Steven Spielberg, Netflix’i Oscar Yarışında Görmek İstemiyor


Steven Spielberg geçen yıl ilk kez Netflix hakkında konuşmuştu. Usta yönetmen, Netflix filmlerinin “TV Filmi” kategorisinde değerlendirilmeleri gerektiğini söylemiş, bu filmlerin Oscar için yarışmalarına izin verilmemesi gerektiğini dile getirmişti. Spielberg’e göre Netflix imzalı tüm filmler, Altın Küre’nin TV kategorilerinde ve Emmy ödüllerinde yarışmalı. Nedeniyse Netflix’in filmleri diğer Hollywood stüdyoları gibi geniş bir şekilde ve uzun bir süreliğine vizyona çıkarmaması. Fakat bu açıklamadan bir yıl sonra Netflix’in Alfonso Cuaron imzalı filmi Roma en iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni ve yabancı dilde en iyi film Oscarlarını kazanınca Spielberg konuyu tekrar gündeme taşıdı.

Spielberg bu kez konu hakkında demeç vermekle yetinmeyecek, Akademi yönetimiyle görüşüp konu hakkındaki rahatsızlığını da dillendirecek. Spielberg sadece rahatsızlığını ifade etmeyecek, kuralların değişmesi için ikna turuna da çıkacak. Hatta yönetmen şu sıralar bir kampanya başlatmaya hazırlanıyor. Amblin şirketinden birisi konu Akademi’nin yakın zamanda gerçekleştireceği buluşmada dile getirileceğinde yönetmenin kampanyada başka isimleri de görmek istediğini belirtmiş. Yönetmene ilk tepkiyse Netflix’le sıkça çalışan Ava DuVernay‘den geldi. DuVernay, “Bu haberler doğruysa umarım Akademi’nin karşı görüşteki kişiler için de yeri vardır ya da umarım karşı görüşteki yönetmenlerin açıklamaları buluşma sırasında okunur,” demiş.

Netflix geçen hafta Akademi töreni sona ermeden evvel bir sonraki ödül sezonuna hazırlandığını The Irishman‘in teaserıyla ilan etmişti. Spielberg’in kampanyasının The Irishman‘i ve Netflix’i nasıl etkileyeceğini zaman ilerledikçe göreceğiz. Bu arada ABD’de filmler genelde büyük sinema zincirleri olan AMC ve Regal‘de 3 aylığına vizyona çıkarılıyor. Netflix filmlerini AMC ve Regal’de vizyona çıkarmak isterse bu filmleri en erken 3 ay sonra dijital platformunda yayınlamalı. Öbür durumda AMC ve Regal filmleri kabul etmiyor. Çünkü yakın zamanda internette yayınlanacak filmi milletin sinemada izlemeyeceğini düşünüyor AMC/Regal.


Leave a Reply