Steven Spielberg’in Sıradaki Filmleri: West Side Story, …Edgardo Mortara, Indiana Jones 5

Spielberg'in sıradaki üç filmi...

Arka arkaya Bridge of Spies, The BFG ve The Post filmlerini çeken usta yönetmen Steven Spielberg 2018’i dinlenerek ve sıradaki filmlerine hazırlanarak geçireceğini açıklamış, beri yandan da sıradaki filmlerini duyurmuştu. Yönetmenin sıradaki filmi West Side Story yeniden çevrimi olacak. Çekimlerine bu yaz başlanacak bu film ustanın hem ilk yeniden çevrimi, hem de ilk müzikal filmi olacak. Tony Kushner‘ın kaleme aldığı filmde Ansel Elgort, David Alvarez, Ariana DeBose, Rachel Zegler ve orijinal filmin oyuncularından Rita Moreno rol alacaklar. Hikâyeyi herkes biliyor ama hatırlatmak gerekirse; film Jetler ve Köpekbalıkları adını almış, farklı etnik kökenden iki çetenin geceli gündüzlü çatışmalarına ve bu iki çeteden iki kişinin yasak aşkına odaklanacak. Orijinal film vizyona girdikten sonra ırkçılıkla suçlandığı için Spielberg yakın zamanda Porto Rikolularla buluşup yeni filmin öyle olmayacağına onları inandırmaya çalışmış. Bakalım ustanın ilk müzikali nasıl olacak. Film 2020‘de (tahminen sonbaharda-ödül sezonunda) vizyona girecek.

Peki bu filmden sonra hangi filmi çekecek Spielberg? Usta yönetmen bu müzikalinden sonra Indiana Jones 5‘i çekebilir. Aslında bu film bu yıl çekilecekti ama Spielberg, David Koepp‘in senaryosundan memnun kalmadığı ve senaryoyu sil baştan Jonathan Kasdan‘a yazdırttığı için çekimler 2020’ye ertelenmişti. Harrison Ford‘un son kez Indy’i oynayacağı bu filmin vizyon tarihi (değişmezse) 9 Temmuz 2021. Spielberg’in duyurulan diğer projesiyse Mark Rylance‘lı The Kidnapping of Edgardo Mortara. Yönetmen bu filmini de daha önce çekmeye niyetlenmiş ama ya senaryo yüzünden ya da başka projeler nedeniyle filmi rafa kaldırmıştı. Son haberlere göre Spielberg bu filmi çekmeyi halen istiyor. Filmi West Side Story – Indy 5 projeleri arasına da sıkıştırabilir, Indy 5‘ten sonra da çekebilir. Henüz çekim tarihi duyurulmadı.

Tabii şu noktada durup yönetmenin bu projesini tekrar rafa kaldırabileceğini de belirtmek gerek. Spielberg daha önce pek çok projeye heyecanla başlamış ama bir süre sonra bu projelerden soğuduğu için ya projeleri başkasına devretmiş (Robopocalypse‘ın yönetmenliğini Michael Bay‘e bırakması gibi) ya da bu projeleri rafa kaldırmıştı. …Edgardo Mortara projesine dönersek… Bu film 19. yy’da İtalya’da geçecek, Yahudi bir çocuğun ailesinden koparılıp (kaçırılıp) bir Hıristiyan olarak yetiştirilmesine odaklanacak. Senaryoyu Kushner kaleme aldı. Şimdilik yönetmenin projeleri bunlar.

kategori:
haber