Sundance 2016: Gece Yarısı Bölümü


21-31 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenecek ve gene onlarca filme ev sahipliği yapacak olan Sundance Film Festivali’nin programı yavaş yavaş açıklanıyor. Biz de her yıl olduğu gibi bu yıl da açıklanan programdaki filmleri kısa kısa tanıtacağız. İlk yazımız, festivalin Gece Yarısı (Midnight) bölümünde gösterilecek korku filmleriyle alakalı.

31 (Y: Rob Zombie): Beş arkadaş Cadılar Bayramı’ndan bir gün önce kaçırılırlar. Onları kaçıran kişi Cinayet Dünyası adındaki korkunç bir mekâna bırakır ve bu beş kişinin adı “31” olan şiddetli bir oyunu oynamak zorunda olduklarını açıklar. Beş arkadaş on iki saat boyunca hayatta kalmaya, şeytani palyaçolardan oluşan çeteyle mücadele etmeye çalışacaklardır. Filmin tanıdık tek yüzü Malcolm McDowell.
Antibirth
Antibirth (Y: Danny Perez): Pek de sağlıklı olmayan bir toplumda yaşayan Lou çılgın bir partiden sonra baş ağrısıyla uyanır ve garip bir hastalığa tutulduğunu fark eder. Lou bu partiden sonra sürekli hayaller görmeye başlar. Gerçekliği kavramaya çalışan Lou komplo teorileriyle de mücadele etmeye çalışır, ama bir süre sonra gerçekler-hayaller arasındaki sınır belirsizleşecektir. “Antibirth”ün başrolünde Natasha Lyonne ve Chloe Sevigny yer alıyorlar.
The-Blackout-Experiments
The Blackout Experiments (Y: Rich Fox): Bir grup arkadaş “Blackout” adı verilen epey korkunç ve karanlık bir yeri keşfederler. Başlarda eğlenceli ve heyecanlı olan bu yer daha sonra bu gruptakilere zarar vermeye başlar. Burada yaşananlar giderek kişiselleşir ve gruptakilerin gerçekler ve paranoid fantazi arasındaki sınırlarını bulanıklaştırır.
Carnage-Park
Carnage Park (Y: Mickey Keating): 1978 yılı. Özenti bir ekip küçük bir kasabadaki bir bankayı soymaya kalkışır. Bu soygundan sonra karşılarına eskiden asker olan, şimdilerdeyse psikopat olan keskin nişancı çıkar ve onları avlamaya çalışır. Kaliforniya’nın çöllerinde ekiple keskin nişancı arasındaki mücadele başlar.
The-Greasy-Strangler
The Greasy Strangler (Y: Jim Hosking): Büyük Ronnie ve oğlu Brayden yalnız ve seksi Janet adındaki bir turistle tanışırlar. Daha sonra baba-oğul arasında Janet’ın aşkı için bir mücadele başlar. Baba-oğul arasında bu mücadele devam ederken insanları boğazlayan bir katil sokakları arşınlamaya başlar, olaylar gelişir. Film komedi-korku karışımı bir film.
Outlaws-and-Angels
Outlaws and Angels (Y: JT Mollner): Luke Wilson, Francesca Eastwood, Chad Michael Muray ve Teri Polo’nun rol aldıkları “Outlaws and Angels” sınırda yaşayan, masum -görünüşte masum- bir ailenin evleri istila edilince başlayan kedi-fare oyununa ve ailenin hayatta kalma çabalarına odaklanıyor.
Trash-Fire
Trash Fire (Y: Richard Bates Jr): Bütün yetişkin yaşamını şekillendiren geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan Owen bir gün kız arkadaşı Isabel ile birlikte kendisini yalanların, cinayetlerin, aldatmanın ortasında bulur.
Under-the-Shadow
Under the Shadow (Y: Babak Anvari): Tahran, 1988. Sekizinci yılına giren İran-Irak Savaşı devam ederken bir anneyle kızı kanlı bir devrimin ortasında kalırlar. Anneyle kızı bu savaş ve kanlı devrim sırasında hayatları için mücadele ederlerken dairelerindeki gizemli ve kötü bir “şey”in varlığını keşfederler. Anneyle kızı bu “şey”le de mücadele etmek zorundadırlar.
Yoga-Hosers
Yoga Hosers (Y: Kevin Smith): Bu yılın Sundance’ine “Tusk” adlı korku-komedi filmiyle katılan ve epey kötü eleştiriler alan Kevin Smith kariyerine “Yoga Hosers” adlı korku-komedi filmiyle devam ediyor. “Tusk”ta rol alan Johnny Depp’in aynı karakterde karşımıza çıkacağı “Yoga Hosers”ın başrolleri Depp’in kızı Lily-Rose Depp, Smith’in kızı Harley Quinn Smith’e teslim edilmişti. Justin Long, Kevin Smith, Haley Joel Osment, Tyler Posey, Adam Brody, Stan Lee de filmde rol alan oyunculardan bazıları. Film, Collette ile Mckenzie yogayı seven iki genç kızdır. Bu iki arkadaş okulun seksi bir kızı tarafından bir partiye davet edilirler. Collette ile McKenzie partiye hazırlanırlarken yanlışlıkla marketlerinin altında gömülü olan kötülüğü serbest bırakırlar, olaylar gelişir.