Supernatural: Türünün Keyifli Bir Örneği


supernatural.jpg

Bugünkü yazımızın konusu şeytanlar, hayaletler ve bilumum insanı yerinden hoplatan (hoplatması beklenen) doğaüstü varlıkların cirit attığı ve avlandığı bir dizi olan Supernatural. Amerika’da The WB kanalında başlayıp, şu an 5. sezonu CW kanalında devam eden bir tür disiplinler arası (korku, dram, gençlik vs.) bir dizi. Başrolleri paylaşan Jared Padalecki (Sam Winchester) ve Jensen Ackles (Dean Winchester) daha önce Smallville ve Gillmore Girls dizilerinden anımsanacak simalardır. Dizi Warner Bros Television Network tarafından 13 eylül 2005te Vancouver’da çekilmeye başlanmıştır. Dizinin yaratıcısı ve bazı bölümlerinin yönetmeni Erick Kripke, sinema sanatları mezunu, daha çok kısafilm dalında bilinen biriyken, 1997de Auistin Film Festivalinde aday, 1998 Slamdance Film Festivalinde de ödül sahibi olarak adını duyurmuştur. Voliyi vurduğu Supernatural dışında, Tarzan isimli 8 bölümlük bir dizinin de yapımcılığını yapmıştır.

Özetle, ilk sezonda Stanford’da okuyan ve düzenli bir hayatı tuğla tuğla ören Sam ile, ilk bölümde onu eski hayatına çağıran Dean’in o geçmiş hayattan bir kesit olarak doğaüstü bir varlığı avlamaları ile başlıyoruz maceramıza. Annelerini erken yaşta kaybeden (konunun ana izleklerinden birini oluşturmakta) kardeşlerin, eski bir asker olan babaları tarafından oldukça iyi  eğitilerek hayatta kalma ustası birer askere (belki de daha fazlasına) dönüştürülmesini gösteren dizi, acele etmeden  anlatıyor. Bundan sonra konuya dair söylenecek her söz spoiler niteliği içerecektir. Genel olarak, çoğumuzun kocakarı  masalı olarak bildiği bir çok doğaüstü olayı ve varlığı avlamak ve insanlara zarar vermelerini engellemek için ülkenin her  yerine süren gençlerimiz, birbirinden son derece farklı karakterlere sahiptirler, böylece dizinin draması sadece ikisi (bazen bir – iki yan karakterle) sürüklemektedirler.

supernatural-001.jpg

Baba Winchester eşini, supernatural bir olay sonrası kaybettikten sonra, daha önce bilmediği bir karanlık dünyaya adımını atar ve burada bir avcıya dönüşür. Kendi gibi insanları bulur, sorup soruşturur, insanlara yardım eder. Yetim kalan  çocuklarını da hem askeri geçmişinin, hem de yeni girdiği dünyanın “supernatural” kurallarına göre eğitir. Sürekli olarak  karısını kendisinden alan varlığın peşinden ülkenin her yerini dolaşır. Çocuklarını da otel odalarında  büyütür. Sam, ailenin zeki ve isyankar üyesi, daha çok küçük yaşlardan itibaren bu hayatı reddetmeye çalışır ve ilk fırsatta da kolej eğitimi için kaçar. Duygusal, zeki, sevecen bir portre çizen Sam, babası sözkonusu olunca aksi bir ruh haline döner. Ailesini sevmesine  rağmen, kendi hayatına yaşamak için onlara sırtını dönecek kadar iradelidir.

Büyük ağabey Dean ise, babasının bir dediğini iki etmeyen, verdiği her eğitimi fazlası ile başaran ve böylece babasının Impala’sı ile tek başına ava çıkmaya başlayan bir askerdir. Kadın, kumar ve her türden eğlenceye düşkün olup, işini de  aynı eğlence duygusu ile yapan Dean’in tek şaka yapamadığı konu ailesidir.

Bobby adlı aile dostu, tıpkı baba Winchester gibi eşini kaybedip, Supernatural coğrafyanın bir ferdine dönüşmüş, babacan, bir akil adamdır. Az karakter ile çok konu anlatılan bir yapım olduğu için karakterleri detaylandırmak spoiler tehlikesi yaratacağından, kısa cümlelerimi burada sonlandırıyorum. İyi yapılmış her türden korku filmini severek izlerim, aynı  motivasyonla başladığım diziden aldığım farklı bir keyfi dile getimek isterim. Dizi kahramanlarımızın soyismi olan Winchester, kullandıkları otomobil 67 model Chevrolet Impala ve buna benzer bir sürü daha Amerikan ikonuna yeniden hayat vermekte. Büyük ağabey Dean’in sürekli çaldığı, AC/DC, Metallica ( eski, güzel günlerdeki hali ile), Lil’ Ed and the Blues Imperials, Spinal Tab, Jefferson Airplane gibi rock müzik ilahları ve Robert Johnson gibi blues üstadlarına (ki kendisine bir bölüm bile ithaf edilmiştir) sürekli selam vermektedir.

supernatural-20070911023513709.jpg

Ve tabii ki Colt’u esgeçmek olmaz. İyi, Kötü, Çirkin filminden bu yana pek çok filmde neredeyse başrol olmuş bir silah,  Supernatural’ın da legendary (World of Warcraft’a selamlar) nesnelerinden bir tanesidir. Toparlayacak olursak, X files gibi  ciddiyet ve komplo teorileri yerine, popcorn tarzı bir rahatlama ve sizi yormayacak bir seyirlik arıyorsanız ve kısmen de  olsa Beat kültürüne, roadtrip efsanelerine, spagetti westernlere ilginiz varsa, iki cowboy’umuz tam da aradığınız maceralarda sürüklenmekte. Her ne kadar, kabaca anlatmış olsak da,  dizinin ilk gösterime girdiği yıl House MD., My Name is Earl gibi Amerikan dizi endüstrisinin sürümü bol, kalitesi yüksek iki rakibi ile aynı gün ve saatte başlamasına rağmen şu  an artan hayran kitlesi ile 5 yaşına girdiğini hatırlatmakta fayda var.


Leave a Reply