Sundance 2015 – 5.Bölüm: Midnight Seçkisinden İlk Kareler ve Bilgiler


Sundance Film Festivali, “Park City at Midnight” adını taşıyan bu bölümünde festivale katılabilen izleyicileri senenin yeni korku-gerilim filmleriyle tanıştıracak. Seçkide umut vaat eden filmlerin sayısı az gibi görünüyor. Konuları da hemen hemen aynı. Galiba bağımsız sinemadan 2015’te de tek tük başarılı (ortalamanın biraz üstünde) korku filmleri çıkacak.

PARK CITY AT MIDNIGHT

cop car kevin bacon
Cop Car
cop car film
Cop Car

Cop Car / ABD (Yön: Jon Watts) || 10 yaşındaki iki velet bir polis arabasını çalarlar, olaylar gelişir. Eli Roth’un başrolünü üstlendiği korku filmi “Clown” ile ilk uzun metraj sınavını veren, bu filmden öncesinde TV’ye film ve diziler çeken Jon Watts arayı açmadan ikinci filmini kotardı. Gerilim türündeki “Cop Car”ın başrollerinde Kevin Bacon, Shea Wingham, Hays Wellford ve James Fredson-Jackson’ı izleyeceğiz.

The Hallow / İrlanda-İngiltere (Yön: Corin Hardy) || Londra’da yaşayan bir aile, İrlanda’ya taşınırlar. Ormana yakın bir yere yerleşen aile çok geçmeden buradaki hayaletler ve şeytani yaratıklar tarafından rahatsız edilirler. Adam, ailesini korumak ve hayatta kalmak için mücadele edecektir. Film, Hardy’nin ilk uzun metrajlı filmi. Konusundan da  anlaşılacağı üzere korku türünde.

Hellions / Kanada (Yön: Bruce McDonald) || Ergen Dora Vogel, Cadılar Bayramı’nda kötü niyetli kişilerce zehirlenir. Genç kız o gece cehenneme gitmemek ve hayatta kalmak için mücadele edecektir. Korku türündeki “Hellions” doğaüstü bir öykü anlatıyor. Gençlerden oluşan oyuncu kadrosunda Corman rolündeki usta aktör Robert Patrick göze çarpıyor. Dora’ya ise ’94 doğumlu Chloe Rose hayat verdi. Ekseriyetli korku filmleri çeken ’59 doğumlu McDonald uzun süreli kariyerinde ilk kez Sundance’e konuk olacak.

It Follows / ABD (Yön: David Robert Mitchell) || Garip bir cinsel ilişkiden sonra 19.yaşındaki Jay, şeytani bir varlık tarafından takip edildiğini düşünmeye başlar. Genç kızın hayatı kısa bir sürede kabusa döner. Jay ve arkadaşları bu şeyden (varlıktan) kurtulmak için bir yol bulmaya çalışırlar. Korku türündeki “It Follows”; Austin Fantastik Festivali’nden film ve senaryo ödüllerini kazanmış, bu mayısta düzenlenen Cannes’da gösterilmiş bir film. 2014 senesinin en fazla dikkat çeken korku filmlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Mitchell’ın ikinci filmi olduğunu da belirtelim.

knock knock mila kunis
Knock Knock
knock knock keanu reeves
Knock Knock

Knock Knock / ABD (Yön: Eli Roth) || İki genç ve güzel kadın evli ve mutlu bir adamla buluşurlar. Ama bu buluşma bu iki kadın için hiç de iyi sonuçlar doğurmayacaktır. “Knock Knock” sürekli korku filmleri çeken, bu türdeki filmlerin yapımcılığını üstlenen Eli Roth’un yeni filmi. Roth filmin başrolünü Keanu Reeves’e teslim etti.

nightmare film
The Nightmare

The Nightmare / ABD (Yön: Rodney Ascher) || Stanley Kubrick’in “The Shinning” filmiyle ilgili fantastik yorumları içeren “Room 237” adlı belgeselle dikkatleri çeken Rodney Ascher arayı açmadan belgesel türüne döndü. Ascher bu kez belgesel-kurmaca karışımı bir filme, “The Nightmare”e imzasını attı. Ascher yeni filminde karabasanı inceliyor. Filmin merkezinde sekiz kişi yer alıyor. Bu kişilerin gözünden karabasanın nasıl bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyor. Ascher’ın bu filminin de fantastik yorumları da içerip içermediğini filmi 2015’te izlediğimizde göreceğiz.

Reversal / ABD (Yön: J.M. Cravioto) || Psikolojik gerilim türündeki “Reversal”, yırtıcı bir hayvan tarafından kaçırılıp bodruma zincirlenen bir kadının buradan kaçmayı başardıktan sonra kendisini kaçıran bu hayvandan intikam almaya çalışmasını konu alıyor. Filmin yardımcı oyuncu kadrosunda Türkiye doğumlu Nihan Gür de yer alıyor. “Reversal”ın yönetmen Cravioto’nun ikinci filmi olduğunu belirtelim.

Turbo Kid / Kanada-Yeni Zelanda (Yön: Anouk Whissell, François Simard, Yoann-Karl Whissell) || Post apokaliptik bir dünyadayız. Yetim bir çocuk gizemli bir kızla tanışır ve onunla arkadaş olur. Wasteland’in sadist lideri Zeus bu gizemli kızı kaçırır. Çocuk, korkularıyla yüzleşmeli, liderin mekânı Wasteland’e kadar gitmeli ve kızı kurtarmalıdır. Çocuğa Munro Chambers, Zeus’a Michael Ironside, gizemli kıza Laurence Leboeuf hayat verdiler. Üç yönetmenli “Turbo Kid” bu seçkinin umut vaat eden bilim-kurgu/gerilim filmlerinden.


Leave a Reply