Kategoriler
haber

Sundance 2012: West of Memphis / Bir Adalet Komedyası

Üç çocuğun öldürülmesiyle başlayan bir dava, bir itirafla gelen ağır cezalar ve yıllardır konuşulan bir dava… Amy Berg, Memphis Tree olayını sinemaya aktardı.

1993’te üç çocuğun bir su kanalında hunharca öldürülmüş bir şekilde bulunması bölge halkını dehşete düşürdü. Kısa bir süre sonra üç kişi tutuklandı. Ve aralarından biri cinayeti itiraf etti. Buraya kadar klasik bir cinayet davası gibi ilerleyen dava verilen idam ve ömür boyu hapis cezalarıyla sonuçlandı. Ancak ardından yaşananlarla tüm süreç içinden çıkılmaz bir hal aldı.

İtirafçının akıl hastası olduğunun ortaya çıkması, üç zanlıyı olay yerinde gören kadının LSD kullandığının kanıtlanması gibi ayrıntılar, diğer iki zanlının büyük bir inat ve inançla masum olduklarını söylemesi, davanın yeniden görülmesi için yapılan kampanyalarla “Memphis Tree” ABD’nin en önemli davalarından biri haline geldi.

Peter Jackson’ın yapımcılığını üstlendiği, Amy Berg’in yönettiği, içinde kampanyalara katılan Eddie Vedder, Henry Rollins gibi isimleri de izleyebileceğimiz 2,5 saatlik dev belgesel “West of Memphis” ortaya ciddi bir adalet komedyası çıkarmış. Gelecek hafta Sundance’te gösterilecek film, suç ve adalet kavramlarına güçlü bir bakış fırlatıyor.


Bir cevap yazın