıran McAdams’ın doğal tepkileri, filmin ayakta kalmasına katkıda bulunuyor. Filmin oyunculuklar bakımından belli bir düzeyi tutturarak senaryosunun açıklarını kapattığı bariz şekilde göze çarpıyor. Düşünün 50 Cent mahlasıyla tanınan rapçi Curtis Jackson bile rolüne öyle oturmuş ki, yüzünü tanımayan izleyiciler onun 50 Cent olduğunu anlamayabilirler.

Filmin yükselmesindeki diğer önemli faktör ise kimilerini şaşırtabilir ama evet Antoine Fuqua! Genelde vasat işleriyle tanınan ve en önemli başarısı Denzel Washington’a Oscar kazandıran Training Day olan Fuqua, bu filmde kendini aşarak en iyi filmine imza atıyor. Gerek oyuncu yönetimi, gerekse sahnelerde ve maçlardaki doğru kadraj seçimleriyle filmin eksilerine rağmen iyi çekilmiş bir film olmasını sağlıyor. Belki de Fuqua’nın senaryo seçme konusunda sıkıntıları olduğu gerçeğini açıkça bu film ortaya çıkarıyor. İyi senaryolarla belki de A yönetmenler kategorisine hazır olduğu mesajını veriyor. Tabii bu diğer filmlerindeki performansıyla anlaşılabilecek bir şey olarak not edilebilir.

Rocky filmiyle karşılaştırılabilecek çokça noktası var. Hatta modernize edilen Rocky bile denilebilir. Ama temel farklardan birincisi Stallone ile Gyllenhaal arasında dağlar kadar fark olmasından kaynaklanıyor. Jake adeta oyunculuğu döktürürken, Sylvester’ın oyunculuğu her ne kadar günümüzde klasiklere girse de açıkçası biraz niteliksiz. Rocky iyi bir baba değilken, Billy iyi bir baba olmaya çalışıyor. Eşler konusunda da derin farklar olduğu söylenebilir. Baskın bir şekilde kontrolcü Maureen’e karşılık sessizce desteğini belli eden Adrien… Bu yüzden de her boks filmi aklımıza geldiğinde Rocky ile karşılaştırmamız kaçınılmaz oluyor.

Sonuç olarak ödül sezonundan önce vizyon şansı bulmasıyla, muhtemelen unutulup gidecek ve ödül dünyasındaki yerini alamayacak bir film Southpaw… Fakat iyi yönetmenliği, iyi oyunculukları ve spor filmlerini sevenler için tam bir ziyafet niteliği taşıyor. Senaryosunda açıklar var, evet. Ancak yaz aylarında vizyon gören en iyi filmlerden biri olduğu çok açık bir şekilde söylenebilir. Spor ve dramanın iç içe geçtiği filmleri sevenler için Southpaw güçlü bir seçenek olarak dikkat çekecektir.


Leave a Reply